Соціум

Довіра коштує дорожче. У Коломиї опробовують систему, яка має працювати без грошей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вже сьогодні у Коломиї деякі мешканці купують каву, харчі, книги, а ще отримують багато послуг без грошей – на основі довіри. Саме на таких стосунках побудована система під назвою GEO.

Як це працює

Зазвичай кожен із нас вирішує багато питань за допомогою знайомств. І система GEO базується на так званій теорії п’яти рукостискань, за якою будь-хто знає будь-яку іншу людину на планеті через п’ятьох знайомих.

Наприклад, Назар давно дружить з Іриною. А їй прямо зараз бракує грошей для покупки продуктів. Завдяки GEO, Іра може спокійно придбати харчі, бо Назар за неї поручився, попередньо відкривши їй у системі «Лінію довіри». Назар з Ірою – хороші знайомі, тож якщо їхні стосунки зазначити у системі, то це дозволить Ірині купити щось на довірі, без грошей – у самого Назара або його знайомих, або знайомих його друзів і так до п’ятого коліна. Система реєструє всі покупки Іри в кредит, який вона може погасити продажем своїх товарів та послуг будь-кому іншому, хто теж є в системі.

Максим Дем’янюк, автор GEO, називає її – «проект для людей». За його словами, зараз система у пробному запуску, за нею слідкують чимало економістів, фахівців з усього світу, бо ж GEO не має регіональних обмежень. У будь-якій точці світу можна встановити додаток і почати ним користуватися, встановлюючи зв’язки з іншими учасниками. На сьогодні презентують технології GEO для економістів та IT-спеціалістів Києва.

«Підприємці зацікавлені, бо для них це безвідсотковий кредит, додатковий збут, а ще – у нас система без комісій та будь-яких затрат, – розповідає Максим Дем’янюк. – Наприклад, у Чернівцях є кілька людей, які теж користуються GEO, але ми більше акцентуємо увагу на Коломиї. Нас цікавить саме розвиток форматів локальної економіки. Вивчаємо можливості системи та досвід перших користувачів. Збираємо зворотній зв’язок – це дозволить краще зрозуміти людей, побачити, що цінне в системі, й розширити її можливості».

GEO можна користуватися за допомогою мобільного додатку GEO economy. Там відображаються всі користувачі – люди, установи – також є кнопка «я довіряю» та «мені довіряють». Якщо скористатися однією із них, то створюється так звана «Лінія довіри», де людина вказує суму, на яку довіряє вам. Ця лінія – не позика, а готовність поручитися за вас.

У Коломиї система працює два місяці. За цей час в ній зареєструвалися близько 300 місцевих мешканців, десь 20 підприєм­ців. Серед закладів, приєднаних до GEO, магазини «Книжкова хата», «Соломон», «Торба», «Кружало», art-café «Geneza», салон-краси «Soul», бізнес-громадська платформа «Space Up», ветеринарна клініка «Пан Коцький», танцювальна школа Наталії Бабинюк та інші.

«Я користуюся GEO приблизно раз на два тижні, – каже коломиянин Андрій Слижук. – Плюс у тому, що ліквідовувати заборгованість можна й не маючи коштів. Зазвичай кризи у світі приходять, коли з економіки виймають гроші. А тут економіка може крутитись і без них. А мінус технології в тому, що її важко доносити людям – вона ламає світогляд і розуміння грошей».

А що думають з цього приводу юристи?

«В Україні зараз немає законодавчого акту, який визначав би статус такої економічної платформи, – каже юрист Михайло Данищук. – Зарплата, податки не виплатиш через GEO, тому що сьогодні це суперечить законодавству. Систему можна ідентифікувати скоріше як інформаційну. Та й усі зобов’язання тут є моральними, жодних юридичних зобов’язань по суті нема».

За словами Максима Дем’янюка, автори GEO не претендують на заміну нинішньої фінансової системи, а розширюють можливості користувачів, враховуючи довірливі стосунки та регіональні особ­ливості. Вони хочуть поширити GEO якомога далі. Врешті-решт, Facebook теж починався зі студентсь­кої мережі одного вишу…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.