Комусь хочеться жити окремо від батьків, хтось переїжджає в інше місто на навчання, а дехто просто хоче жити ближче до роботи. Причин, через які люди мають потребу знімати квартиру, – чимало. Тож як знайти нормальне житло в Івано-Франківську?
Бабусі знають все
Інтернет просто рясніє оголошеннями про оренду житла. Таких сайтів у Франківську є щонайменше три. На кожному і фото квартир, і опис умов, і номери телефонів – дзвони вже! Цікаво, що мобільні у більшості пропозицій однакові, бо то ріелтори. Тому великої надії напряму натрапити до власника не плекайте. За свої послуги агенти просять 50 % місячної оренди. Тобто, якщо квартира вартує зо 3000 грн, то ще півтори зверху ви платите рієлтору, який відкрив вам хату, постояв п’ять хвилин, поки ви роздивились і вирішили – беремо.
Будьте обачними з привабливою лиш на перший погляд пропозицією когось з агентів – 600 грн просто за базу номерів власників квартир. Таке краще одразу забути.
А от студент Олександр Олексин (ім’я змінене на прохання хлопця) повівся. Каже, прийшов в агенцію, підписав договір, заплатив гроші.
«Мені скинули ту «базу» – десь до сотні номерів, хоча обіцяли 300, мовляв, решту надішлють згодом, – розповідає Сашко. – Сів обдзвонювати, а більшість номерів просто не обслуговується. На ті, що додзвонився, то квартири вже давно були здані чи продані. Решту номерів так і не отримав. І гроші не віддали, бо ж інформацію мені таки надали, і договір я підписав – про якісь там інформаційні послуги».
Важко, але можна знайти житло без посередників серед знайомих. Написати в соцмережі, попросити друзів поширити. Ану ж хтось відгукнеться?
Ще добре не полінуватись і пройтися дворами того району, в якому ви хотіли б жити. А там просто запитати в бабусь, що сидять на лавках, чи ніхто не шукає квартирантів. Вони точно все знають!
А от калушанин Володимир Когут пішов іншим шляхом. Він просто розклеював оголошення по під’їздах, що винайме квартиру саме в цьому районі Франківська, бо близько до роботи.
«Через тиждень мені зателефонували, що є квартира, – згадує чоловік. – Не підійшла, бо треба було жити з господинею, а я шукав окрему. Ще через кілька днів були два дзвінки – один із варіантів мені підійшов. До речі, рієлтори теж телефонували, пропонували послуги».
Замок треба міняти
Коли оглядаєте квартиру, добре все перевіряйте. Чи справна сантехніка, чи працюють вимикачі, чи добрі вікна, меблі. Якщо є якісь несправності, одразу питайте в орендодавця.
Студентка Ольга Бойчук «попала» майже на тисячу гривень, коли міняла кран у ванній – буквально через місяць, як заїхала у нове житло.
«Телефонувала господарю, а він каже, що все було гаразд, що це я зламала, тож він міняти нічого не буде і з квартплати не вирахує, – розповідає дівчина. – Заплатила, бо вже не хотіла шукати інше житло».
І ще, важливо – як заїхали до хати, то обов’язково поміняйте замок у вхідних дверях. Попросіть, аби орендатор поміняв, бо ж хтозна, в кого ще є ключі, і хто жив тут до вас.
Нині зі сміхом згадує свою історію вселення у нову квартиру Світлана Тимчук. Розповідає, що зняла житло на Пасічній, усе сподобалося, бо просторо, дешево і власник… у Трускавці.
«Та якось я помітила, що в квартирі хтось буває, коли мене нема вдома, – згадує Світлана. – Думала, в мене параноя. А одного вечора до квартири просто завалюється якийсь хлопець. Це ще добре, що до мене тоді приїхали друзі, тож я була не сама. Хлопець здивувався, я також. Виявилося, що він до мене тут жив з якимись знайомими. Сам із Молдови, поїхав додому на кілька місяців. У нього були ключі від квартири, а його ніхто не попередив, що всі його знайомі виїхали. Наступного ранку поміняла замки».
А хто поруч живе?
Іноді це дуже важливо, адже можна зняти на перший погляд ідеальну квартиру, а пізніше мріяти переїхати, бо сусіди ще ті. Тому добре розпитайте, а хто там у дверях навпроти чи поверхом нижче-вище.
«Через тиждень, як ми заїхали на квартиру прийшла сусідка знизу з претензіями, що надто голосно… ходимо, – ділиться досвідом Ольга Василів. – Далі було ще гірше – жінка стукала по батареях, у стелю. Навіть у поліцію дзвонила, мовляв, ми шумимо. Спокою не було з кілька місяців. Потім виявилося, що то не лише нам вона не давала спокою».
Папір завжди важливий
За словами юриста Петра Йосифіва, правильний договір – одне з найважливіших важливих питань в оренді квартири. Каже, як правило, такі справи й до суду не доходять, бо більшість договорів не укладає, а без паперів нічого не доведеш.
«Грамотно складений договір, підписаний сторонами, має юридичну силу, ним ви себе убезпечуєте, – говорить Йосифів. – У договорі обов’язково мають бути прописані умови квартплати, комунальних послуг, штрафні санкції за затримку платежу, умови зростання орендної ставки, має обумовлюватися, хто, коли та на яких умовах повинен робити ремонт у квартирі. Також у договорі може бути додаток, де вказується, які речі та в якому стані передаються у користування орендарю: побутова техніка, меблі, елементи декору».
Comments are closed.