Соціум

«Діти-війни» скаржаться на зменшення пенсій

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Пані Параска зателефонувала в редакцію. Поскаржилася на те, що за минулий місяць у неї зменшилася пенсія. «Мені на 30 грн., а моєму чоловікові — на 60, — жаліється вона. — Ми вже обходили всі кабінети у Пенсійному, ніхто нічого не може пояснити». Жінка запевнила, що в коридорах зустріла ще кількох пенсіонерів з такою ж проблемою. Їх усіх об’єднували дві обставини — мали статус дитини війни та виграний у держави суд з виплати компенсацій.

«Рішення суду то у нас на руках є, але тих грошей ми не бачили, — каже пані Параска. — А тепер ще й з пенсії зняли. Люди вже кажуть, що то помста за те, що подали до суду».

І де ж ті гроші?

Історія з доплатами «дітям війни» далеко не нова і має за собою довгий хвіст законів і постанов. Аби розставити все по місцях, зайдемо з початку.

«У 2005 році був прийнятий закон «Про соціальний захист дітей війни», у силу він мав вступити 1 січня 2006 року, — розказує начальник Головного управління Пенсійного фонду в області Анатолій Назаров. — Стаття 6 цього закону говорить, що пенсії «дітям війни» підвищуються на 30% від мінімальної пенсії за віком. Але грошей на це підвищення не передбачили, тому закон «Про держбюджет на 2006 рік» призупинив дію цієї статті».

У 2007 році це підвищення виплачували лише інвалідам, каже Назаров. А в держбюджеті 2008 року вже було встановлено цю виплату у розмірі 10% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Але цю норму скасував Конституційний суд. Натомість Кабмін видав постанову № 530 від 28.05.2008 та встановив це підвищення у розмірі 48,10 грн., з 1.07.2008 року — 48,20, а з 1.10.2008 49,80. З того й почалося ходіння пенсіонерів по судах. Суди вони вигравали, частина таки отримувала ці гроші.

Минулого року щодо цього питання у законодавстві відбулися зміни. У червні закон «Про внесення змін до державного бюджету на 2011 рік» встановив, що розмір доплати має визначати Кабмін. А той у свою чергу видав постанову № 745, яка набула чинності 23 листопада. За нею, доплата «дітям війни» і надалі залишалася 49,80 грн. Конституційний суд зі свого боку підтвердив, що такі рішення цілком відповідають Конституції.

І, як каже Анатолій Назаров, саме з листопада минулого року наш Пенсійний фонд не виплатив жодної копійки із відсуджених «дітьми війни».
З 1 січня минулого року набрала чинності ще одна постанова Кабміну. Нею доплату «дітям війни» встановили у розмірі 7% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність — на той час це було 57,54 грн. (822 х 7%), на 1 жовтня цього року — 59, 92 (856 x 7%). Саме таку суму доплат нині отримують усі діти війни, не залежно від того, йшли вони до суду чи ні.

А де ж гроші, які суди таки присудили виплатити? Назаров каже, що кошти, які були нараховані по рішеннях судів до вступу в силу постанови № 745, зараз є боргом Пенсійного фонду перед пенсіонерами. Тобто відомості заповнені, гроші за людьми зафіксовані. Але виплачені вони будуть лише тоді, коли з держбюджету надійдуть кошти на погашення цих заборгованостей.

На сьогодні борг Пенсійного тільки перед дітьми війни та тільки нашої області — 33, 942 млн. грн., і це — по 93 213 позовах, які набрали чинності. Крім того, нині у судах є 72 142 справи, ще на суму приблизно 75, 8 млн. грн.

Чи колись таки будуть ці гроші — думайте самі.

Порахували по-новому

А ще у справі з пенсіями «дітей війни» є один дуже цікавий момент, яким, до речі, й пояснюється ситуація нашої читачки та багатьох інших. Йдеться про індексацію. Вона, як і зарплата, нараховується з урахуванням зростання інфляції. Для кожного пенсіонера тут є свій базовий місяць. Це місяць, в якому збільшилася пенсія. Тобто це є своєрідна точка відліку для доплати певної суми у зв’язку з інфляцією.

«Коли діти війни виграють у суді компенсацію у держави, то відбувається перерахунок їхніх пенсій, — каже Анатолій Назаров. — Оскільки при перерахунку пенсія збільшується, то базові місяці для нарахування її індексації перевизначаються. А після виконання рішення суду пенсія вже буде виплачуватися, враховуючи ці перевизначені базові місяці».

Тож цілком можливо, що після виконання рішення суду пенсія може зменшитися на суму індексації. Кому й наскільки — сказати дуже складно. Адже кожен має свій базовий місяць і своє рішення суду… Більше того, поновлення раніше встановлених базових місяців неможливе. Ось такий закон. Він у нас чомусь завжди працює в один бік.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.