Соціум

Історія створення пряників

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Солодкі, м’ятні, до чаю ароматні» – це перше що приходить в голову, як тільки ми бачимо чи згадуємо цю запашну випічку. Пряникам з ягідним джемом, згущеним молоком, шоколадом і неодмінно з цукровою глазур’ю завжди є місце на столі. Вони добре смакують з міцною, насиченою кавою, додають солодкі нотки до чаювання, а діти обожнюють пряники з теплим какао, соками та пряженим молоком. Та перш ніж опинитися на наших столах, ця випічка пройшла довгий і цікавий шлях.

З чого все починалося?

Предтеча сучасного пряника – солодкі ласощі з далекого IX століття, які пекли варяги, вихідці з країн Скандинавії. Господині того часу старанно змішували мед, житнє борошно, додавали сік ягід, і з отриманої суміші пекли солодкі, здобні коржі. За бажанням, в рецепт також додавали горіхи, коріння рослин, сушені трави. Крім насиченого смаку, коржі були ще й неймовірно корисні: завдяки додаванню лікарських рослин, разом з гарячим молоком, вони допомагали впоратися з застудою та кашлем.

Через три століття, ближче до XII століття, на Русі процвітало купецтво. Торговці привозили з Індії спеції і прянощі: імбир, корицю, кмин, бадьян, ваніль, коріандр. Неймовірний аромат заморських прянощів насичував медове тісто запашними нотками – так і з’явився ароматний, медовий пряник. Господині придумували свої секретні інгредієнти та додавали їх до основного рецепту:

  • щоб випічка була рум’яною, зверху тісто посипали паленим цукром;
  • надати прянику мигдального смаку можна було, додавши в тiсто ягоди черемхи;
  • надати тісту приємного рожевого відтінку допомагало додавання соку ягід.

З плином часу, медові пряники зі звичайної, домашньої випічки перетворюються в статусні, дорогі подарунки, що дарують на іменини, хрестини, інші церковні свята. Чим більше і важче був пряник, тим більшу повагу він символізував по відношенню до отримувача такого солодкого подарунка.

У XVII столітті прянична справа стає одним з відомих народних промислів. Кулінарів, які випікали та розписували пряники, стали називати «пряничники». Майстри з покоління в покоління передавали секрети приготування солодких ласощів. У кожного умільця були свої рецепти пряників. До основного тiста щедро додавали горіхи, прянощі, вироби покривали глазур’ю.

До кінця позаминулого століття налічувалося майже 20 сортів ароматної випічки, в їх числі архангельські, коренськi та знамениті тульські. Сьогодні легко можна купити пряники в Івано Франківську оптом і за доступною ціною, а раніше цi солодкі ласощі вважалися святковою випічкою і мали високу вартість. Однак, як і багато століть назад, ароматні пряники й зараз вважаються символом щедрості, привітності та солодкого, щасливого життя.

Джерело: hlibinvest.com.ua

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.