Гастроємність — невід’ємна деталь всіх закладів громадського харчування. Гастроємності потрібні ресторанам та барам, кейтеринговим компаніям та фастфудам, буфетам та продуктовим магазинам.
Цей універсальний посуд використовується для:
- зберігання окремих інгредієнтів та готових страв;
- транспортування продуктів;
- організації виїзних заходів (для викладки закусок та гарнірів);
- викладки страв на лініях роздачі та у вітринах (в їдальнях, буфетах, відділах кулінарії в супермаркетах);
- теплової обробки страв;
- заморозки інгредієнтів.
Особливості форми гастроємностей
Всі без винятку гастроємності мають прямокутну форму. Кути трохи заокруглені. Друга характерна особливість гастроємностей — рівномірно горизонтально загнуті краї. Ця деталь потрібна для фіксації контейнерів всередині технологічного обладнання:
- в пароконвектоматах;
- мармітах;
- саладеттах;
- термобоксах.
Єдиний розмір гастроємностей
Гастроємності використовуються з різним технологічним обладнанням. Тому їх розмір стандартизований. Професійні гастроємності відповідають стандарту GN EN-631-1. Про це свідчить маркування GN (Gastronorm size).
Базовим форматом вважається гастроємність GN-1/1. Це лоток з розмірами 530×325 мм. Інші розміри обчислюються, відштовхуючись від базового. Наприклад, GN-1/2 має ширину 325 мм, а довжину 530:2 = 265 мм. Глибина гастроємностей може бути 20, 40, 65, 100, 150 і 200 мм.
Незважаючи на єдиний розмір, лише гастроємності одного виробника ідеально штабелюються одне з одним. У контейнерах різних брендів радіус заокруглення кутів може відрізнятися. Через це виникають проблеми зі штабелюванням.
Типи гастроємностей
Від матеріалу виготовлення залежить, в яких процесах може бути задіяна гастроємність.
Металеві гастроємності
Контейнери з нержавіючої сталі:
- довговічні;
- ударостійкі;
- прості в обробці;
- гігієнічні (підлягають дезінфекції, не вбирають запахи, не схильні до утворення застарілих плям, не вступають в реакцію з продуктами харчування);
- стійкі до корозії;
- розраховані на діапазон температур від -40 до + 300 °C, тому підходять для теплової обробки, зберігання та заморозки продуктів.
Металеві контейнери можуть бути цільними і перфорованими. У перфорованих ємностях розморожують продукти і проціджують зайву рідину. Крім того, їх використовують при паровій обробці продуктів.
Гастроємності з нержавіючої сталі обирають ті, хто хоче оптимізувати робочі процеси і зменшити витрати часу. З таких контейнерів не потрібно перекладати продукти після приготування. Але вони менш практичні, ніж моделі з пластику.
Гастроємності з кераміки
Керамічні контейнери:
- витримують температури до + 250 °C (в них можна запікати страви);
- виглядають естетично;мають недовгий термін служби;
- через свою крихкість не підходять для транспортування продуктів.
Гастроємності з фарфору
Порцелянові контейнери вражають своєю вишуканістю, але практичними їх не назвеш. У них можна запікати продукти і виставляти страви на вітрину. Але для транспортування, заморозки і довготривалого зберігання — це не кращий варіант.
Гастроємності з полікарбонату
Полікарбонат — це термопласт, пластик, який при досягненні певної температури починає плавитися. Така особливість матеріалу обмежує його температурний діапазон використання. Гастроємності з полікарбонату рекомендовано використовувати, в середньому, при температурі від -40 до + 100 °C. У них можна готувати продукти за технологією су-від.
Гастроємності з полікарбонату
Такі лотки підходять для зберігання продуктів в холодильниках і морозильних камерах, а також для оформлення вітрин. Вони естетично виглядають і не б’ються. Їх можна швидко витягати та замінювати в вітринах.
Гастроємності з полікарбонату — зручний варіант і для доставки продуктів. Вони відмінно переносять транспортування.
Гастроємності з меламіну
Як і попередній варіант гастроємностей, контейнери з меламіну не розраховані на використання при високих температурах. Їх можна використовувати в діапазоні температур від -20 до + 70 °C.
Головні переваги меламіну:
- довговічність та міцність;
- гігієнічність (не вбирає запахи; можна мити в посудомийній машині);
- естетичний зовнішній вигляд (меламін схожий на кераміку і фарфор);
- невелика вага.
Як обрати гастроємність?
Обираючи гастроємність, потрібно враховувати, в яких процесах вона буде задіяна. Якщо це теплова обробка, тоді контейнери мають бути металевими або керамічними. В інших випадках можна розглядати варіанти з пластику (меламіну, полікарбонату, поліпропілену).
Для зберігання продуктів в холодильнику і морозильній камері підійдуть будь-які гастроємності. Але не всі вони будуть однаково зручні для персоналу. Оптимальний варіант — лотки, які легкі та не б’ються. Це може бути меламін, полікарбонат або поліпропілен.
Меламін та полікарбонат, як сучасні альтернативи нержавіючої сталі
Сучасні гастроємності з пластику — це естетичний та практичний посуд. Такі контейнери можуть використовуватися для кейтерингу та доставки продуктів. Крім того, меламінові і полікарбонатні гастроємності дозволяють створити ефектне оформлення вітрин.
Переваги меламінових контейнерів
Чим меламін кращий за нержавіючу сталь?
По-перше, зовнішнім виглядом. Меламін в точності імітує фарфор і кераміку. Але при цьому він не б’ється.
Якщо Вам потрібна гарна вітрина, зверніть увагу на гастроємності з меламіну
По-друге, невеликою вагою. Цей плюс неодмінно оцінять співробітники закладу.
По-третє, меламін має низьку теплопровідність. У таких контейнерах страви довше зберігають свою початкову температуру.
Плюси гастроємностей з полікарбонату
Незаперечний плюс контейнерів з полікарбонату — низька ціна. При цьому вони виглядають презентабельно і зручні у використанні. Такі контейнери — легкі і не б’ються.
Для теплової обробки лотки з полікарбонату не призначені (вони розраховані на максимальну температуру тривалого використання + 100 °C).
На що звернути увагу при виборі гастроємностей з меламіну та полікарбонату?
Обираючи контейнери із пластику, віддавайте перевагу перевіреним виробникам. Продукція має бути сертифікована. Якісний меламін та полікарбонат прослужать багато років. Ці матеріали не розтріскуються і не деформуються. Вони стійкі до харчових кислот та інших складних середовищ. В них можна зберігати будь-які продукти та страви.
Якщо хочете купити гастроємності, блюда для вітрин або інше обладнання для HoReCa і є питання, фахівці Normak із задоволенням на них дадуть відповідь.
Контакти компанії «Нормак»
Сайт: normak.com.ua
Телефон: 044 383-59-50, 068 564-58-52, 066 055-18-99
Адреса: вул. Робоча 89, м. Дніпро, 49008, Україна
Email: info@normak.com.ua
Instagram: instagram.com/normak_ua/
Опубліковано на замовлення Ideas Bureau Slav.ua
Comments are closed.