Погані українські дороги — то, певно, вічна тема. Та часом дорога призводить до поломок авто. І водій у таких випадках може примусити дорожників відшкодувати йому витрати на ремонт.
Найбільше від дорожніх ям страждають підвіска та колеса. Між водіями ходять історії і про аварії, які сталися через те, що авто вскочило у вибоїну та втратило зчеплення з дорогою. Здебільшого власники авто залишаються з халепою сам на сам, ремонтують машину або власним коштом, або ж звертаються до страхової компанії та сподіваються на виплату компенсації.
Набережна ім. Стефаника в Івано-Франківську нині подібна на танкодром
«Коли водій втрапляє у таке ДТП, то в першу чергу аварію треба зафіксувати — що все сталося власне через погану дорогу, — говорить Андрій Іванович, юрист Івано-Франківської правничої агенції. — Коли автомобіль зазнає пошкоджень, потрібно викликати наряд ДАІ. Інспектори мають усе задокументувати. Лише з цими документами вже можна звертатися до суду».
Є кілька порад, як збільшити свої шанси на відшкодування збитків. Ще до приїзду даішників постарайтеся зупинити кількох пішоходів або водіїв, які в цей час проїжджають повз вас — це потенційні свідки в суді. Поясніть їм ситуацію, запишіть їхні імена та прізвища, контактні телефони, адреси. Якщо маєте фотоапарат, навіть на мобільному телефоні, фотографуйте місце пригоди з усіх можливих ракурсів. Пам’ятайте, за законом України «Про дорожній рух», усі перешкоди на дорогах мають обгороджувати попереджувальними знаками.
Коли ж приїхали інспектори ДАІ, прослідкуйте, аби вони якомога детальніше описали обставини ДТП і дорожню ситуацію. Необхідно, щоб у супутніх обставинах аварії вони вказали незадовільний стан дорожнього покриття. Після цього треба дізнатися, хто конкретно відповідає за утримання цієї ділянки дороги, та позиватися на нього до суду.
У ДАІ кажуть, що в Івано-Франківську через погані дороги авто нищаться досить часто. Особливо це стосується минулого року й особливо — вулиці Набережної. Автоінспектори надсилають дорожникам листи, аби ті покращили дорожні умови на тій чи іншій вулиці, та переважно отримують одну відповідь — немає фінансування.
«Відшкодування витрат на ремонт пошкодженого авто впирається у страхування, — говорить Віталій Царьов, старший інспектор з регулювання дорожнього руху Івано-Франківська. — Якщо водій має лише автоцивілку, то йому треба йти до суду. Тому найкраще оформляти для машини повне КАСКО, тоді страхова компанія йому заплатить, а далі вже сама буде судитися з утримувачами доріг, аби відшкодувати свої витрати».
Відшкодування витрат на ремонт автомобіля може забрати багато часу та нервів, особливо, якщо мова йде про судовий процес. З іншого боку, видається, що якби більшість водіїв принципово й до кінця відстоювали свої права, то дорожники почали б ретельніше ставитися до своїх обов’язків.
Із зали суду
В Україні є прецеденти, коли водії позивалися до суду на автодорожні підприємства. Судові процеси тривали й кілька місяців, і півтора року, і навіть майже три роки.
У 2007 році Артемівський міськрайонний суд зобов’язав Донецький облавтодор заплатити водію автомобіля Mercedes-Benz понад 2 тис. грн. за пробиті у вибоїнах колеса.
На початку 2008 року Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області змусив Чернігівський облавтодор сплатити понад 5,5 тис. грн. водію ГАЗ-3110. На вузькій ділянці дороги він зіткнувся з рейсовим автобусом. Суд тоді встановив, що дорожники допустили «напливи ґрунту з обох боків на проїзній частині, узбіччя завищені, що й призвело до дорожньо-транспортної пригоди».
У липні 2012 року Червоноградський міський суд Львівської області повністю задовольнив позов водія Daewoo Lanos. Ще у 2006 році він втрапив у вибоїну, вилетів з дороги та врізався у дерево. Львівський облавтодор мав сплатити понад 12 тис. грн. як відшкодування санаторно-курортного лікування водія.
На початку минулого року Володимир-Волинський міський суд Волинської області взагалі примусив дорожників відшкодувати фактично повну вартість автомобіля. Позивач, водій Opel Astra, за рік до того втрапив у вибоїну з водою, з’їхав у кювет, врізався у дерево та перевернувся. Волинський облавтодор мав заплатити позивачу понад 110 тис. грн., але той у свою чергу мав передати дорожникам розбиту машину.
Comments are closed.