Соціум

Легалізація медичного канабісу: що зміниться, коли запрацює новий закон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

21 грудня Рада ухвалила законопроєкт щодо легалізації медичного канабісу у другому читанні.

Законопроєкт №7457, який підтримали 248 нардепів, дозволяє використання медичного канабісу у медицині, науці та промисловості, пише УП.

Легалізація медичного канабісу: що зміниться, коли запрацює новий закон

Міністерство охорони здоров’я ще затвердить перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати ліки на основі медичного канабісу.

Дякуємо від імені лікарської спільноти за прийняте рішення, адже медичний канабіс – це ліки для мільйонів людей: онкопацієнтів, людей з розсіяним склерозом, пацієнтів, що отримують паліативну допомогу тощо, – заявили у відомстві.

Також у МОЗ додали, що після першого читання закон доопрацювали – до нього подали майже 900 правок, з яких врахували понад сто.На ухвалення законопроєкту позитивно відреагували деякі спільноти пацієнтів, зокрема, “Пацієнти України”“Українська асоціація медичного канабісу”“Афіна. Жінки проти раку” та “100% життя” – Мережа ЛЖВ”

Закон дозволить пацієнтам з тяжкими захворюваннями за призначенням лікаря вживати препарати на основі медичного канабісу, і не доведеться їхати за кордон або шукати препарати нелегально.

Тепер медики зможуть виписувати електронні рецепти на ліки на основі медканабісу, наукові установи – досліджувати канабіс та його похідні, а бізнес – вирощувати коноплі та виробляти з них ліки за “чітко регламентованим ліцензуванням”.

Що передбачає закон? Стисле пояснення

  • Законопроєкт регулює обіг канабісу лише в медичній, промисловій та науковій діяльності. 

Розповсюдження та зберігання канабісу для рекреаційного вживання (у якого основна речовина – психоактивний ТГК) є злочином.

В Україні передбачена кримінальна відповідальність за самостійне вирощування канабісу, а також обіг та зберігання рекреаційного канабісу.

Канабіс досі входить до таблиці І “особливо небезпечні наркотичні засоби, обіг яких заборонено”, але з уточненням – крім цілей, передбачених статтями 15,19, і 20. Стаття 15 передбачає, зокрема, що канабіс для медичних цілей можуть вирощувати лише юридичні особи, які отримають відповідну ліцензію.

  • Відсоток тетрагідроканабіолу (психоактивної речовини) у сухій масі рослин канабісу для медичного застосування визначатиме Кабмін після відповідних лабораторних випробувань.
  • Виробництво ліків та їхній обіг буде контролюватися на всіх етапах. 

Вирощувати канабіс зможуть лише юридичні особи, які отримають відповідну ліцензію та GMP-сертифікат, під цілодобовим відеонаглядом із доступом для Нацполіції, пояснює нардеп Ярослав Железняк.

Обіг канабісу для медичних цілей або лікарських препаратів на основі цієї рослини буде відстежуватись в електронному реєстрі.

Кожен кущ буде мати індивідуальне кодування, щоб відстежувати рух рослин до пацієнта. А кожна одиниця фасованої продукції буде маркуватися штрих-кодом.

  • Ліки на основі медичних конопель відпускатимуть виключно за призначенням лікаря за електронним рецептом та відповідно до медичних показань, як це зараз відбувається, наприклад, з морфіном.

Пацієнти зможуть перевозити й зберігати такі ліки у кількості, визначеній одним рецептом.

  • Виготовлення нових наркотичних засобів або психотропних речовин буде можливим лише для медичних, наукових і науково-технічних цілей.

Цим займатимуться лише наукові установи, які мають ліцензію. Вони також будуть зобов’язані реєструвати їх та проводити клінічні дослідження відповідно до закону.

Чому законопроєкт критикують?

Співзасновник Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків Тарас Ратушний каже, що у законопроєкті є “колізії та “дірки”, що заблокують наукові дослідження канабісу і виробництво вітчизняних ліків.

Він пояснював, що канабіс необхідно перенести із таблиці І з особливо небезпечними речовинами, обіг яких заборонено, до таблиці ІІ, де вказані наркотичні засоби з обмеженим обігом.

Після першого читання прихильники законопроєкту сподівалися на правки, однак канабіс так і залишився у таблиці І. Тарас Ратушний вважає, що медичне використання канабісу досі недостатньо чітко прописане.

У законі головне – визначеність і чіткість. Тому всі винятки з правила (тут – заборона обігу) мають подаватись однаково. В законі це оформлено номерами статей через кому: 15 (вирощування), 17 (виробництво), 19 (оперативно-розшукова діяльність), 20 (наукова діяльність). Але окремо дописують винятки для медичних конопель і це раптом абзац тексту. Цей текст може бути уточненням, але для цього в переліку винятків мусить з’явитися ще дві цифри: ст. 16 (розробка) і ст. 21 (медичне використання), як кінцева мета розробки та подальшого виробництва активних речовин з “медичних” конопель. Тоді абзац про ліки з медичних конопель (“лише у формі лікарського засобу”) в ст. 21 стане важливим уточненням, – написав Ратушний.

Водночас керівник “Української асоціації медичного канабісу” Геннадій Шабас скептично ставиться до цих зауважень і вважає, що закон запрацює.

Що змінилося з першого читання… Він став більш зрозумілий, прописали перехідні положення, як саме (канабіс – ред.) буде використовуватися в медицині, у науковій діяльності. Стало менше різночитань. Законопроєкт створювали десятки нормотворців, фахівців у галузі медицини, керівники різних державних і недержавних установ, і всі працювали над тим, щоб закон запрацював, – додає Шабас.

Коли закон запрацює?

Закон почне діяти через пів року після опублікування – за цей час нормативно-правові акти приведуть у відповідність із ним.

Ще пів року повинні писатимуть різні підзаконні акти, нормативні акти, всі протоколи лікування. Через пів року медканабіс можна буде призначати пацієнтам, пацієнти зможуть отримувати ліки в аптеках, – додає Геннадій Шабас.

Нагадаємо, у липні Верховна Рада ухвалила законопроєкт про легалізацію медичного канабісу в першому читанні. Тоді нардепи внесли понад 800 поправок до законопроєкту.

Законопроєкт закликали ухвалити Рада національної безпеки і оборони, Міністерство у справах ветеранів та понад 40 лікарів-онкологів України. Адже ліки на основі канабісу застосовують, зокрема, для лікування онкохворих, людей з ПТСР, епілепсією тощо.

Ліки на основі канабісу дозволені у 56 країнах, зокрема у країнах ЄС, Канаді, Великій Британії та Сполучених Штатах.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.