Соціум

Феєрверки заборонені. Як прикарпатців штрафуватимуть за салюти на Новий рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цього року на Новий рік доведеться обійтися без салютів.

Через воєнний стан в Україні заборонено продавати та використовувати феєрверки, петарди та іншу піротехніку, пише Репортер.

Як штрафуватимуть за салюти на Новий рік

Який закон забороняє використання феєрверків?

Закон №7438, який регулює дозволені санітарними нормами рівні шуму, прийняла Верховна Рада у серпні 2022 року.

Крім абзаців про те, в який час дозволені ремонтні та будівельні роботи, йдеться і про використання феєрверків.

Зокрема, під час відзначень свят і спортивних змагань дозволяється використовувати лише феєрверки класу F1, які мають незначний рівень шуму (до 60 дБ) та низький рівень небезпеки. Всі інші феєрверки, петарди та салюти заборонені. Так само заборонений і продаж таких товарів.

Читайте: Подарунки з Прикарпаття. Що придбати на Миколая, Різдво чи Новий рік

Контроль за виконанням цього закону здійснюють органи місцевого самоврядування і Нацполіція.

Крім того, перед новорічними святами у багатьох областях Ради безпеки прийняли додаткове рішення про заборону салютів. Але в Івано-Франківській ОВА такої заборони поки не винесли.

Тож, як повідомили Репортеру у поліції, під час патрулювань правоохоронці керуватимуться саме законом, за відсутності рішення Ради безпеки.

Яке покарання за це?

За порушення законодавства у цій сфері та недотримання визначених обмежень, пов’язаних із використанням піротехніки, передбачена відповідальність. Зокрема:

  • стаття 164 КУпАП (Порушення порядку провадження господарської діяльності). Штраф від 17 до 34 тис грн з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини й грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
  • стаття 182 КУпАП (Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях). Штраф від 85 до 255 грн для громадян, від 255 до 510 грн на посадових осіб та громадян.
  • стаття 195-6 КУпАП (Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів). Штраф від 595 до 1700 грн з конфіскацією піротехнічних засобів.
  • стаття 296 КК України (Хуліганство). Накладення штрафу від 17 до 34 тис грн або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Чому шкідливі феєрверки?

Ще з початку АТО час від часу піднімається питання про те, щоб заборонити гучні феєрверки та салюти. По-перше, ще з 2014 року в нашу область приїхали переселенці, в яких вибухи можуть викликати травматичну реакцію. Звісно, це стосується і ветеранів війни. Цього року проблема є ще більш очевидною. По-друге, це шкідливо і для довкілля, і для малих тварин, які сильно лякаються.

Зокрема:

  1. Це шкідливо для здоров’я. Згідно з дослідженням, проведеним в Іспанії, під час вибуху феєрверка в повітря потрапляють хімічні елементи, які потім вдихають люди. Це може впливати на погіршення здоров’я, наприклад, напади астми, нудоту, діарею. Також гучні вибухи салютів негативно впливають на слух.
  2. Небезпека для тварин. Птахи гинуть, потрапляючи у салюти, або переживають сильний стрес від гучних звуків. А безпритульні собаки та коти сильно лякаються й можуть від страху навіть вибігти на проїзну частину. Або й навіть померти від шоку.
  3. Травматичний досвід. Як уже згадувалося, гучні звуки феєрверків негативно впливають на людей, що страждають від посттравматичного стресового розладу. Зокрема, на тих, хто був свідком бойових дій, а таких у нас зараз – значна частина населення. Навіть багато франківців пам’ятають вибухи на місцевому аеродромі.
  4. Забруднення довкілля. Хімічні речовини, які виділяються під час вибуху феєрверка, осідають у землю та воду, забруднюючи їх. Там вони шкодять тваринам, а згодом можуть потрапити і в організм людини.
  5. Небезпека для оточуючих. Через петарди у приміщенні можуть ставатися пожежі. Але й неправильне використання піротехніки на вулиці може шкодити. Наприклад, у 2017 під час святкування Нового року 17-річній дівчині у голову потрапила петарда від святкового феєрверка. У неї діагностували забій головного мозку, травматичний шок, забої повіки та скроні й тимчасово амнезію. Зір на одне око у дівчини не відновився навіть згодом.

Що ще буде заборонено на свята?

З 24 грудня і на період свят поліцейські розпочали посилене патрулювання вулиць. Зокрема, на Різдво патрулі чергуватимуть біля храмів.

Також на Новий рік та Різдво на Прикарпатті скоротили комендантську годину. З 31 грудня по 10 січня вона триватиме з 00:00 до 05:00. У цей час перебувати на вулиці без спеціально виданих перепусток та посвідчень особи заборонено. Інших у цей час поліцейські обіцяють штрафувати.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.