В Івано-Франківську діє Картка іванофранківця. Її користувачами є пільгові категорії містян. На запрошення міських управлінців команда Angle розробила концепт нового покоління картки, оновивши її бренд та розробивши комплексну комунікаційну кампанію.
Примітка: Міськвиконком Іванофранківської міської ради оголосив конкурс на назву та дизайн транспортної картки. Цей проект поданий як конкурсна робота, пишуть на платформі medium.
Проблема
За первинним задумом власники Картки іванофранківця могли користуватись нею для безкоштовного проїзду, отримання знижок у партнерських аптеках тощо. Однак згодом, міська адміністрація вирішила розширити її функціонал. Громадський транспорт у місті планують обладнати валідаторами.
Відтак, з’явилась потреба у картках нового покоління з безконтакним чіпом. Водночас з ними в обіг повинен увійти єдиний електронний квиток. Тому цільова аудиторія картки розширюється — додаються учні та студенти.
Перший недолік — у назві. Назву обрали за зразком інших міст, наприклад, Картки киянина. Однак довга назва міста важко зчитується та вимовляється. Місцеві називають картку просто — Картка франківця. Іноземцям навіть скорочена назва дається не відразу.
Картці також не вистачало простого та впізнаваного елементу, який би допомогав її швидко ідентифікувати у комунікаційних кампаніях. Оскільки картка локальна та спрямована на резидентів міста, було б чудово додати елемент місцевої індивідуальності.
Потенційних власників тепер не одна, а цілих три категорії містян з різним набором пільг та бонусів. Відповідно слід розробити три різних картки, які будуть об’єднані спільною концепцією.
Отож, викликів хоч відбавляй:
- Розробити зручну та впізнавану картку
- Використати прості елементи для ефективної комунікації
- Додати небанальний і якісний місцевий акцент
- Розробити три види для різних категорій містян
- Зробити картку комфортною для користування іноземцями
Світовий досвід
Картка мешканця міста полегшує користування міськими сервісами, інколи надає пільги. Часто така картка також є ідентифікуючим документом мешканця, якщо містить ім’я та прізвище свого власника, фото тощо.
За допомогою транспортної картки можна сплачути за проїзд (найчастіше безконтактно) в різних видах транспорту. Такі картки часто можна придбати з певною сумою коштів для сплати за проїзд або з можливістю їх поповнювати. Вони користуються популярністю як в мешканців міста, так і в гостей.
Тому ми запропонували відокремити картку мешканця міста та транспортну картку:
карткою мешканця міста зможуть користуватись вразливі групи населення (пільговики, студенти та учні) для сплати соціальних потреб та транспортних послуг у межах міста, передбачених для тієї чи іншої групи населення;
транспортною карткою зможуть користуватись всі інші мешканці міста та його гості для сплати траспортних послуг у межах міста.
Таким чином, кожна з карток виконуватиме свою функцію та апелюватиме до своєї аудиторії.
Арт-директор з Авіньйону
Назва всьому голова, тому ми почали працювати з робочими ідеями. Скрізь існують атрибути, які використовують дуже часто та усюди. В нашому випадку це галка, ратуша, приставка «ІФ», панорама міста тощо. Ми їх одразу відкинули в шуфляду.
Франкард, Кард-ІФ, Файний Франик? Все ще не те. Потрібен свіжий погляд.
Тут нам на допомогу прийшов Франсуа Корассіні. «Та використайте фортецю ж, ну! Для кого старався?» — підказує француз. І справді, подумали ми, це елемент історії, яким гордяться місцеві. До того ж фортеця асоціюється з укріпленням, зміцненням та захистом. Штурмуємо декілька варіантів фортечних назв — атаку витримує Форт.
А для транспортної картки — ТрансФорт. Приставка «транс» сама говорить про функціональне призначення картки. Водночас поєднання з брендом Форт полегшить комунікацію з цільовою аудиторією.
Ми одразу вирішили розробити цілісний бренд карток — щоб вистояв століттями. Набираємо назву, але мур не малюємо — самі стеми букв можуть бути мурами!
А картка де?
Дизайнимо картку без надлишків: лого зверху, вид картки знизу. Розміщуємо фігуру з фортеці в правий нижній кут і придивляємось. Не вистачає гармонії у просторі, все наче в підвішеному стані. Тому додаємо ефектні хвилі, які виходять із самої фігури. Вони візуалізують безконтактну валідацію.
В реконструйованому вигляді фортеця мала три види укріплень: п’ятикутний бастіон, чотирикутний напівбастіон та трикутний равелін. В залежності від об’єму знижок та бонусів віддаємо бастіон пільговій картці, напівбастіон студентській, а равелін учнівській.
У ТрансФорт хвилі перетворюються на плавні та заворожуючі, асоціюються з легкістю, таким і має бути використання картки в транспорті та пересування містом в цілому.
Тепер верстаємо зворотню сторону, додаючи короткі інструкції та елементи ідентифікації власника.
Нотатка: Ми все ще не знаємо до кінця механізм роботи картки та усі сфери і способи використання, тому дизайн звороту наразі умовний.
Комунікації
Недостатньо лише десь написати на сайті чи в соцмережах про існування такої картки. Цільова аудиторія в кожного виду різна, тому комунікаційна кампанія повинна враховувати особливості кожної із них.
Ми пофантазували над варіантами реалізації комунікацій.
Над проектом працювали: арт-директор Мері Затолюк, дизайнер Таля Дмитрук, редактор Софа Дейчаківська, фотограф Андрій Сидорук, юрист Діма Стецков, архітектор Франсуа Корассіні.
Comments are closed.