Соціум

До Європи без віз грамотно: все про папери і гроші (ІНФОГРАФІКА)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

26 квітня посли ЄС затвердили Україну в списку країн, громадяни яких можуть без віз їздити до країн ЄС. А це означає, що Україна стала ще на один крок ближче до впровадження безвізового режиму. Далі рішення за Радою ЄС. Питання безвізу для України розглянуть 11 травня. Потім документ мають підписати президент Європарламенту і представник головуючої в ЄС країни. Далі його опублікують в офіційному Віснику ЄС. І через 21 день після публікації документ набуде чинності.

За даними ГО «Європа без бар’єрів», попри те, що українці пильно стежать за процедурою схвалення безвізу, відсоток людей, які знають про можливості та обмеження візової лібералізації залишається низьким. Про основні правила користування безвізом активісти розповіли «Репортеру».

Паспорт. Перше, що варто знати – скористатися безвізовим режимом зможуть лише власники біометричних закордонних паспортів. «Але ми повинні пам’ятати, що головна перевага біометричних паспортів не в тому, що можна їздити без віз, а в тому, що їх не можливо сфальсифікувати», – каже аналітик «Європи без бар’єрів» Катерина Кульчицька. – І це величезний плюс у порівнянні з паспортами старого зразка».

Власники українських біометричних паспортів-ІD-карток скористатися безвізом не зможуть. Однак, цього року з такими документами перетинати кордон українцям дозволила Туреччина.

Оформити біометричний закордонний паспорт можна у відділенні міграційної служби (ДМС), ДП «Документ» і ЦНАПі. З собою потрібно мати український паспорт, ідентифікаційний код, раніше видані закордонні паспорти та довідку з банку про оплату адмінзбору.

Оформлення паспорта в міграційній службі та ЦНАПі в 20-денний термін обійдеться у 557,32 грн, в 7-денний – 810,32 грн. У ДП «Документ» послуги коштуватимуть на 400 грн дорожче. Сплатити адмінзбір можна напередодні подачі документів, а знайти реквізити – на сайті ДМС.

Обрати країну. З впровадженням безвізового режиму українці зможуть подорожувати без віз у понад 30 країн. Варто пам’ятати, що безвізовий режим охоплює держави-члени ЄС, які є частиною Шенгенської зони, а це – Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Іспанія та Швеція; держави ЄС, які не входять до Шенгену, – Болгарія, Хорватія, Кіпр і Румунія; держави, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС – Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія, а також невеликі держави – Сан-Марино, Монако, Ватикан та Андорра.

Безвіз не діятиме для поїздок до Великої Британії та Ірландії. Туди треба буде оформити візу.

«В середині Шенгенської зони кордонів немає, тож можна планувати поїздки одразу до кількох країн. В окремих випадках, в надзвичайних ситуаціях з питань безпеки країни Шенгенської зони вводять прикордонний контроль, – каже Катерина Кульчицька. – Натомість постійний прикордонний контроль діє між країнами Шенгенської зони та членами ЄС, які до неї не входять».

Правило «90 на 180». Безвізовий режим з ЄС надасть громадянам України право перебувати на території країн Європи без оформлення візи до 90 днів протягом 180 днів.

«Це не означає, що на три місяці можна заїхати в Польщу, а потім ще на три – в Чехію. Ці 90 днів охоплюють всю Шенгенську зону, – каже експерт. – Наприклад, ви в’їхали до однієї з країн 1 серпня. Це означає, що з 1 серпня по 30 грудня ви маєте право сумарно перебувати в Шенгенській зоні не більше 90 днів. При цьому можете неодноразово в’їжджати та виїжд­жати з зони Шенгену».

В країнах ЄС, які не входять до Шенгенської зони, термін перебування рахується індивідуально й не сумується з періодом перебування в зоні Шенгену. Тобто, після 90 днів у Шенгені можна одразу поїхати, наприклад, до Хорватії чи Болгарії і залишитись там ще на 90 днів.

Готуємо папери. У ГО «Європа без бар’єрів» кажуть, впровадження безвізу дасть українцям більше можливостей самостійно організовувати турпоїздки та економити на послугах турагенцій – в першу чергу за рахунок зменшення пакету документів.

Перше – закордонний біометричний паспорт. Далі прикордонник перевірятиме документи, які підтверджують мету поїздки, кошти для проживання, зворотний квиток і страховий поліс. Якщо їдете в рамках культурного обміну, то візьміть з собою програму заходу, квиток чи запрошення від організації, яка приймає; якщо на лікування – медичну довідку; якщо мандруєте та не маєте квитків на конкретні заходи – просто розкажіть прикордоннику план подорожі.

Для підтвердження місця проживання покажіть на кордоні бронювання готелю чи хостела, або запрошення від особи, яка вас прийме.

Скільки грошей треба мати. У кожній країні свої правила. В середньому на один день перебування треба мати 45-50 євро. Бувають і інші варіанти. Наприклад, для в’їзду до Польщі потрібно мати щонайменше 20 злотих на день; 300 злотих, якщо їдете на чотири дні і не менше 75 злотих на кожен день, якщо на довше. Для в’їзду до Чехії на термін до 30 днів потрібно мати 1100 крон на день.

Аби перевірити наявність коштів на рахунку, прикордонник може попросити вас зайти в інтернет-банкінг або зателефонувати на гарячу лінію банку.

Порушив – депортація. Експерти вкот­ре наголошують: безвіз не дає права на працевлаштування і навчання в країнах ЄС. Якщо плануєте працювати, то необхідно оформити візу для роботи, націо­нальну візу або дозвіл на проживання та працевлаштування. Завдяки безвізу студенти можуть відвідати навчальні курси, семінари, тренінги, які тривають до 90 днів, але для тривалого навчання – потрібна віза.

Якщо перевищили 90-денний термін перебування в ЄС, то під час перетину кордону в паспорт внесуть штамп про порушення. Затримка більше ніж на місяць грозить відмовою в’їзду до країни наступного разу.

Якщо порушника виявили на території ЄС, то спершу він матиме можливість протягом 1-2 тижнів самостійно перет­нути кордон. В разі порушення цього терміну – депортація та заборона в’їзду до ЄС на 10 років.

Експерти вкотре наголошують, якщо в перші півроку після ухвалення безвізу українці масово порушуватимуть міграційні правила, то це може обернутися його втратою для країни.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.