Соціум

Обережно, сонце! Як вберегтися від сонячних опіків

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Літо нас вже трохи освіжило дощами, але попереду ще півтора місяця найтеплішої пори, синоптики обіцяють сонце і спеку. Як уберегтися від сонячних опіків і теплового удару та як собі допомогти, якщо з вами це вже сталося, радять лікарі.

opik (1)

Сонячні опіки – підступні, адже людина не відразу може зрозуміти, що обгоріла. Відчуття печіння, жару здебільшого настає через дві-три години. Але все залежить від типу шкіри. Світло­шкірим, наприклад, вистачить години-півтори, аби відчути, що з засмагою перестаралися.

Як себе рятувати?

«Я рекомендую тільки аптечну мережу, є креми після засмаги, вони з охолоджуючим ефектом, арсенал дуже великий, – говорить заступник головного лікаря обласного шкірно-венерологічного диспансеру Світлана Романчук. – Але якщо є суттєва реакція, то краще все-таки звернутися до дерматолога, аби підібрали конкретно вам засіб».

До народних засобів дерматолог ставиться скептично.

«Опіки змащують сметаною, жирним осередком, але доведено, що результату це не дає. Можливо, підсвідомо нам здається, що стає краще, та це не так, – говорить лікар. – Краще цю ділянку промити холодною водою або зробити холодні примочки, аби знизити температуру шкіри».

Якщо після рекомендованих процедур вам стало краще, можете залишатися вдома. Та є показники, коли треба терміново викликати швидку або звертатися до лікаря. По-перше, це підвищення температури тіла, навіть якщо 37,5, це може було передвіс­ником теплового удару. По-друге – нудота, втрата свідомості, висипання на шкіри (почервоніння, плями, міхурці з водою).

Окрім сонячних опіків, з пляжу ви можете принес­ти й фотодерматит, це реакція шкіри на сонце.

«Кожна шкіра, залежно від типу, реагує на сонячні промені, одна реагує рівномірним загаром, інша – опіками, а ще інша – висипаннями, лущеннями, навіть аж до проявів екземи, – пояснює Світлана Романчук. – У нас була пацієнтка, яка реагувала на пісок. Вона була на морі, видно, в піску були якісь мікрочастинки, на які реагувала шкіра. Є люди, що реагують на сонце і морську воду – у воді є медузи, рачки, люди виходять з морської води і вкриваються висипаннями, схожими на ті, як обпектися кропивою».

Як вберегти себе від сонячних опіків? Все просто – засмагати лише до десятої ранку та після четвертої вдень. Обід­нішнє сонце дуже шкідливе для організму, є ризики виникнення злоякісних новоутворень шкіри.

«Сонце у великій кількості викликає фотостаріння шкіри, вона пересушується, втрачає вологу і швидше старіє, – говорить лікар. – А ще шкіра піддається опроміненню і внаслідок того утворюються меланоцити. Вони в свою чергу можуть впливати на утворення злоякісних пухлин, як, наприклад, меланома. До речі, вона дуже швидко дає метастази і людина швидко згорає».

Аби уникнути цього, потрібно серед людей проводити пропаганду здорового способу життя, адже з кожним роком у Франківську спостерігається ріст злоякісних пухлин шкіри і рік пацієнтів молодшає, говорить Світлана Романчук.

«Якщо раніше меланома спостерігалась у людей після 50, то зараз ми це бачимо у 20-30 років. Особисто в мене на прийомі цьогоріч було десь четверо підлітків, років 17-18, у яких підтвердився діагноз «меланома» – це через нераціональне використання сонячних променів».

Щодо малечі, то лікар радить дітей до трьох-чотирьох років взагалі не тримати на сонці, окрім часу, який не є загрозою для здоров’я, тоді вони можуть отримувати з сонячними променями вітамін D. Щодо сонцезахисних кремів, то на сьогодні вже з’являються публікації щодо їх шкідливості.

У людей похилого віку лікар частіше зустрічає так зване сонячне лентіго. Це – плями від світло-коричневого до чорного кольору по всьому тілу. І коли вони вже є на тілі, то засмагати не бажано, бо це може спровокувати передракові захворювання та рак шкіри.

Є ще одна велика загроза для шкіри, окрім надмірного сонця, – солярій. На щастя, каже Світлана Романчук, зараз він не користується такою великою популярністю, як років п’ять тому.

Окрім сонячних опіків, довготривале перебування на сонці з непокритою головою може завершитися для вас теп­ловим ударом.

opik

Як його розпізнати? У вас почне боліти голова, прискориться серцебиття, відчуєте пульсацію у скронях, з’явиться задишка. Добре, якщо у цей момент хтось буде поруч, аби надати першу допомогу. Перш за все, треба забрати людину з сонця, зайти у тінь чи у приміщення. Потім покласти на спину, підняти трохи ноги, розстібнути одяг. Якщо є можливість, обмити тіло холодною водою, тобто взяти мокру ганчірку і повністю обтерти. Або хоч зробити холодні примочки на чоло, руки, ноги та пахові ділянки.

«Треба людині дати попити чогось холодного, але не з холодильника, це може бути чай або трохи підсолена вода, – говорить Наталя Долчук, заступник головного лікаря обласної клінічної лікарні. – Адже у разі теплового удару стається зневоднення організму та втрата солей з потом. Старатися пити невеликими ковтками, потрохи, аби десь до години випити літр води. Відразу багато пити не можна».

Якщо є підвищена температура, то можна прий­няти жарознижуючі препарати, говорить лікар, але тут ще треба дивитися на стан хворого.

Сигнальним дзвінком для того, аби викликати швидку чи звертатися до лікаря є блювота або втрата свідомості.

opik (2)

Тепловий удар може призвести до страшних наслідків – це ішемічний (інфаркт мозку) та геморагічний (крововилив) інсульти. Звісно, тут можуть допомогти тільки медики, але розпочати реані­маційні заходи до приїзду швидкої може будь-хто – штучне дихання рот в рот, непрямий масаж серця. У найгірших випадках тепловий удар може призвести до смерті.

Як вберегтися? Поради ті самі: не виходити на сонце від десятої ранку до четвертої дня і носити головний убір, бажано білого кольору.

І пам’ятайте – все добре в міру.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.