Нещодавно український інформаційний простір буквально «підірвала» новина про те, що на нас знову чекають вимкнення електроенергії – так, як це було в 1990-х. Про те, коли буде вимикатися електрика, де саме та на який час, а також про причини такого рішення – у розмові з технічним директором ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олегом Сеником.
– Пане Олеже, зараз усі говорять про вимкнення електропостачання «як у 90-х». Це може статися, чому?
– Якщо говорити просто, то нині в Україні виробляється менше електрики, ніж потрібно споживачам. Кожна область має встановлений ліміт потужності, наразі ліміти перевищені в усіх областях, наша – не виняток.
Головною причиною такої ситуації є дефіцит енергоносіїв, вугілля й газу. Тут варто пояснити, що 50 % електроенергії, яка виробляється в Україні, генерують атомні станції (АЕС), близько 2 % – гідроелектростанції (ГЕС), а решту, приблизно 48 % – теплові (ТЕС). При чому більшість ТЕС працює на вугіллі, а з поставками вугілля, яке добувають на Донбасі, зі зрозумілих усім причин ми сьогодні маємо великі труднощі.
– Коли саме вимикатимуть світло?
– Імовірно, що вимкнення будуть здійснюватись у години так званих пікових навантажень. Тобто зранку – 9:00-11:00, ввечері – 20:00-22:00. Саме в цей час споживання електрики найвище. Електроенергію, на жаль, не можна законсервувати чи приберегти на майбутнє, її можна спожити стільки, скільки її виробили, і не більше. Отже, якщо споживачам потрібно більше, ніж можуть виробити електростанції, то доводиться застосовувати графіки аварійних вимкнень.
– Що то за графіки?
– Графік аварійних вимкнень – це затверджений графік, в якому прописана почерговість вимкнення ліній у критичних випадках – тобто в разі аварії, зупинки електростанцій тощо.
Такі графіки є звичними для енергетиків. Їх розробляють і затверджують щороку, не тільки в нашій країні, а й у цілому світі. По суті це крайні заходи, до яких ми змушені вдаватися.
– Хто приймає рішення про вимкнення електроенергії?
– Таке рішення приймає диспетчер НЕК «Укренерго». Він бачить загальну картину з виробництва та споживання електроенергії в Україні й за потребою дає вказівку диспетчерові енергосистеми, а той – диспетчерові оперативно-диспетчерської служби ПАТ «Прикарпаттяобленерго» або будь-якої іншої енергокомпанії – «вимикати». Наш диспетчер має 15 хвилин на виконання.
– Чи може прикарпатський диспетчер не виконати таку вказівку?
– Взагалі енергетична галузь дуже дисциплінована, ми працюємо за суворими правилами й чітко дотримуємося норм. Але якщо навіть гіпотетично уявити, що ми не вимкнули електропостачання, тоді його вимкнуть за нас – автоматично.
Адже наступним кроком після запровадження графіка вимкнень є так звана «Кнопка» – примусове, незалежне від нас, автоматичне вимкнення ліній. Рішення про таке вимкнення приймають також диспетчери НЕК «Укренерго».
Якщо ж і ці заходи не дають результату, а частота в енергосистемі продовжує знижуватися, тоді запускається останній засіб впливу – автоматичне частотне розвантаження. При ньому від електропостачання вимикається все, що можна. Для розуміння – зниження частоти в енергосистемі може спричиняти збої в роботі реакторів АЕС і навіть аварії на атомних станціях. Цього ніхто не допустить.
Дуже важливо, щоб наші споживачі розуміли, що вимкнення електроенергії – це є необхідність, це робиться не від добра. В Україні війна і, щоб не допустити енергетичного колапсу, треба вживати жорстких заходів.
– На який час будуть вимикатися споживачі? І загалом, як це буде виглядати: область зануриться у темряву?
– Ні, такого, щоб ціла область чи ціле місто опинилося в темряві, бути не повинно. За графіком ми вимикатимемо окремі лінії: спочатку без світла будуть одні споживачі, потім інші.
Щодо тривалості, то графіком передбачене вимкнення 1-2 години, потім ці споживачі включаються, а інших вимикають. Проте, все ж мушу сказати, що в разі критичного дефіциту це правило може порушуватися – споживачі можуть вимикатися повторно.
– Підприємства теж вимикатимуть?
– Міненерговугілля рекомендує спочатку вимикати населення, а вже потім, за потребою – промисловість. Тож після отримання вказівки від диспетчера енергосистеми України ми спочатку вимикатимемо побутових споживачів.
– Які заходи вживає ваша компанія, щоб хоч якось вплинути на цю складну ситуацію?
– Насправді, єдине, що ми можемо робити, так це звертатися до свідомості – як населення, так і бізнесу Прикарпаття. Ми просимо людей не вмикати без потреби прилади в пікові години.
Щодо промислових споживачів, то ми звертаємося до керівництва кожного з підприємств області з проханням розподілити споживання протягом доби рівномірно. Нині наше головне завдання – інформувати людей.
– А як звичайні люди можуть допомогти? Достатньо тільки не вмикати електрику в пікові години?
– Насправді кожен із нас може більше, ніж ми думаємо. Можна економно використовувати електроенергію, замінити лампи розжарювання у квартирах та під’їздах на енергозберігаючі, при виборі побутової техніки надавати перевагу тій, що має високий рівень енергозбереження А+, використовувати ту ж техніку вночі, ну і, звичайно, як уже було сказано, не вмикати енергоємні пристрої в години пік.
Така раціональність у використанні енергоресурсів дозволить не тільки зменшити витрати на електроенергію, а й додасть свій вклад у гарантування енергобезпеки нашої держави.
– Скажіть, ці вимкнення, це надовго?
– На жаль, нині ми не можемо сказати, як довго триватиме така ситуація, адже не знаємо, скільки буде продовжуватися війна. У мирний час жодних проблем бути не повинно. Україна завжди виробляла електроенергію з надлишком і навіть продавала її сусіднім країнам. Сподіваємося мирні часи повернуться.
У першу чергу хочемо звернутися до людей, щоб вони не панікувати. Усю найсвіжішу інформацію можна дізнатися на нашому сайті www.oe.if.ua або у цілодобовому кол-центрі за номером 0 800 50 40 20.
Також хочу попросити наших споживачів з розумінням поставитися до такої ситуації.
Comments are closed.