Соціум Статті

Городенківці готові захищати Дністер від ГЕС до могили

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
«Під кожною вашою бетономішалкою буде горіти земля», – це, напевно, одне з найлегших висловлювань городенківців на адресу представників ПАТ «Укргідроенерго», які минулого тижня приїжджали на зустріч з громадою.

Запросила їх райрада, а люди зустріли флешмобом із закликами врятувати Дністер від ГЕС. Особливо активними були мешканці Городниці, бо мають досвід – ще зо 20 років тому не дали вивозити з річки гравій. Уже тоді планували будівництво Унізької ГЕС, але проект визнали недоцільним. А тепер?

Незважаючи на рішення Івано-Франківської й Тернопільської облрад про заборону будівництва на Дністрі каскаду ГЕС із водосховищами, Кабмін затвердив програму, де це передбачено. Серед іншого у програмі – будівництво шести електростанцій біля сіл: Вістря, Нижнів, Кутище, Монастирок, Хмелева, Городниця. Держбюджет має виділити на проект 155 млн грн, частину вже використали на технічно-економічне обґрунтування. Будувати планують за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку, орієнтовна сума кредиту – 1,1 млрд євро.

До теми: Як живеш, Дністер?

На зустрічі з громадою заступник гендиректора «Укргідроенерго» Юрій Литвиненко наголосив на тому, що без дозволу громад будівництва не буде. Але потім включився керівник юридичного департаменту підприємства Олександр Фармагей. За його словами, передбачається, що водосховища і споруди каскаду ГЕС розміщуватимуться передусім у руслі й заплавних землях. А це, мовляв, територія водного фонду, на якій, згідно з законодавством, будівництво дозволяється. Затоплення прибережних сіл, їх переселення не буде, каже Фармагей. Також передбачена дериваційна ГЕС біля Монастирка, санітарно-екологічні заходи. Усе це разом не вплине на рівень ґрунтових вод і води в криницях, пообіцяв юрист.

Натомість директор КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк» Михайло Ковтун навіть подякував «Укргідроенерго» за те, що своїми діями вони згуртували громадськість кількох областей.

«Ви тут говорите, що тільки вивчаєте можливість будівництва, – каже Ковтун. – А як тоді розуміти, що вже у 2016 році презентували проект каскаду ГЕС на Дністрі? П’ять заповідних об’єктів уздовж ріки – від Галича до Хотина – відчують негативний вплив. Поширюєте міфи щодо безпечності таких ГЕС у Європі та США, однак це не відповідає дійсності. Є загроза втрати риб, які мігрують вверх за течією річки на нерест. Хто відповість за знищення тварин і рослин із Червоної книги, яке може бути спровоковане втручанням в екосистему Дністра? Стояча вода, яка буде цвісти, матиме поганий запах. Через які очисні споруди вона має пройти, адже з Дністра проводять водозабір Одеська область і Молдова? Крім того, є загроза підтоплення цінних геологічних пластів. І це – історичні території, де лише частково досліджені залишки Трипільської культури!».

Депутат Івано-Франківської облради Іван Приймак нагадав, що плани будувати ГЕС були вже не раз. «Скоріш за все, в уряді дивилися на Дністер з позиції карти, що вода тече зверху вниз і можна скористатися її енергією, – говорить він. – Але річка змінилася. Обласна рада повністю проти будівництва ГЕС, бо призначення Дністра – зелений туризм».

Думку мешканців села Городниця, які вирішили не поступатися за жодних умов, висловив Богдан Чума. «Насильно нас не виселите, – сказав чоловік. – Мій дім стане моєю могилою».

Голова Городенківської РДА Роман Жичицький наголосив на тому, що громада району не розглядає будівництва ГЕС у жодному варіанті. За його словами, треба діяти швидко, зокрема, відправити делегацію до столиці. Треба донести до керівництва держави, що рішення Кабміну стосовно ГЕС на Дністрі є помилковим.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.