Гістероскопія — це метод огляду порожнини матки за допомогою тонкого інструменту з підсвічуванням та камерою, який вводять у матку через шийку. Процедуру також виконують із лікувальною метою. Гістероскопія виявляється дуже ефективною у лікуванні безпліддя. Її застосовують з метою оцінки внутрішньоматкового середовища та підготовки його до імплантації ембріона.
Два види гістероскопії
Діагностична гістероскопія виявляє маткові фактори безплідності, як от поліпи, міоми, спайки, внутрішньоматкова перегородка тощо. Оскільки гістероскоп вводять у матку з боку піхви через шийку, процедура також дає змогу оцінити стан цервікального каналу, а після введення інструменту в матку можна оглянути вічка маткових труб.
Оперативна гістероскопія складається з діагностичної частини та лікувальної. В ході однієї процедури оглядають порожнину матки та усувають патології: виконують резекцію маткової перегородки, міомектомію або абляцію ендометрію.
Переваги та недоліки використання гістероскопії під час підготовки до ЕКЗ
Переваги застосування гістероскопії в рамках підготовки до ЕКЗ настільки суттєві, що деякі фахівці вважають її завжди потрібним етапом та рекомендують усім пацієнткам.
Переваги гістероскопії для ЕКЗ:
- Діагностика та усунення внутрішньоматкових утворень, що перешкоджають вагітності. Ані УЗД, ані гістеросальпінгографія не дають такого рівня інформативності.
- Оцінка ендометрію. Для успішної імплантації ендометрій має набути складчастості та досягти товщини не менш ніж 8 мм. Гістероскопія надає дані про товщину та структуру ендометрію, таким чином можна оцінити готовність матки до вагітності.
- Скретчинг або скарифікація ендометрію. Обережно виконуючи спеціальним інструментом рухи, що дряпають або розчісують ендометрій, лікар злегка пошкоджує верхній шар слизової оболонки матки, залишаючи насічки. Це активує відновлювальні процеси, стимулює приплив крові й у підсумку покращує структуру ендометрію. Попередній скретчинг підвищує шанси ембріона на успішну імплантацію. Поки що немає досліджень, які однозначно підтвердили б ефективність методу. Однак практичний досвід багатьох лікарів показує, що скретчинг ендометрію справді підвищує шанси на вагітність у жінок, які перенесли кілька невдалих спроб ЕКЗ.
Недоліки гістероскопії:
- Оскільки гістероскопія хоч і щадна, але все ж таки інвазивна процедура, вона не позбавлена ризиків, властивих будь-яким хірургічним втручанням. До них належать можливість травмування шийки або тіла матки гістероскопом, ризик інфікування та ризики, пов’язані зі знеболюванням.
- Гістероскопія, ціна якої досить висока, підвищує вартість ЕКЗ.
Показання до гістероскопії
В рамках підготовки до екстракорпорального запліднення показання до гістероскопії наступні:
- безпліддя неясного генезу;
- невиношування вагітності;
- дві та більше невдалі спроби ЕКЗ;
- підозра на ендометріоз;
- дисфункціональні маткові кровотечі або надмірні менструальні кровотечі;
- утворення у порожнині матки: спайки, міоми та інші внутрішньоматкові патології.
Терміни виконання гістероскопії
У рамках циклу ЕКЗ терміни виконання гістероскопії варіюються залежно від її завдання та ситуації. Вона може призначатися до початку стимуляції яєчників, під час стимуляції або перед перенесенням ембріона, щоб лікар міг переконатися в готовності ендометрію до імплантації. Скретчинг найчастіше проводять за 14 днів до ембріотрансферу.
Наскільки безпечною є гістероскопія?
Гістероскопія — ефективний і безпечний метод, саме тому вона набула такого широкого поширення в сучасній репродуктології. Це малоінвазивна процедура, тобто з мінімально можливим травмуванням та швидкою реабілітацією.
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83.
На правах промо
Comments are closed.