Уже понад два роки франківцям обіцяють облаштувати сквер на Січових стрільців, 78 – перед колишньою друкарнею. Бюджет там – майже 7 млн грн. За цей час «Вопак» перед будівлею облаштував парковку, автівки «захопили» навіть тротуар. Нині справа наче вкотре зрушила з місця. То буде сквер?
Перші ідеї з облаштування громадського простору перед друкарнею виникли ще у 2016 році під час архітектурної резиденції «Павільйон 78» – мешканці будинків біля друкарні спільно з платформою «Тепле місто» почали розвивати тему скверу, пише “Репортер“.
Тоді франківські архітектори та урбаністи спільно з колегами із Києва, Львова, Харкова 10 днів розробляли концепцією нового громадського простору на місці стихійної парковки і смітника. Серед мешканців найбільш активно за сквер виступили Роман Рудий та Уляна Федик.
Архітектори розробили проект – запланували терасу для відпочинку й кінопоказів, дитячу зону та конструкцію, яка водночас була б і зупинкою, і накриттям від дощу та сонця. Також пропонували встановити фонтан, стовпчики для обмеження паркування, велопарковку.
Аби якось означити майбутній сквер, на газоні встановили вуличні меблі, парклет, проводили зустрічі, майстер-класи та тихі арт-вечірки перед друкарнею. Але потім «Галицька інвестиційна компанія», якій належить будівля та частина території перед нею, здала в оренду перший поверх під супермаркет «Вопак». Від простору залишився лише сірий фанерний щит для оголошень.
Завдяки тривалим дискусіям і переговорам у жовтні 2016 року «Тепле місто», як представник громади, врешті змогло домовитися з представниками супермаркету й виконкомом. Місто пообіцяло втілити проект скверу і оплатити половину суми, другу половину взялося забезпечити «Тепле місто» за рахунок ґрантових коштів – регіональний фонд Western NIS Enterprise Fund, заснований за фінансування уряду США, мав дати 3,377 млн грн. Натомість «Вопак» пообіцяв просто не заважати і за потреби перенести парковку у внутрішній двір друкарні. Усі обіцянки скріпили тристороннім меморандумом.
Йшлося про те, що вже з квітня 2017 року бруківку з-під облаштованої парковки заберуть і візьмуться за сквер. Втім лише влітку наступного року міський голова Руслан Марцінків видав розпорядження про розподіл бюджетних призначень, серед яких був і сквер на Січових Стрільців, 78. На реалізацію проекту місто мало виділити 3,4 млн грн.
Оскільки територія перед колишньою друкарнею складається із двох ділянок, гроші донорів підуть на ділянку, яка у власності «Галицької інвестиційної компанії», гроші міста – на іншу. В результаті має вийти цілісний простір.
З того часу автівок перед «Вопаком», як і позаду нього, лише побільшало. З позитивних змін – з’явилася автобусна зупинка і зникли сміттєві контейнери. Та й по всьому.
21 червня 2018 року на сесії міської ради депутати нарешті надали управлінню капітального будівництва (УКБ) дозвіл на складання проекту землеустрою для відведення ділянки площею 0,0681 га на Січових Стрільців, 78.
Заступник міського голови Микола Вітенко пояснює, що за кошти міського бюджету можуть проводити роботи лише на ділянках, які вважаються на балансі міськради. Відтак, якщо буде проект землеустрою, УКБ зможе братися за проект скверу. Мовляв, гроші в бюджеті є – чекають ще з минулого року.
У рішенні сесії йдеться, що ділянку використають під сквер з фонтаном і зупинкою громадського транспорту. До речі, зупинку перед друкарнею облаштували ще в липні минулого року. А там, де вона була раніше, зробили ще одну парковку – вона поки що є безкоштовною.
У департаменті житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради кажуть, що про плани на сквер їм нічого не відомо. Вони лише встановили автобусну зупинку. Усі питання – до УКБ.
«Сесія надала дозвіл на складання проекту землеустрою з відводу земельної ділянки. І лише коли ділянка буде відведена, аж тоді ми зможемо приступити до проектних робіт з облаштування скверу, – говорить Роман Галіпчак, начальник міського УКБ. – Є думка брати за основу той проект від «Теплого міста». Але спершу нам потрібен відвід землі, тоді будемо дивитися на розроблений проект. Якщо він поміщається на цій ділянці і його можна буде реалізувати, тоді візьмемо його за основу. Як ні – будемо переробляти».
Як розповів співзасновник урбаністичної платформи «Тепле місто» Юрій Филюк, від ідеї зі сквером ніхто не відмовлявся. Уся затримка – через бюрократичні заминки. Втім, процес потрохи рухається і має бути реалізований в тому вигляді, в якому домовилися раніше.
«Місто від співпраці не відмовляється. Тому рухаємося до мети, хоч і трохи повільніше, ніж хотілося б, – говорить Филюк. – Цього року проект скверу реалізувати вже не встигнемо, тому перенесемо на наступний рік. Фонд Western Enterprise підтвердив, що готовий перенести фінансування. Процес не припиняється».
За інформацією «Репортера», у вівторок, 7 серпня, відбулася робоча зустріч учасників меморандуму. Йшлося про продовження співпраці і початок роботи над документацією. Виглядає, що сквер таки буде. Лише не цього року.
Comments are closed.