Соціум

Новини єдиного податку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Не так давно Івано-Франківська міська рада прийняла ставки для спрощенців на наступний рік. Але все ще може помінятися.

Не секрет, що наразі в Україні є три види оподаткування бізнесу. Перша – загальна, таких підприємств і підприємців у Івано-Франківську приблизно 6,5 тис. Друга – фіксований податок (виключно для ринків), таких у нас є понад тисячу. І третя – спрощена система (єдиний податок), їх найбільше – понад 9 тис. підприємців.

Як не дивно це звучатиме для «непосвячених», але спрощенці займаються будь-яким бізнесом – від дрібних послуг аж до будівництва чи оптової торгівлі. Головна умова – річний оборот не повинен бути більшим за 500 тис. грн. При цьому податок – від 20 до 200 грн. щомісяця. Найпоширенішим видом діяльності для франківських спрощенців є «роздрібна торгівля; ремонт побутових виробів та предметів особистого вжитку». Таких є приблизно 2800 підприємців.

Також основна увага в обласному центрі зосереджена на роздрібній торгівлі з лотків на ринках – понад 600 осіб, діяльності у сфері права, бухгалтерського обліку, інжинірингу – понад 500, оптовій торгівлі та посередництві – 460, таксі – 198, будівництві – 347. До речі, таксистів ще у травні було 414 і, напевно, вони позакривали підприємців та перейшли на загальне оподаткування, а як багатьом будівельникам досі вдається працювати за спрощеною схемою – взагалі загадка…

Місяць тому міська рада затвердила нові ставки єдиного податку на 2012 рік. Відтак, мінімальний податок (20 грн.) платитимуть підприємці, які займаються бібліотеками, музеями, охороною історичних місць і будівель, продажем книг (але виключно україномовних). Туди ж потрапили підприємці, які займаються розробкою програмного забезпечення та консультуванням у цій галузі. Їх у місті є 128. Їм пішли на поступки та змінили ставку податку вже на сесії, бо спочатку профільна комісія пропонувала для «комп’ютерників» поставити 100 грн.

Голова бюджетної комісії міськради Роман Онуфріїв говорить, що мінімальну ставку вони затвердили підприємцям, діяльність яких намагалися стимулювати. «Якщо говорити про музеї та бібліотеки, то ми хотіли полег­шити роботу підприємств, що працюють у соціально-культурній сфері, – каже він. – А що стосується програмного забезпечення, то ми прагнемо в такий спосіб спонукати реєстрацію у Франківську програмістів, робота яких має високу додану вартість. Маю на увазі інтелектуальну розробку».

Слід також згадати, що більшість ставок міськрада затвердила все ж таки максимальних – 200 грн. По 100 грн. платитимуть підприємці, які займаються рослинністю, виробництвом хліба, ремонтом взуття та, як не дивно, таксисти. За словами Онуфрієва, порівнювати взуттєвиків із таксистами не варто. Мовляв, у останніх є велика затратна складова. «Це пальне, гума, сервісне обслуговування авто, амортизація, – говорить депутат. – Також у радіотаксі є плата за диспетчерське обслуговування. Натомість, у взуттєвиків невисока частина затратної складової».

До речі, підприємці, які займаються прядінням текстильних виробів, ткацьким виробництвом, оздобленням тканин, виробництвом трикотажних виробів, взуття, книг, тиражуванням і т. д. платитимуть більше за тих же таксистів. Хоча ця діяльність у Франківську є далеко не поширеною.

Правда, усі ці ставки і так плануються тільки з наступного року. А до того часу все ще може помінятися. Так, за словами Наталії Кобильчак, начальника відділу підтримки та розвитку підприємництва міськвиконкому, зараз у Верховній Раді лежить новий законопроект, який вже пройшов перше читання. Він передбачає поділ фізичних осіб-підприємців на три категорії.

До першої віднесуть тих, хто не має найманих працівників і річний прибуток не більше 150 мінімальних зарплат (приблизно 150 тис. грн.). Для них встановлять ставку податку від 1 до 10% мінімальної зарплати на місяць (10-100 грн.). До другої – підприєм­ців, які мають не більше 10 найманих працівників і заробляють до 1 тис. мінімальних зарплат (до 1 млн. грн.). Для них передбачається ставка податку від 2 до 20% від мінімальної заробітної плати на місяць (20-200 грн.).

А до третьої категорії із прий­няттям законопроекту віднесуть осіб, які також мають не більше 10 працівників, але обсяг їхнього прибутку становить до 2 тис. мінімальних зарплат на рік. Таким підприємцям встановлять податок у 3% від отриманої виручки (за умови, що вони платять ПДВ) та 5% від виручки (якщо вони ПДВ не платять).

Але це, каже Наталія Кобильчак, ще під питанням. Адже закон не прийнятий. «Якщо ж він вступить у силу, – говорить Кобильчак, – то може статися, що ставки, прийняті на сесії міськради, так і не увійдуть в дію, а доведеться затверджувати нові».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.