Сучасна ендоскопія органів шлунково-кишкового тракту відбувається без жодного дискомфорту та дозволяє на ранній стадії виявити навіть незначні проблеми, аби з часом уникнути серйозного лікування та хірургічних втручань. Чому не варто боятися ендоскопів та як пройти обстеження уві сні, розповідає ендоскопіст лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Сергій Диб’як.
Сергію, почнімо з того, що таке ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту?
Є такі види обстеження: гастроскопія та колоноскопія. Гастроскопія – це обстеження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту: стравохід, шлунок і дванадцятипала кишка. Колоноскопія – це обстеження всіх відділів товстого кишківника та термінальних відділів тонкого кишківника: пряма, сигмовидна кишка, нисхідний відділ, поперечна ободова кишка, висхідний відділ товстого кишківника, сліпа кишка й кінцеві відділи тонкого кишківника.
Наскільки такий вид дослідження сьогодні все ще незвичний для пацієнтів? Чи досі вони асоціюють його із болем і рвотним рефлексом?
Сьогодні це вже не настільки аж так невідомо і страшно для людей. Останнім часом є тенденція, зокрема серед молодих пацієнтів, коли вони приходять з метою профілактики – обстежитися, дізнатися, чи все гаразд, якщо вони перенесли певне захворювання, навіть якщо скарг немає. Ця тенденція, повторюся, зберігається саме серед молоді. І це приємно.
Стосовно того, чи люди приходять з якимось негативним досвідом, то переважно – ні. Саме по собі обстеження є неприємним, від рвотного рефлексу нікуди не дінешся. Рефлекс ти не можеш стримати й на нього важко вплинути. Але обстеження є абсолютно неболючим, навіть якщо ми робимо його без медичної седації.
Седація – це медикаментозний сон? Його можна будь-кому чи потрібні якісь показання?
Так, це медикаментозний сон. Він за бажанням наших клієнтів. Перевага обстеження уві сні у тому, що, перш за все, людина нічого не відчуває, в неї не лишається ніяких неприємних спогадів. Просто глибокий гарний сон. Коли людина засинає, стараємося її налаштувати на якісь приємні моменти, картини, як от море.
Читайте: У Франківську лікують суглоби ефективними методами
Коли ж робимо обстеження без сну, то інколи на другий день може бути дискомфорт у горлі. Ми торкаємося слизової оболонки ендоскопом, і горло все одно реагує. А при седації це відчуття мінімізується, бо людина повністю розслаблена, її м’язи розслаблені й без будь-яких перешкод ми вільно проходимо всі анатомічні утвори та спокійно проводимо обстеження.
Седація – це не шкідливо?
Ми використовуємо один препарат. Він абсолютно безпечний. Дуже багато людей питають, чи той наркоз не вплине на якість їхнього життя, чи це не скорочує життя, чи не впливає на серце. Фактично через годину після обстеження від цього препарату в організмі не лишається сліду.
І можна навіть за кермо?
Як правило, ми рекомендуємо годину утримуватися від поїздок за кермом.
В чому перевага саме ендоскопічного дослідження?
Візьмемо, наприклад, гастропатію, як люди кажуть – гастрит. УЗД, наприклад, може побачити хіба потовщення стінки шлунку, але не побачить якихось інших змін, наприклад, ерозій. Є поверхневі зміни, які не глибоко проникають у стінку шлунку, й тому інші методи обстеження – УЗД, рентген чи КТ – не завжди можуть це побачити. А якщо проблема не діагностована, вона нікуди не дівається, а тільки загострюється. Кожен метод обстеження має свій певний спектр діагностики. Ендоскопія відповідно має свою нішу.
Як часто можна й варто робити ендоскопічне обстеження?
Обмежень у частоті немає – скільки треба, якщо є призначення лікаря. Обстеження є неінвазивним і не шкідливим для пацієнта.
Стосовно профілактики, то після 40 років радимо робити гастроскопії та колоноскопії профілактично раз на три-чотири роки. Цього часового проміжку достатньо для того, щоб не пропустити такі проблеми, як різноманітні коліти, тобто запалення кишківника та новоутворення, поліпи. Річ у тому, що поліпи не турбують, поки вони маленькі, а коли починають рости і дають про себе знати, це вже трошки запізно, і ми не завжди можемо допомогти. Поліпи, як правило, ми забираємо одразу в ході обстеження. Коли поліп розростається, то зазвичай це вже високий ризик того, що там може бути й онкологія. І потрібен вже зовсім інший метод лікування.
Якщо ж у родині в когось є серйозні захворювання, та ж онкологія, то тут, враховуючи схильність, варто робити обстеження частіше – хоча б раз на два роки.
Як потрібно готуватися до обстеження?
Почнемо з гастроскопії. Тут усе залежить від терміну, коли пацієнт приходить до нас на обстеження. Якщо в першій половині дня, то радимо якусь легку вечерю, можливо, рибні страви. Також краще обмежити гостру, жирну, важку їжу і можна спокійно зранку приходити до нас. Але вранці ані снідати, ані воду пити не можна.
Читайте: Геморою не треба соромитися, його треба лікувати
Зробити обстеження можемо не лише вранці, а й у будь-який час. Навіть о 17 чи 18 годині. Радимо за п’ять годин до обстеження прийом продуктів, які легко засвоюються: овочі, паровий омлет, нежирні сорти сирів, аби людина не була весь час голодною. Далі – за п’ять годин до обстеження – не їсти, а за три години – не пити воду.
Скільки часу триває процедура?
Саме обстеження не займає багато часу. Коли виявляємо якусь проблему і потрібно брати біопсію, проводимо тест на Хелікобактер пілорі, то, відповідно, й час обстеження може бути довшим.
Якщо людина уві сні, то це для неї абсолютно невідчутно. Можна проводити обстеження хоч 20 хвилин і це ні на що не впливає. Навіть навпаки – це плюс, бо ми не обмежені в часі, можемо дивитися, передивлятися, скільки потрібно. А це запорука якісного обстеження.
При підготовці до колоноскопії треба пити певні препарати, які очищають кишківник, і тут ми вже підходимо індивідуально. Є певна група препаратів, якими ми користуємося. Підбираємо для кожного пацієнта окремо – залежно від віку, ваги, патології. Підготовка може бути одноденна чи дводенна – це вже суто індивідуально. Коли пацієнт записується на прийом, ми уточнюємо усі дані й відповідно призначаємо йому цю підготовку.
В ендоскопії нічого страшного немає, нічого не болить ні під час обстеження, ні після. Це точно варто робити, тому що можна вберегти себе від багатьох нехороших речей у майбутньому. Варто витратити один день свого часу та пройти обстеження, раз на кілька років, аби убезпечити своє здоров’я.
Авторка: Ольга Суровська
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»: +38 (095) 00 38 452 +38 (095) 00 38 453 +38 (097) 41 13 133. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1), вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
На правах промо
Comments are closed.