За інформацією Міністерства охорони здоров’я, щороку в Україні трапляється близько 150 тис інсультів, і понад 100 тис людей помирає від цієї хвороби.
На Прикарпатті щодня діагностують приблизно шість випадків. Цю хворобу лікувати важко, але її можна попередити, пише “Репортер“.
Тримайте себе у формі
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Найбільше до нього схильні літні люди, але останнім часом вона «помолодшала». До речі, в чоловіків інсульт трапляється частіше, ніж у жінок.
«Зараз усі захворювання помолодшали через сидячий спосіб життя, харчування, доступний неякісний алкоголь, куріння, – каже Вікторія Гриб, завідувачка кафедри неврології франківського медуніверситету. – Тепер люди з дитинства ростуть у тепличних умовах і не мають адаптації. Кількість інсультів зможе зменшитися, якщо люди зрозуміють, що від них самих залежить стан їхнього здоров’я».
За результатами досліджень МОЗ, 90 % інсультів трапляються через чинники, на які можна вплинути. Це те саме нездорове харчування, куріння, зловживання алкоголем і брак занять спортом.
«Перший чинник виникнення інсульту – артеріальна гіпертензія, тобто підвищений тиск, вона веде до ураження судин, – розповідає Вікторія Гриб. – На ураженій судині ростуть атеросклеротичні бляшки. Якщо ця бляшка росте і займає певний об’єм, може утворюватися тромб, що й призводить до інсульту. Тому потрібно постійно слідкувати за рівнем тиску, якщо підвищився – пити таблетки. Вирівнюєш рівень глюкози в крові, слідкуєш за своєю дієтою, займаєшся спортом, не куриш, не переймаєшся непотрібними проблемами – ти забезпечений від інсульту на 80 %. Звичайно, інсульт може викликати стрес, але це якщо судини вже хворі».
За словами Вікторії Гриб, кількість інсультів збільшується, коли ситуація в державі стає нестабільною. Наприклад, під час Революції Гідності до лікарні з інсультами потрапляло більше людей.
Ліки закінчуються
Якщо інсульт все ж уразив, гаяти часу не можна: чим скоріше пацієнт отримає лікування, тим краще.
«Ознаки інсульту мають знати всі: якщо в людини раптом порушилася мова, стала нерозбірливою або вона говорить щось не те. Опустився кутик рота, ослабла рука, а може ще й нога з однієї сторони. Це основні ознаки, – каже Вікторія Гриб. – Також може бути запаморочення, порушення ковтання. Треба одразу викликати швидку».
У Франківську є два медзаклади, куди везуть хворих з інсультом: обласна лікарня на Пасічній та перша міська лікарня на Мазепи. Найефективніше лікування – це тромболітична терапія, яку треба вколоти не пізніше, ніж через 4,5 години після інсульту. За державною програмою МОЗ виділило областям безкоштовні дози тромболітика: 25 отримала обласна лікарня, ще кілька – міська.
«За останній місяць ми провели сім тромболізисів. Поки що залишилося три дози, їх надовго не стане, – каже лікар-невролог обласної лікарні Галина Слюсаренко. – У нашому блоці інтенсивної терапії є шість ліжок, вони практично завжди заповнені. Тільки є можливість звільнити легшого хворого, одразу поступають нові».
Коли ліки закінчаться, пацієнтам доведеться купувати їх самим. Але це недешево – доза коштує близько 30 тис грн.
«Це дуже важко – приїхати з інсультом, мати відразу таку суму грошей і встигнути за 4,5 години. Втім, за чотири місяці в обласній лікарні провели три тромболізиси за кошти пацієнтів, – говорить Вікторія Гриб. – Звичайно, сума велика, але купувати ліки від наслідків від інсульту після менш ефективного лікування вийде не надто дешевше, просто не одразу».
Грип уже близько. Як у Франківську з вакцинами та скільки це коштує
Якщо безкоштовні дози закінчилися, а грошей їх купити у хворого немає, використовують інше лікування. У деяких випадках роблять нейрохірургічне втручання – витягують тромб. У Франківську таке лікування поки на стадії розробки, але нейрохірурги вже можуть робити такі операції.
«Якщо немає тромболітика, ми даємо великі дози аспірину, ліки, щоб відновлювався мозок. Але це менш ефективно, – говорить Вікторія Гриб. – Якщо хворий приїжджає з відмовленими кінцівками, і ми колемо тромболітик, то наступного дня уже можемо побачити відновлення рухів. А без тромболітика – у кращому разі хворий буде ставати на ноги через два тижні».
У лікарні сподіваються на нові програми від уряду, подали заявку в МОЗ. Також подаватимуть заявку в облраду, щоб виділили гроші з обласного бюджету. Надіються на 150 доз – їх вистачило б на пів року.
Наслідки на все життя
Лікування в медзакладі – це лише пів справи. Потім наступає вторинна профілактика: пацієнт має постійно пити приписані ліки. Якщо цим знехтує, то через певний час, скоріш за все, знову потрапить у лікарню з інсультом.
Непомітний гепатит. Як не заразитися та де на Прикарпатті отримати безкоштовні ліки
«Чим менше у людини супутніх захворювань, чим менша вага, тим вона краще виходить з інсульту, – каже Вікторія Гриб. – Але наслідки можуть бути важкі: не рухаються ліві або праві кінцівки, людина не може ковтати, не говорить або має проблеми з вимовою, із зором. Є багато летальних випадків, але зазвичай ми не даємо пацієнтам після інсульту померти в стаціонарі. Проте, коли виписуються лежачі, – це проблема і для хворого, і для сім’ї».
За словами Вікторії Гриб, причини 25 % інсультів лікарям у світі невідомі. На лікування це не впливає, лише на подальшу терапію.
Крім ліків, після інсульту пацієнтам рекомендують займатися спортом – плавання, аеробіка, швидка ходьба. Також подальша реабілітація інколи вимагає занять з терапевтом, ерготерапевтом, логопедом і може зайняти довгий час. Тож, краще берегтися наперед.
Comments are closed.