Соціум

Коломийські активісти взялися відбити у пияків площу Шевченка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У навіженого сусіда «дуракі і дарогі», а у нас — дороги та пияки (хоч дурнів теж не бракує). Оминати цю тему ну ніяк не виходить, бо куди не піди, майже всюди натрапиш на п’яне тіло. Для Коломиї це питання ще більш болюче: подібно Чернівцям, на центральній площі Шевченка пияки збираються на свої «професійні наради», похмеляються, відсипаються на лавках і сходах, а потім… знову йдуть на «точки» і влаштовують дебоші.

Коломия 1

Чи можливо зупинити цей цикл? Навряд. Принаймні в умовах демократії та гуманізму. Виходить, кілька пияків змусили коломиян подарувати їм площу Шевченка у вічне користування. Як убезпечитись від їхніх п’яних вибриків? Влаштовують дебоші, часом жбурляють у перехожих пляшками або ж просто похмеляються та й засинають там-таки. Перехожі оминають їх десятою дорогою. Іноземці ж лякливо зиркають у бік аборигенів і мріють, щоб екскурсія закінчилась якнайшвидше.

Корінь зла, звісно, не в людях. Хтозна, може, це душевні травми чи життєві негаразди загнали їх у глухий кут. Але люди залишились нікому не потрібні й на очах цілого міста день за днем себе вбивають. Запроторити їх у лікарні без їхньої згоди ніхто не має права, виселити за околиці чи замкнути у в’язниці — тим більше (ми ж не Москва перед Олімпіадою-80). Тим часом у самому центрі діють нелегальні точки продажу алкоголю: сумнівної якості, зате дешево. Ціна того «опіуму для народу» — від 5 грн., хоча якщо дуже треба, то можна і в борг. Клієнт завжди повертається і завжди боргує або платить за нову порцію…

Коломийські громадські активісти підготували колективне звернення до міського голови, а також начальникам обласного і районного УМВС. А поки готується офіційна відповідь, ми поспілкувалися з мером Коломиї та місцевим начальником міліції.

Коломия 3

Коломия 4

«Пияцтво в Україні — соціальна проблема, — каже міський голова Ігор Слюзар. — Тут маємо і пережитки радянської «могаричевої» системи, і бажання втекти від відповідальності за власне життя й добробут. Але люди, які перетворили центр міста на витверезник, — це хронічні алкоголіки. 90% із них мають власне житло, проте відсипаються під пам’ятником Шевченку. Згідно з законом, якщо вони не чинять безпорядків і не поводяться агресивно, то для арешту немає підстав. В іншому разі їх забирають до відділку на три години.

Зворотній бік медалі — так звані «точки», де нелегально продають неякісний, зате дешевий алкоголь. Процес боротьби із цим запущено, проте закриття однієї «точки» затягується на 2-3 місяці, поки слідчі й судові матеріали пройдуть через складну бюрократичну машину. Це має бути командна робота міліції, громадських активістів і судової системи. Наразі я бачу вихід у створенні у центрі міста постійного поста поліції. Вони ж мають патрулювати проспект Чорновола, Театральну і площу Шевченка, а також матимуть повноваження протидіяти стихійній торгівлі у цьому периметрі. До забезпечення правопорядку можна залучити і громадських активістів, як це було під час Революції гідності».

За розпивання алкоголю в громадських місцях передбачено адміністративне стягнення у розмірі від одного до трьох неоподаткованих мінімумів — тобто максимум 51 грн. Такою сумою нікого не налякаєш, тим більше людину, яка п’є систематично й до забуття.

Коломия 2

«Відносно осіб, які у стані алкогольного сп’яніння засинають на міських лавках, — каже начальник Коломийського міськвідділу УМВС Остап Білейчук, — тут ми стикнулися з потребою відновлення витверезників. Згідно з законом, вони можуть діяти при міській раді. Але й тут є нюанси: процедура доправлення людей без постійного місця проживання чи у стані сильного алкогольного сп’яніння є напівдобровільною, і поки особа не порушує порядок у місті, нема підстав для тимчасового утримання у відділку чи витверезнику. Наразі ми працюємо над виявленням і документуванням нелегальних точок продажу алкоголю. Хоч це є в юрисдикції податкової міліції, але ми проявили власну ініціативу. Закрито два пункти продажу розбавленого спирту в центрі міста. На це пішло майже три місяці. А для патрулювання міста плануємо залучити громадських активістів, бо у розпорядженні міського відділу УМВС є лише 20 патрульних. До того ж, щомісяця кілька співробітників Коломийського УМВС їздять в АТО чи до Києва у відрядження. В Калуші діє муніципальна міліція «Міська варта» — професійне громадське формування при міській раді, яке співпрацює з органами правопорядку. За два роки спільної роботи там це питання зняли. Тобто є напрацьовані інструменти боротьби із цим явищем, будемо запроваджувати їх і в нашому місті».

Наразі чекаємо на офіційну відповідь від влади і міліції, але маємо перші результати: вже в понеділок 6 липня наряд міліції зробив рейд центральною частиною міста. Кудись «вивітрились» п’яниці, поменшало яток із продуктами під ногами. Це лише початок. До громадських активістів долучилися журналісти й готові тримати ситуацію на контролі, доки ця, здавалось би непоборна проблема, не буде вирішена.

Тобто – далі буде.

Відео до теми: Коломийська міліція намагається очистити місто від стихійної торгівлі 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.