Соціум

Хвороба обирає менших

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«За січень цього року на Прикарпатті зареєстрували стільки ж дітей зі злоякісними захворюваннями, як за шість місяців року минулого, – говорить головний лікар обласної дитячої лікарні Радислав Котурбаш. – Чому так – сказати важко. Але статистика сумна. Ситуація плачевна.

Дитина на денне лікування отримує від держави аж 5,85 грн. Діти зі злоякісними захворюваннями отримують дороговартісну хіміотерапію, що потребує відповідного терапев-тичного цілодобового супроводу. Кошти виділяє держава і область, але їх все одно недостатньо. Це при тому, що дитячих онколіжок в області просто нема. А діти з онкозахворюваннями крові знаходяться на лікуванні у нефрологічному відділенні. Словом, гасло «все найкраще дітям» – не більше, ніж декларація. Тягар біди лягає також і на плечі батьків».

Щодо фінансів, то тут рятуватися батькам допомагають лікарі – коштами з фондів, які лікарня залучає до співпраці. Отже, хіміотерапія – лікарняна, а батькам залишається купувати ліки для терапії супроводу. На це потрібно в середньому 100 грн. на добу, і ця сума – лише 1% від загальних витрат на лікування.

Щодо загальної статистики, то вона наразі виглядає спокійніше. Адже підрахунки статисти ведуть наприкінці року. За словами онкохірурга обласного диспансеру Павла Семеніва, динаміка дитячих онкозахворювань за останні роки була незмінною, як в Україні, так і в області. На Прикарпатті географічно лідирує Надвірна, чимало випадків – у Верховинському та Долинському районах.

За словами лікарів, перші позиції серед ракових захворювань займають хвороби крові, далі – пухлини головного мозку, рак нирки, меланома шкіри, лімфосаркоми. На кінець минулого року на обліку у гематолога обласної клінічної дитячої лікарні зареєстровано 60 дітей, хворих на лейкемію, 10 – на лімфогранулематоз, 8 – на лімфому. А в обласному онкодиспансері знаходиться 147 дітей, хворих на рак різних органів.

Павло Семенів гортає папку з лікарняними фотографіями, і натрапляє на світлину молодої жінки з Долини. «Невдовзі вона залишиться без ноги, – говорить він. – У неї – саркома. А тягнеться ця історія ще з її дитинства, коли виявлену цяточку почали лікувати народними засобами».

Кажуть, правильно і вчасно поставлений діагноз – це вже половина успішного лікування. Проте тут, як виявляється, чималі труднощі.

«Якщо в ранньому віці діагностує педіатр, то у школярському можна сподіватись хіба що на пильність батьків, і аж ніяк не на шкільні медогляди, – каже Павло Семенів. – Бо єдине, що можуть зауважити чисто візуально на шкільному медогляді, – це якусь бородавку. Решту форм ракових захворювань виявити неможливо».

Щодо вчасного виявлення, то лікарі радять батькам бути пильними і відповідно реагувати на скарги своїх дітей.

«Трапляється, що виявляємо хворобу на останній стадії. І тут уже гірше, – каже обласний дитячий гематолог Алла Іваненко. – Бо чим швидше хвороба виявлена, тим більша ймовірність вибороти життя дитини. Щодо протоколів лікування хіміотерапії, то вони однакові і в нас, і у Європі. І всюди це єдиний шлях та надія на одужання».

Алла Іваненко акцентує на тому, щоби батьки довіряли фахівцям і не експериментували. Каже, добром таке не завершується.

Минулорічний випадок. У франківчанки, випускниці-гімназистки виявляють меланому. Мама у точність діагнозу не вірить, везе дівчинку до пластичної клініки у Львів. Далі – до Києва, де їй випалюють пухлину хімічними реагентами. Після чого – госпіталізація і вкрай важкий стан. Але мама все одно каже, що хіміотерапію робити не треба, бо вона зашкодить. Пішли метастази, далі хімія вже не приймалася, лише знеболення. Результат – дівчина померла.

«Всі випадки індивідуальні, – говорить лікар Котурбаш. – Батьки не повинні братися до самолікування, треба звертатися до лікаря. І найголовніше – розповісти йому про свою дитину все – її попередні травми, болі…».

Нині у нефрологічному відділенні обласної дитячої лікарні є чотири палати для гемоонко-хворих дітей (хвороби крові). Їх тут десятеро. Найменшому – рік, найстаршому – 17. Лікарі кажуть, надія є в кожного.

P. S. За словами Радислава Котурбаша, невдовзі обласна дитяча лікарня врешті відкриє своє гемоонкологічне відділення, якого чекає уже багато років. Півтора мільйона гривень на нове відділення пообіцяв виділити голова ОДА Михайло Вишиванюк.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.