Минулої суботи у громадському ресторані «Urban Space 100» розповідали, як уникнути проблем з нирками, як правильно харчуватися, а ще частували здоровими стравами від відомого шеф-кухаря Олени Жаботинської. Організатори такого соціального проекту медичний центр «ПрімаМЕД».
Захід відбувся у рамках соціальної програми «Школа здорового харчування». Про причини й наслідки сечокам’яної хвороби, як її виявити та попередити на початковій стадії розповідає уролог обласної лікарні Юрій Сенів. За його словами, кожен сотий у світі страждає від хвороб сечостатевої системи і має камені в нирках.
«В Україні нараховується 160 тисяч таких хворих, – каже лікар. – 20 % із них стають інвалідами. На Прикарпатті на обліку за минулий рік перебувають понад 14 тисяч людей».
Причини виникнення каменів у нирках – порушення кислотного балансу сечі. Також – малорухливий спосіб життя, зловживання жирною, гострою й солоною їжею та алкоголем.
«Немає гіршого болю, ніж коли є камінь у нирках, – говорить медик. – У мене був пацієнт, в якого з однієї нирки вийшов 721 камінь».
За словами Юрія Сеніва, якщо камінь з нирки вийшов сам чи його роздробили хірургічно, це не означає, що він не з’явиться знову. Аби цього уникнути, Сенів радить раз на півроку здавати аналіз сечі та робити УЗД. Та головне – дотримуватися правильного збалансованого харчування і щодня пити не менше двох літрів води. Саме дієтотерапією, впевнений Юрій Сенів, можна попередити проблему.
Аби показати, що дієтична їжа не така вже й страшна та не обмежує наші смакові рецептори, бренд-шеф мережі «23 ресторани» Олена Жаботинська приготувала страви з використанням «дозволених» продуктів. Отже, записуйте рецепти.
Салат з відвареною куркою
В окроп додати корінь селери, патички зелені, трохи солі і кілька горошинок духмяного перцю. Коли вода знову закипить, покласти філе курки. Закипіла – відставити, нехай курка доходить у гарячій воді. У цьому бульйоні вона повністю охолоджується і виходить соковита й насичена. Потім її треба витягнути, порізати й викласти на тарілку разом із зеленню.
«Сюди треба додати листя салату і паростки соняшника – буде взагалі вітамінна бомба, – каже Жаботинська. – Ще перебити зелень у блендері, додати сік лимону, олію. Зверху посипати обсмаженим соняшниковим насінням».
Сочевиця з овочами
Ця страва, за словами шеф-кухаря, підійде для людей, які любили гостре й солоне, але зараз обмежуються.
«Сочевиця з прянощами заміняє потребу в тому гострому і соленому, – пояснює Олена. – Гвоздика, кориця обдурюють наші смакові рецептори. Після цієї страви хочеться багато пити».
Як готувати? Обсмажити моркву й цибулю. Зварити невідмочену сочевицю, додати свіжий помідор. Але перед тим ошпарити кип’ятком і зняти шкірку. Помідор не дасть сочевиці розваритися, тоді можна легко контролювати готовність. До майже звареної сочевиці додаємо моркву та цибулю, а також прянощі – карі, гвоздику, аніс у порошку – і відставляємо.
Палента з грибами
А це – італійська кукурудзяна каша або хліб, залежно від того, скільки додали води.
Треба взяти кукурудзяну крупу дрібного помолу – як манку. Налити води і сипати крупу доти, поки не стане важко помішувати. Перемішувати доти, поки буде відставати від каструлі. Зняти, охолодити, сформувати ковбаски й завити у фольгу. Так палента може довго зберігатися. За потребою ріжемо паленту на кружальця, підсмажуємо у невеликій кількості олії до золотої скоринки. Також до неї можна робити різні соуси – грибний чи м’ясний.
Смачного!
Comments are closed.