Соціум

Нема дурних?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На земельний аукціон у Івано-Франківську не надійшло жодної заявкиНа минулу п’ятницю міська влада запланувала проведення земельного аукціону. Однак, торги не відбулися. Тож, як продавати землю в майбутньому, чиновники ще будуть радитися.

 

Шукаємо землю

На аукціон було винесено чотири лоти: № 1 – вул. Дорошенка, поруч із будинку № 22 (площа 0,0504 га), № 2 і № 3 – вул. Флотська, поруч з будинком № 50 А, дві ділянки по 11,52 га, № 4 – вул. Богдана Хмельницького, поруч із будинком № 57 А (0,0578 га).

Дві ділянки на Флотській заплановані під житлову забудову, дві інші – під комерційну. Відтак, стартова ціна ділянок дуже відрізняється. Під житло дешевше – приблизно 400 грн. за м2, а комерційна дорожче – трохи більше за 1000 грн. м2.

Також до останнього часу планувалося, що на аукціон винесуть і ділянку на вул. Миру, навпроти будинку № 106. Однак у цю історію втрутилися мешканці, які наполегливо попросили залишити їм цю землю під скверик. Депутати погодилися. Попри те, що вся технічна документація була вже готова, сесія проголосувала зняти ділянку з аукціону.

Як каже заступник начальника управління земельних відносин Микола Іванчишин, лоти для аукціону вони вибирали разом із депутатами та управлінням архітектури. І спершу ділянок було більше – багато з них через різні причини до торгів не дійшли. Правда, ці чотири – ще не кінець. Має бути більше.

«Зараз департамент направив у Держкомзем ще три ділянки, – продовжує Іванчишин, – щоб визначили їх правовий статус, тобто, чи, бува, ділянка не є в користуванні. Якщо отримаємо інформацію, що вони вільні, то будемо й їх виносити на аукціон».

Звучить оптимістично, але поки що – продали б хоч те, що є.

Гилимо ціну

Як повідомив директор Івано-Франківського аукціонного цент­ру Левко Кулинін, останній термін подання заявок був запланований на 16:00 18 червня. Жодної заявки не надійшло. «У зв’язку з тим, що учасників немає, – зазначив Кулинін, – аукціон слід вважати таким, що не відбувся».

Щойно він виніс цей вирок, конкурсна комісія почала обговорювати, яким чином можна провести наступний аукціон. Аби вдруге не пошитися в дурні, чиновники та депутати заговорили про оренду землі на 49 років. Мовляв, тоді ціну ділянки можна буде знизити, а отже ймовірно знайдуться і покупці.

Слід нагадати, що у 2007 році місто провело кілька вдалих аукціонів, на яких заробило понад 50 млн. грн. Однак, у 2009 році народні депутати внесли зміни у законодавство, якими передбачили, що ціна ділянки має відповідати нормативно-грошовій оцінці землі. Таку оцінку для Франківська робив інститут «Діпромісто» у 2007 році. При цьому, розраховуючи на подальше зростання ринку, інститут використав найбільший коефіцієнт. А потім прийшла криза, ринок упав, і ціна землі стала значно вищою за ринкову…

З того часу покупців на землю в Івано-Франківську не знаходилося, аукціони так само визнавали недійсними. А минулого року їх взагалі не проводили. Цьогоріч вирішили відновити практику, навіть передбачили у бюджеті 160 тис. грн. на аукціони, але…

«Всі землі в інших містах продаються не по грошовій оцінці землі, а ми лупимо по 10?12 тис. доларів за сотку, – сказав на аукціоні депутат міськради Юрій Соловей. – Ми ж можемо запросити експерта, який оцінить, та продавати по тій ціні. Адже нормативно-грошова оцінка не відповідає ринковим умовам».

На це Зіновій Фітель відповів дорученням управлінню земельних відносин та юридичному відділу подивитися практику проведення аукціонів у інших містах. «Я не кажу всієї неньки-України, – зауважив Фітель, – мене цікавлять, наприклад, Чернівці, бо вони там проводять аукціони регулярно».

Чекаємо закон?

За словами провідного спеціаліста управління земельних відносин Романа Срібняка, на ціну землі впливає все: відстань до центру, конфігурація, рельєф, характеристика, генплан (тобто що саме там має бути побудовано). І раніше земельні аукціони відбувалися досить таки успішно, адже стартова ціна була на рівні експертно-грошової.

«Зараз ринок упав, а держава законодавчо примусила нас підняти нормативно-грошову оцінку, – каже Срібняк. – Відповідно склалося так, що скуповувати земельні ділянки в людей – значно дешевше, вигідніше і безпроблемніше, ніж робити це на аукціоні. Адже в середньому ринкова ціна втричі нижча».

І що? Комісія визначила три варіанти розвитку подій. Перший – знизити ціну до експертно-грошової, якщо це можливо. Другий – опрацювати можливість надання землі в оренду на 49 років. Третій – чекати, коли затвердять закон «Про ринок земель», який уже пройшов перше читання. Адже там передбачено, що початкова ставка визначається на рівні експертної, а не нормативно-грошової оцінки.

І поки політики говорять, що закону чекати не можна, бо мине їхня каденція, чиновники схиляються до думки, що тільки після його прийняття будуть якісь реальні зрушення.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.