Жителі села Цінева Дубівської територіальної громади, що на Івано-Франківщині, власним коштом ремонтують 278-річну церкву Св. Архистратига Михаїла. Відновлювальні роботи тривають чотири роки.
На ремонт церкви, зведеної без цвяхів, а з допомогою тиблів – дерев’яних кілків, витратили понад 4 млн грн, розповів Суспільному виконувач обов’язків керівника ремонтно-відновлювальних робіт Олег Олексин.
З його слів, зараз обшивають фасад дошками й перекривають дах.
Доводиться все міняти. Дахи були завалені, всередину вода потрапляла. Через це все гнило. Зараз ми робимо три сторони. Я думаю, через місяць перейдемо до передньої західної сторони. І, як обіцяють наші майстри, до середини вересня мали б закінчити ці роботи, — каже Олег Олексин.
До теми: Городенка рятує костел. Як громада самотужки ремонтує давній храм (ФОТО)
З його слів, люди вирішили відремонтувати храм після того, як він почав хилитися на один бік. Майстри з’ясували, що фундамент церкви просів на 18 см. Ремонтно-відновлювальні роботи розпочали із заміни підвалин. Потім храм майже повністю розібрали.
Зараз ще вирішуємо, чи будемо стіни обшивати якоюсь дошкою, чи шліфувати все. Збиратимемося громадою й вирішуватимемо. Також хочемо відновити на хорах поруччя, зробити такі, як були раніше, — говорить Олег Олексин.
Відремонтувати храм власними силами однією з перших запропонувала місцева жителька та краєзнавиця Любомира Василечко. Громада її підтримала.
З її слів, саме в цій церкві проводив служби митрополит Андрей Шептицький. Однак храм цінний й архітектурними особливостями.
Церкву побудували в 1745 році наші майстри-будівельники. Вони дуже талановиті — збудували 100 чи більше церков. Прізвища Томи Джурина й Демкова занесені ще тоді в Українську радянську енциклопедію. Церква цінна тим, що майстри скріплювали дерево тиблями, не цвяхами, — каже Любомира Василечко.
З її слів, із січня 2023 року громада зібрала вже 200 тис. грн, на які закупили бляху для покрівельних робіт та мідь. У вересні планують закінчити ремонт зовні.
Щоб зберегти церкву, в травні 2018 року створили благодійний фонд «Збереження церкви св. Архистратига Михаїла». Зараз — благодійний фонд «Збереження культурної спадщини села Цінева».
Співзасновник фонду Ігор Вінтонів розповідає, що, окрім внутрішніх робіт у церкві, необхідно також провести інвентаризацію предметів, оцінити їх та скласти каталог. З його слів, вже мають плани щодо розширення роботи фонду.
Продовженням стане наш краєзнавчий музей, який ми точно хочемо долучити й розвивати у двох напрямах — як туристично привабливий об’єкт та як наукову інституцію. Є велика проблема з фондами — їх треба оцифровувати, — каже Ігор Вінтонів.
Comments are closed.