Акцент Газета Кримінал

Як на Прикарпатті працюють електродетективи: про рейди, крадіжки та штрафи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Щороку на Прикарпатті виявляють крадіжок електроенергії на 8-10 млн грн.

Минулоріч було 535 випадків. В АТ «Прикарпаттяобленерго» кажуть, зазвичай «зекономити» таким чином намагаються люди не бідні – власники ресторанів, відпочинкових комплексів, крамниць. Може, не одразу, але ловлять усіх, пише Репортер. електродетективи

От вам і Європа

«З крадіжками електроенергії у головному офісі АТ «Прикарпаттяобленерго» працюють дві служби, – розповідає директор з питань захисту економічних інтересів Мирослав Ружило. – Одна – група оперативного контролю в нашій дирекції (яку створили наприкінці 2019 року), а друга – служба енергонагляду у складі технічної дирекції. Іншими словами, ми – обласна інспекція, яка виявляє крадіїв електроенергії».

По області працюють 100 інспекторів, у Франківську – десять людей.

Наша робота – не тільки виявляти крадіжки, але й попереджати їх, унеможливлювати на майбутнє, – пояснює Ружило. – За його словами, є група інспекторів, які слідкують за мережею та аналізують інформацію, а є інспектори, що виїжджають на місце. Частину крадіжок виявляють просто під час планових перевірок. Є спец­обладнання, яке показує «зайві» сигнали, шуми тощо на відстані до 12 км. Деякі крадіжки допомагає виявити Український державний центр радіочастот. Енергетики, знаючи хитрі методи крадіїв, працюють завжди на випередження, щоразу оновлюють спецтехніку, яка допомагає виявляти крадіжки, підсилюють підрозділи грамотними фахівцями.

«Після того, як крадіїв локалізували, треба зробити «момент фіксації», тобто потрапити до лічильника, – говорить Мирослав Ружило. – Наші працівники мають такі ж відеокамери, як і поліція, тому все записують і знімають. Після цього пишемо акт про порушення, а пристрої та обладнання, за допомогою якого крали елект­рику, – вилучаємо. І це не робота час від часу: рейдові групи працюють практично безперервно».

Читайте: Нема тупих. Франківськ шукає інвесторів, але досі не знає як

Бувають складні випадки, особливо коли лічильник розташований всередині в будинку чи в гаражі, то навіть поліція не може туди потрапити без спеціального дозволу від суду.

«Хоч це не прогалина в законі, навпаки – йдемо до європейських норм, – каже Ружило. – Але тут є нюанс – там так не крадуть. В Європі лічильники, як правило, розташовані на вулиці, на паркані, біля входу до садиби чи на інший об’єкт, бо ніхто нічого не приховує. Дивно, що всі кричать «хочемо у Європу», але за фактами крадіжок ми ще не скоро будемо там».

Багато людей, за його словами, крадуть, не розуміючи самої системи, просто закидають свої дроти на центральну лінію, розрізають її. Кожні 2-3 роки інспектори «піднімають» старі акти, і рейдові групи їдуть до тих самих людей на профілактичну перевірку. Часто знову виявляють крадіжку. І тут виникає питання, чи воно того варте: 3-8 тис грн крадій витрачає, аби придбати супер-пристрій, а потім все одно платить не одну тисячу штрафних санкцій. А ще варто нагадати про статтю 188-1 ККУ, яка за викрадення електроенергії передбачає позбавлення волі до трьох років.

Що не кажіть, але платити за показником і за тарифом вигідніше, ніж жити «оглядаючись». До речі, ті, хто хотів зекономити, обдуривши лічильник, минулого року сплатили штрафів на 4,2 млн грн.

Краще й не пробувати

«Сама наявність приладів біля лічильника чи втручання в центральну мережу – це вже небезпечно, – говорить Мирослав Ружило. – І, грубо кажучи, у вашого сусіда буде гірше світло. Будь-яке втручання в мережу небезпечне як для споживачів, так у деякій мірі й для наших працівників. Треба, щоб люди розуміли: для смерті не треба 220 вольт, достатньо легкої вологості або роси».

Після фіксації крадіжки енергетики за певним алгоритмом визначають її обсяг і вартість та виставляють окремим рахунком разом з актом. Далі суд.

«Зазвичай ми, звісно, виграємо, але бувають і неуспішні справи, зокрема через недосконалість законодавства. – каже Ружило. – Кожну операцію довго продумуємо, в окремих випадках підходимо навіть з творчого боку. Наприклад, два роки тому наша бригада з шести людей більше доби пробула в Долинському районі. Туди навіть приїжджала поліція. А поки вони з нами говорили, з об’єкта зник весь персонал, навіть сторож утік. А далі на місце приїхали невідомі чоловіки. Це не рідкість, коли хлопці в балаклавах перешкоджають роботі. Були й випадки, коли нам погрожували зброєю. Тоді ми відступили, бо життя та здоров’я працівників для компанії є пріо­ритетом, але згодом повернулись на місце і унеможливили крадіжку».

За його словами, окремо можна виділити Косівський район, бо там електрику крадуть найбільше, і то майже історично – з року в рік. Так, п’ять років тому інспектори перевірили там усі комерційні точки, то склали понад 100 актів.

Читайте також: Рятувальники – люди тижня за версією “Репортера”

Якщо скласти умовний рейтинг крадіжок, то найбільше їх у Косівському, Рожнятівському та Долинському районах. У п’ятірку ще можна додати Яремче та Івано-Франківськ.

На совісті інспекторів, жартує Ружило, не один закритий бар чи ресторан. Загалом у «топі» останніх двох років – пилорами, відпочинкові комплекси, ресторани та різні виробництва. електродетективи

«Багато недобросовісних людей продовжують красти навіть після того, як їх спіймали, – каже Мирослав Ружило. Тому у нашому полі зору всі крадії: і теперішні, і з «історією». – Є й такі, що мають по 5-6 приписів, а на одне підприємство ми вже склали 10 актів. Якщо ж бачимо, що людина кається або має важкі обставини, то завжди йдемо на поступки, допомагаємо реструктуризувати борг». електродетективи

Минулоріч на Прикарпатті викрили 535 крадіжок електроенергії. Загальний обсяг – близько 2,6 млн кВт / год, сума – приблизно 7 млн грн. Електродетективи вірять, що прийде той час, коли споживач стане совіс­ним, а Європа ближчою.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні