Соціум

На вулицях – велопатруль

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже скоро в Івано-Франківську запустять пілотний проект велопатруля в рамках ініціативи «Тепле веломісто». Хлопці й дівчата робитимуть зауваження необачним пішоходам, неакуратним велосипедистам, розвиватимуть велокультуру міста.

51qSWeX_zIQ

За словами координатора ініціативи «Тепле веломісто» Віктора Загреби, в Івано-Франківська є всі шанси стати таким собі українським Копенгагеном – дружнім простором для роверистів, де користуватися цим двоколісним транспортом зручно, безпечно та приємно.

На початку року в учасників велоспільноти зародилася ідея створити у місті велопатрулі. Як каже Загреба, ця ідея мала б об’єднати кілька ключових аспектів ініціативи – безпеку, культуру поведінки та зручність для тих же роверистів і пішоходів.

Отож, такі патрулі – це група волонтерів, які слідкуватимуть за порядком. Проект планують запустити вже цього місяця.

«Ми будемо починати її як громадську ініціативу без будь-яких офіційних статусів, тобто це не буде міліція, – пояснює Віктор. – Коли буде добрий результат, то це все може вирости, наприклад, на рівень дружинників».

На початках, каже Загреба, основною функцією та завданням велопатруля буде робота саме з роверистами. Адже часто у центрі міста, на пішохідних доріжках виникають конфлікти між ними й пішоходами.

«Із 19 велосипедистів, які їдуть акуратно, лише один може гнати і всі звертають увагу саме на нього, – говорить координатор проекту. – А потім розказують, що велосипедисти погані й нечемні. Нам дуже важливе ставлення громади до велоруху. Зараз воно, скажімо, таке, нейтральне або часто негативне. Ми хочемо максимально позитивно змінити його та, що важливо, культуру поведінки самих велосипедистів. Будемо розмовляти з ними, роздавати брошурки на тему, як правильно їхати у пішохідній зоні, як їхати по дорозі, як показувати повороти».

obj_1276074480_big
В Одесі вже давно працює міліцейський велопатруль

Як виглядатимуть такі пат­рулі? За словами Віктора Загреби, патрулюватимуть по двоє людей у різних районах – в центрі міста, парку Шевченка чи на міському озері. Вони будуть одягнені у футболки чи у жовті жилетки з написом «Велопатруль».

Ідею підтримали 12 волонтерів, які вже готові приступати до роботи.

«Їм усім за 25 років, – розповідає Загреба. – Вони мають якийсь свій життєвий досвід, знають і розуміють, чому важливо це робити».

За словами Віктора, у багатьох країнах досить популярні поліцейські велопатрулі. Таке практикують і в Києві. Що ж до громадських, а не поліцейських, то подібні є лише в Нью-Йорку, в районі Брукліна.

«У них трошки інша функція, – пояснює він. – Це була така відповідь громади на зростання кількості нічних злочинів – пограбування, нападів на жінок. Люди вирішили самі боротися з цією проблемою, об’єднавшись у велопатрулі. Наприклад, вони зустрічають людей, які пізно повертаються з роботи, та проводжають їх від станції метро додому. Тобто у бруклінців така більше антикримінальна функція, а у Франківську ми плануємо робити більш просвітницьку».

Проте, Віктор Загреба говорить, що, можливо, у майбутньому франківські велопатрулі й розширять свої функції.

Від редакції

Середовище «Тепле місто» – це громадська ініціатива, започаткована у Франківську цього року. Вона зібрала креативних, активних і небайдужих людей, які хочуть перетворити Івано-Франківськ у прогресивне сучасне тепле місто з теплими людьми.

Редакція газети «Репортер» також долучається до проекту. Щотижня на цій сторінці ми будемо публікувати ідеї, думки, проекти та їх результати. Також щиро запрошуємо долучатися до ініціативи наших читачів, які готові робити своє життя теплішим.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.