Соціум Статті

Гроші, пакунок і штамп у паспорт. Як отримати бебі-бокс у Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Спочатку бебі-бокси в Івано-Франківську давала міська влада, потім естафету перейняли у Києві.

Тепер держава замість пакунків даватиме гроші, тож місто вирішило знову дарувати бебі-бокси. Але не всім – тут важливий штамп у паспорті, пише Репортер.

Картки замість пакунків

Вперше бебі-бокси у Франківську почали видавати у квітні 2018 року. Коробки з усім необхідним давали сім’ям пільгових категорій: учасникам АТО, багатодітним та молодим сім’ям тощо. У вересні того ж року таку саму ініціативу запровадили в уряді. Тепер коробки називалися «пакунками маляти», їх видавали усім породіллям. Втім, спочатку батьки скаржилися: пакунки давали, коли дитина вже підросла. Потім механізм налагодили, але вже на засіданні Кабміну 29 липня прийняли рішення, що замість речей видаватимуть гроші.

«Пакунки, які ще залишилися в регіонах, роздадуть породіллям. Далі, при народженні дитини, будуть видаватися картки для закупівлі дитячих товарів замість «пакунку малюка», який, за словами породіль, не завжди відповідав потребам і побажанням. Тому зараз вони зможуть самостійно закуповувати товари на повну суму, яку передбачає бюджет», – сказав прем’єр Денис Шмигаль.

Щоб отримати грошову компенсацію, батьки або опікуни мають звернутися у ПриватБанк, укласти договір і відкрити рахунок зі спеціальним режимом використання. Після цього отримують спеціальну соціальну карту.

Читайте: Школи одягають маски. Усі деталі про новий навчальний рік у Франківську

Далі, протягом 12 місяців від народження дитини, батьки чи опікуни мають звернутися до підрозділу з питань соціального захисту за місцем проживання або перебування із заявою та пакетом документів – або ж подати їх в електронному вигляді. Документи: копія свідоцтва про народження дитини, копія ідентифікаційного коду, довідка з пологового про неотримання «пакунку малюка». Іноземці та особи без громадянства мають ще подати копію дозволу на проживання, посвідчення біженця чи довідку про звернення за захистом в Україні. Опікунам ще треба подати рішення про встановлення опіки, а патронатним вихователям – копію рішення про влаштування дитини в патронатну сім’ю.

Сума компенсації – 5000 грн. Картку можна використовувати лише для придбання дитині одягу, взуття, засобів гігієни та догляду, текстилю, іграшок, засобів гігієни.

Лише заміжнім

На початку серпня цього року мер Франківська Руслан Марцінків анонсував повернення бебі-боксів. На це з міського бюджету на рік виділили 150 тис грн.

«Бебі-бокси для Франківська були предметом гордості, ми першими почали їх видавати. Тому міський голова ініціював повернутися до ініціативи, тож ми вирішили відновити цю практику, – говорить начальник відділу сім’ї та гендерної політики департаменту молодіжної політики та спорту Назарій Куземко. – Виділили 150 тис грн, якщо забракне, то звернемося до мера й попросимо ще. Але поки що вистачає, ми закупили перші бебі-бокси, доставили їх до перинатальних центрів».

Поки що у Франківську вручили чотири бебі-бокси, усі – дружинам атовців: два на засіданні виконкому, а два – в міському перинатальному центрі. У коробці – 15 видів речей для немовлят.

«Люди стверджують, що «пакунок маляти», який видавала держава за 5000 грн, не вартує тих коштів. За бебі-бокс можу гарантувати: навіть незважаючи на невелику суму – 1,5 тис грн – там є базові речі для немовлят в перші дні їхнього життя, – каже Куземко. – Серед них – елементи дитячої косметики, присипки, мазі, серветки, памперси, ковдрочка, два види пеленок, комбінезон, костюмчик на виписку, шкарпеточки, слюнявчики, інше».

Набори й далі вручатимуть лише певним категоріям: сім’ям учасників бойових дій, сім’ям, у яких народилася двійня чи трійня та тим, у яких народилася п’ята дитина і більше, молодим студентським сім’ям (якщо обидва батьки не старші 21 року), а також матерям з І та ІІ групами інвалідності.

Читайте: Діти не винні. Цьогоріч на Прикарпатті двоє жінок залишили немовлят у пологовому

Щоб отримати подарунок від міста, потрібні такі документи: копії паспортів обох батьків, свідоцтво про шлюб, довідка з перинатального про народження дитини. Для атовців ще треба копію учасника бойових дій, молодим сім’ям – довідку з навчального закладу або студентський квиток, багатодітним – довідку про склад сім’ї, матерям з інвалідністю – копію відповідного документа.

Тобто, місто й далі робить акцент на «сімейних цінностях»: незаміжні матері бебі-бокси не отримують.

«Є затверджений перелік документів, і мама повинна відповідати цим вимогам, – пояснює Назарій Куземко. – Але бувають різні випадки, тож ми передбачили пункт 4 положення про вручення дитячих наборів «бебі-бокс», де вказано, що його можуть видати іншим категоріям сімей, які не входять до наявного переліку. У такому випадку міський голова погоджує наше подання, ми готуємо розпорядження і видаємо бебі-бокс».

Про те, що народжувати буде франківчанка з пільгових категорій, у департамент молодіжної політики та спорту буде повідом­ляти міський або обласний перинатальний.

За інформацією міського перинатального центру, з січня по липень 2020 року тут приймали пологи у 1166 жінок, з них – у 686 франківчанок. За цей час тут народилося 14 двієнь, трійні не було. За час існування ініціативи жінкам вручили 120 бебі-боксів від міста (після відновлення послуги у 2020 – два) і 3569 «пакунків малюка» від держави.

Краще гроші, ніж пакунок

Франківчанки по-різному оцінюють пакунки від уряду. Хтось задоволений його вмістом, інші скаржаться на погану якість тканин чи затримку у видачі.

«Народила цього року. Принесли бокс у пологовий на третій день. Мені він сподобався, – говорить Наталія Белей. – Є все необхідне. Речі – для малюка до року, хороший трикотаж. Комбінезончик теж добрий. Є й елементарні речі гігієни для малюка і для жінки після пологів».

Альона Пилипчук отримала «пакунок малюка» у червні цього року. За її словами, частина речей були непогані: наприклад, підгузки, термометр для води, дитячі манікюрні ножиці, демісезонний комбінезон, розвиваючий килимок, матрацик… А от пелюшки виявилися поганої якості. Термометр для тіла міряє температуру неправильно, губка для купання дуже жорстка.

Читайте: Народити під час пандемії: репортаж породіллі з Івано-Франківського ОПЦ (ФОТО)

«Одяг пошитий з найдешевшої тканини, а кнопки – з найдешевшої фурнітури, – каже Пилипчук. – Кнопки далеко одна від одної, тому в бодіках купа щілин. Шапочок, рукавичок для новонародженого та слинявчика чомусь не було. Тому одяг жоден не використовувала, бо й так купили заздалегідь».

Тож, на думку Альони Пилипчук, сертифікат із грошима замість пакунку малюка – гарна ідея.

«Так жінка зможе собі купити все, що вважає за потрібне, – говорить молода мама. – Звичайно, у пакунку є речі першої необхідності, які б знадобилися в пологовому. Але зазвичай на державу ніхто не розраховує та купляє все заздалегідь. Бо ж невідомо, коли дадуть той пакунок: чи в день пологів, чи при виписці, чи взагалі через пів року».

Авторка: Ольга Романська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.