Місто повинно бути таким, щоб нікому не хотілося жити в будь-якому іншому місці. Це має стосуватися усіх параметрів: теплоти, комфортності, культури, затишку, розваг — найкраще середовище для проживання. Першочерговим я бачу місто як осередок культури сучасності. Це означає, що ми, як мешканці, закладаючи основу такого середовища, мусимо перетворитися в доброзичливих, толерантних у стосунках між нами самими та гостями міста громадян.
Треба викорінити старі, нав’язані російським феодалізмом ненормовані правила, від дрібниць до питань принципових. Зверніть увагу на те, що навіть зараз у Івано-Франківську спостерігається разючий контраст. Частина мешканців дбає про чистоту, озеленення, інноваційні зрушення, налагоджує та розвиває доброзичливість у стосунках, створює нові норми спілкування між нами і гостями. А інша частина приносить в наше місто сміття і бруд селянсько-пролетарської культури минулого.
Якщо звернутись до історії, то міста Західної України формувались як осередки розвитку культури, духовності, мистецтв і освіти. Більшовизм приніс сюди індустріалізацію і почав виховувати безликих рабів, яких набирали у селах на сході, переселенців з глибинок Росії. Відповідно міста почали перетворюватись на скупчення люмпена з домінуючими криміногенними принципами.
Сучасність показує, що українці — дуже адаптивна нація. Частина нас їде за кордон і легко вливається в життя сучасних країн Європи: безперешкодно освоює іноземні мови, долаючи різноманітні перешкоди, відновлює майже забуті культурні традиції нашого народу.
На мою думку, зараз гостро стоїть проблема створення нового середовища, в якому мають загинути рештки бидлуватості й безкультур’я. Якщо люди просто почнуть жити за єдиними нормами стосунків, ми матимемо культуру, в якій не буде злості, штовханини, нецензурних лайок. А починати треба з елементарних речей: не плювати на тротуар, не кидати сміття під ноги, не псувати природу тощо.
Для цього потрібна інформативність. Безліч людей не знають простих норм поведінки в сучасному суспільстві й тому не задумуються над наслідками своєї поведінки. Під удар потрапляє наступне покоління. Якщо ми не зможемо переконати батьків, діти будуть уражені тим же «вірусом». Відповідно, конфлікт старої і нової епох перейде далі.
Спроба «Теплого міста» — це спроба створення нового середовища.
Я прошу усіх жителів рідного міста відгукнутись і підтримати можливість мати завтрашній день сонячним.
Ярослав Повх, голова наглядової ради ПАТ «Гранд», керуючий партнер ТОВ «Корона Захід», партнер середовища «Тепле Місто»
Comments are closed.