Соціум

Овець багато, а робити не вміють, – буковинці вчаться ліжникарству в Яворові

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У столиці ліжникарства, селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області, презентували унікальний проект “Відродження буковинського ліжникарства”.

Ліжник як виріб з овечої вовни на сьогодні є унікальним явищем традиційної культури і в межах України найкраще збережений в Карпатах. Сучасними осередками ліжникарства є Косівщина Івано-Франківської області та Рахівщина Закарпатської, пише Курс. ліжникарству

На Буковині промисел призабули, хоч Путильщина досі залишається одним із лідерів вівчарства – поголів’я в індивідуальних та фермерських господарствах складає понад 5000 овець. Тобто кількість вовни перевищує ту, що виробляється у Косівському та Верховинському районах, разом зятих.

Відтак Учбово-методичний центр культури Буковини ініціював проект, аби повернути буковинське ліжникарство. Три експедиції, проведені учасниками проекту, показали: путильський автентичний ліжник (дофабричний період) є доволі самобутнім, хоча багато в чому перекликається з іншими гуцульськими ліжниками.

Новітній крій та експерименти з кольором – у Польщі показали етноодяг Гуцульщини (ФОТО)

Виходячи зі спільного культурно-мистецького простору (в тому числі – і через близьке сусідство) Путильщини та Косівщини, організатори проекту вирішили розпочати діяльність Майстерні буковинського ліжникарства саме в Яворові.

Три провідні яворівські ліжникарки Ганна Копильчук, Ольга Шкрібляк-Прокоп’юк та Ганна Пасічняк тиждень навчатимуть технології виготовлення автентичного ліжника в домашніх умовах трьох путильських майстринь – Ганну Шпанюк, Елеонору Скидан та Аллу Псарюк. На основі засвоєних знань майстрині-путильчанки мають виткати власні ліжники і за підсумками майстерні в Чернівецькому обласному художньому музеї 22 листопада відкриється спільна виставка яворівських майстринь-менторів та путильських майстринь.

“Ми з вами добре знаємо, що гуцул без ліжника не живе. На ньому родиться, з ним жениться, і ліжником йому віко накривають востаннє. Честь і хвала нашим людям, котрі зберегли цю унікальну традицію – виготовлення ліжників. Наше з вами завдання – відродити ліжникарство там, де воно забувається, і повернути його на належне йому почесне місце в обрядовості”, – зазначив директор Учбово-методичного центру культури Буковини, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк.

Чоловіча справа, – майстри із Космача зберігають ремесла гуцулів (ФОТО, ВІДЕО)

“Маємо щиру надію, що любов до традиції така сильна, що передасться з пагорба на пагорб і путильчани переймуть у яворівчан залюбленість у ліжник. Адже в Яворові верстат чи не в кожній хаті, це жива рідна традиція. Хай цей проект стане добрим почином і хай він “прийметься”. А ми зі свого боку будемо всяко цьому сприяти”, – додала завідувачка науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури УМЦКБ, кандидат філологічних наук, письменниця Іванна Стеф’юк.

У презентації взяли участь директор Яворівського центру народного мистецтва “Гуцульська ґражда” кандидат сільськогосподарських наук Василь Лосюк, завідувач Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини Вікторія Яремин.

Дримба, телинка, денцівка: як звучить унікальний родинний музей гуцульських інструментів (ВІДЕО)

Зазначимо, що для відтворення майстриням були запропоновані кілька десятків ескізів і фотозразків путильського ліжника (весь архів зразків формувався у трьох експедиціях), і кожна майстриня вибирала саме ті орнаменти, які найбільше припали до душі.

У найближчій перспективі проекту – вихід книги та фільму, які будуть присвячені ліжникарству.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.