Соціум

Навколо універмагу. У Франківську реконструюють площу перед ЦУМом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Франківську вирішили реконструювати площу перед універмагом «Прикарпаття». Звідти до червня має зникнути вся легальна й нелегальна торгівля, натомість з’являться лавки, зелень і, можливо, фонтан. Гроші для цих робіт уже передбачили в міському бюджеті. Та виявилося, що землю орендує компанія, офіс якої зареєстрований на Кіпрі.

IMG_0805

Трохи передісторії

У 1971 році в Івано-Франківську відкрили універмаг «Прикарпаття». У липні 1991-го постановою Кабміну його зарахували до республіканської форми власності, а у жовтні 1992-го передали до області. Після того колектив ЦУМу створив ВАТ «Універмаг «Прикарпаття». Вже у 2006 році магазин купила компанія «Венсімарс Менеджмент Лімітед», офіс якої зареєстрований у кіпрському місті Лімасол.

Згідно з документами, тоді ж компанія взяла в оренду для обслуговування частину землі біля універмагу. У 2008-му були наміри побудувати підземний паркінг. Мер міста Віктор Анушкевичус тоді говорив про 300 паркомісць. Проект рішення міської ради двічі виносили на розгляд сесії, проте депутати побоялися надати дозвіл, мовляв, над парковкою може вирости небажана там багатоповерхівка.

Наприкінці 2011 року департамент містобудування та архітектури видав містобудівні умови та обмеження на реконструкцію підвальних приміщень ЦУМу. Всі документи тоді підписав тодішній головний архітектор міста Олег Гаркот. Наступні етапи будівництва контролювала обласна Держархбудінспекція. Прилеглу до універмагу територію огородили парканом. Були обіцянки, що після ремонту площу облагородять, поставлять лавочки.

У 2013-му в підвалі універмагу відкрили супермаркет «Сільпо». Для цього добудували вхід і вмонтували ескалатор. Планувалася ще тераса кафе, але цього не сталося. Та й площа обіцяних змін так і не зазнала.

Сіре стане зеленим

Тепер про реконструкцію території перед «Прикарпаттям» заговорили знову. У бюджеті міста на 2016 рік навіть заклали 500 тис. грн. Проте чиновники зіткнулися з новою проблемою — площа й досі в оренді.

«Перед тим, як розробляти проект реконструкції, ми вирішили дізнатись, кому належить земля перед універмагом, — розповідає Михайло Смушак, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою. — Дали запити в департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини й департамент комунальних ресурсів. Виявилось, що земельну ділянку площею 0,69 га на Дністровській, 3, дотепер орендує «Венсімарс Менеджмент Лімітед».

Звісно, 0,69 га — це не вся територія навколо ЦУМу, там є і земля, яка належить місту. Але це саме та ділянка, яку хочуть реконструювати. Площу перед універмагом , згідно з документами, й надалі використовують «для обслуговування торгово-виробничих будівель». Востаннє договір оренди продовжили 21 березня 2014 року, термін його дії — п’ять років…

IMG_0825

Не так давно члени виконкому Івано-Франківської міської ради погоджували місця дрібнороздрібної торгівлі в місті. Були пропозиції взагалі виключити це питання з порядку денного, бо який зміст давати підприємцям дозвіл, брати в них 4000 грн, а потім «просити на вихід», бо починається реконструкція? Однак дозвіл торгувати в центрі міста виконком таки дав. Також вісім підприємців продаватимуть там окуляри та кашкети. Щоправда, лише до перебудови площі.

Але ж навколо універмагу є ще й багато кіосків. У департаменті містобудування, архітектури та культурної спадщини повідомили, що в тому місці дозвіл на торгівлю мають 10 підприємців. Тривалість дозволів — різна. Наприклад, газетний кіоск біля ЦУМу може продавати пресу до 2020 року.

Головний франківський комунальник Михайло Смушак запевнив, що всі МАФи розташовані не на орендованій кіпрською фірмою землі, а на міській. Проте, каже, що з підприємцями також будуть домовлятись. Можливо, запропонують їм інші місця для торгівлі.

«Кіосків біля ЦУМу багато, їхні угоди довготривалі й на це треба буде зважати, — каже Смушак. — Можливо, навіть будуть судові позови. Знаю точно: стихійну торгівлю з центру міста ми заберемо. Для того попрацює Муніципальна інспекція з благоустрою. Той, хто один раз заплатить 1300 грн штрафу, вдруге на те саме місце торгувати не прийде».

Втім, домовлятись доведеться не лише з торгівцями, а й з юристами компанії з Кіпру. До слова, комерційну нерухомість «Венсімарс…» скуповує не лише в Івано-Франківську. Михайло Смушак каже, що зв’язатися з представниками орендарів земельної ділянки поки що не вдалося.

«Ми вже замовили виготовлення проектної документації, — говорить Смушак. — Фахівці мають провести геодезичну зйомку. Паралельно будемо спілкуватися з орендарем. Звісно, якщо його вдасться знайти. Звісно, якщо ми поміняємо бруківку, то орендар точно проти не буде, але чи мають це робити комунальники за бюджетні кошти на орендованій землі?».

Мешканці міста ідеєю реконструкції задоволені. Жаліються, що перед святами там неможливо пройти. Про відпочинок і мова не йде — ніде.

«Дуже хочу побачити квіти у цьому місці, — каже аспірантка Галина Вархов. — Якщо Івано-Франківськ — направду європейське місто, то цьому безладу на площі треба покласти край. Сподіваюся, восени ми тут відпочиватимемо вже в затінку».

Як виглядатиме оновлена площа — поки не відомо, проекти ще не готові. «Паперову» роботу планують завершити до червня. Потім будуть робочі наради й остаточне рішення. Знаємо точно, що сірість території зникне, там облаштують лавочки, посадять кущі, квіти. Має бути багато зелені. Смушак хоче фонтан. Хоче простору для людей.

Замість післямови

Справа від універмагу, перед будинком з адресою Галицька, 22, в якому розташована ТРК «Вежа», колись були клумби з лавочками. Потім замість квітів там виріс неоковирний двоповерховий торговий центр…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.