Соціум Статті

Облрада ліквідувала “Теплий дім” у Долині: що буде з дітьми (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З протесту батьків і працівників Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» розпочалася минулої п’ятниці сесія Івано-Франківської обласної ради.

Адже саме під час цього засідання депутати вирішували долю дитбудинку, пише Репортер. “Теплий дім”

Долинянин Артур Мельник – батько хлопчика, який хворіє на затримку мовлення з елементами аутизму. Його син теж Артур і він відвідує «Теплий дім». Чоловік приїхав до Івано-Франківська, аби виступити проти закриття центру.

«Наш будинок хочуть закрити, бо, мовляв, на нього йде багато грошей. Але вони туди навіть комісію не хотіли відправити, – говорить Артур Мельник. – А заклад дуже файний, там усе є, ми самі допомагали облаш­товувати територію біля будинку. Нас ніхто не просив, робили для наших дітей. От, мені здається, що хтось із чиновників побачив це і вирішив просто «віджати».

За його словами, Артурчик до «Теплого дому» не йшов на контакт і взагалі не розумів, що коється навколо. Але зараз дитина стала врівноваженою, почала усе усвідомлювати, говорити й розуміти, що від нього хочуть. Та що буде з сином, коли заклад закриють, батько не знає.

«Якщо припинити займатися з Артурчиком, дитина пропаде, затупіє. Не знаю, що робити. Моя дитина, коли вдома, то через тиждень-два просто все забуває. А змоги з ним сидіти чи займатися ми не маємо. Працюємо обоє з дружиною, бо треба заробляти гроші на лікування. Ліки, які ми колемо Артурчику, коштують 20 000 грн, і це лише на місяць. А ще треба купу таблеток», – зітхає Артур Мельник.

Оксана Маслай працює заступницею директора «Теплого дому». Про те, що заклад планують закрити, жінка дізналася під час лютневої обласної комісії з охорони здоров’я. Каже, як і весь колектив, була шокована цією звісткою.

Читайте: Спецшколи міняють на сім’ї. Яка доля інтернатів на Прикарпатті

«Фактично про це все ми дізналися через соцмережі. Думку колективу ніхто не питав, – нарікає Маслай. – Сказали, що дуже дорого обходимося бюджету. А куди мають дітися діти з особливими потребами? Ми так і не зрозуміли. Знаю, що ніяких перемовин із владою громади не було. Тому доля діток під великим знаком питання. Також нам ніхто не говорить, що буде з колективом».

Очільник служби у справах дітей облдерж­адміністрації Іван Ковалик заспокоює, що ніхто дітей на вулицю не викидає. Чиновник пояснює, що ще у 2017 році в Україні прийняли національну стратегію реформування інтернатних закладів. Згідно з нею, школи-інтернати мають зникнути, а діти потрапити у сім’ї. Від того часу на Прикарпатті закрили дев’ять сиротинців.

За словами Ковалика, після ліквідації інтернатів потрібно було знайти місце, де тимчасово розміщувати сиріт. Так з Долинського дитячого будинку зробили тимчасовий центр.

«При його створенні ми внесли корективи, аби діти з особливими освітніми потребами змогли проходити там реабілітацію. Мова йшла лише про діток з Долини, – говорить Іван Ковалик. – Окрім того, домовилися з обласною радою, що на це витрачатимуть гроші з обласного бюджету».

Зараз у «Теплому домі» постійно живе 31 дитина – сироти й діти, позбавлені батьківського піклування. Також щодня там реа­білітують 15 дітей з особливими освітніми проблемами. Заклад має близько 70 працівників. Ковалик стверджує, що після закриття «Теплого дому», а це станеться вже у квітні, усі діти-сироти потраплять у прийом­ні чи патронатні сім’ї.

Читайте: Як на Прикарпатті працюють електродетективи: про рейди, крадіжки та штрафи

«Для кожної дитини-сироти з «Теплого дому» створена дорожня карта. Усі вони отримають сім’ю або потраплять у будинки сімейного типу. Ми уже придбали три таких – у Снятині, Городенці та Коломиї, – каже Іван Ковалик. – Також уже навчаємо майбутніх прийомних батьків. Щодо дітей з особливими проблемами, то вони й надалі навчатимуться тут. Бо усе майно і приміщення перейде Долині. Але тільки за умови, що воно буде для дітей. Це наша вимога. Тим більше, з таким проханням до нас уже звернулися депутати Долинської громади».

Втім, чи варто ліквідовувати центр, засумнівалися й депутати Івано-Франківської облради. Одні закликали зняти питання з розгляду, мовляв, де гарантія, що дітей влаштують у сім’ї. Інші наголошували, що заклад є показовим і там кращі умови, ніж у такому ж центрі у Тлумачі. Треті цікавилися долею працівників. Хтось закликав до совісті, інші дорікали колегам популізмом. Втім, у підсумку таки проголосували за ліквідацію. Таке рішення підтримали 47 депутатів із 75 присутніх. Протестувальники таке рішення зустріли вигуками «Ганьба!».

Іван Ковалик переконує, що залишити заклад у такому вигляді, як є, вони не могли – мовляв, цього не дозволяє закон. Але центр може працювати на рівні громади, тобто як комунальний, а не обласний. Каже, з головою Долинської громади Іваном Дирівим вони вже обговорюють, яким саме буде майбутній заклад. За його словами, це може бути садочок, але з інклюзією.

Голова Долинської громади Іван Дирів «Репортеру» підтвердив, що на місці ліквідованого закладу громада готова створити свій, комунальний. А ще він вважає, що рішення закрити «Теплий дім» заполітизували.

«Та в будь-якому випадку ми наших дітей не кинемо і збережемо заклад, але не в такому вигляді, як зараз. Буде реабілітація для дітей або дошкільний заклад. Швидше за все це буде центр реабілітації. Ми над цим працюємо, рахуємо, скільки це все обійдеться бюджету громади», – каже Іван Дирів.

Автор: Назарій Боднарчук
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.