Соціум Статті

Декларація – не проблема. Куди у Франківську переселенцям звертатися за меддопомогою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Прикарпаття вже прийняло майже 140 тис внутрішньо переміщених осіб, з них майже 40 тис поселилися у Франківську, і це тільки ті, хто зареєструвався офіційно.

На новому місці переселенцям доводиться вирішувати нові проблеми, зокрема, як отримати допомогу лікаря. Але медзаклади Франківська справляються з новими викликами, пише Репортер.

переселенцям новини Івано-Франківська
Фото ілюстративне
Частіше за довідками

Як повідомили у міністерстві охорони здоров’я, внутрішньо переміщені українці можуть отримати меддопомогу у будь-якій лікарні. Відсутність декларації – не проблема.

Тимчасово переміщені особи можуть звертатися у будь-яку поліклініку – приватну чи комунальну. Лікар шукає пацієнта у системі національної бази даних. Проблем у цьому нема, – говорить головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук.

За словами керівниці комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної консультативно діагностичної допомоги» Ольги Савчук, за два місяці війни у франківські поліклініки звернулися 2 215 переселенців.

Люди звертаються з різних причин. Що саме потрібно, кажуть у реєстратурі: укладати декларацію, оформлювати документи. Там вже наші працівники пояснюють деталі, – каже Ольга Савчук. – Для невідкладної допомоги взагалі не потрібно ніяких документів. А в інших випадках люди укладають декларації з лікарями. Це все індивідуально.

Як повідомляє керівниця франківських поліклінік, найчастіше новоприбулі звертаються за довідками та документами. Наприклад, про переоформлення групи з інвалідності. Але є й звернення по стану здоров’я. Найбільше таких звернень – стосовно дітей: 1143 з початку повномасштабної війни.

Кінець пандемії? Куди подівся коронавірус на Прикарпатті й у світі

Щоб отримати довідку чи документ, треба бути зареєстрованими у ЦНАПі, мати посвідчення тимчасово переміщеної особи. І після того звертатися з тими документами, які є. Ми з’ясовуємо з кожним індивідуально, що ще потрібно: чи дообстеження, чи ще якісь документи, – говорить Ольга Савчук.

Через воєнний стан та бойові дії, у МОЗ дозволили продовжувати дію документа про інвалідність без повторного огляду. Огляд можна буде пройти після закінчення війни.

переселенцям новини Івано-Франківська

Якщо потрібне серйозніше лікування, тимчасовим переселенцям можна звертатися у будь-яку лікарню. За словами заступника головного лікаря центральної міської клінічної лікарні Володимира Вовчука, у заклад вже звернулися 152 внутрішньо переміщені, а 92 лікуються амбулаторно.

Щоб отримати допомогу в лікарні, потрібне направлення від сімейного лікаря – свого або місцевого. Якщо ж стан невідкладний – просто викликати швидку.

Подалі від війни. Який бізнес евакуйовується в Івано-Франківськ

Лікарняні без документів

У час війни порядок оформлення лікарняних листів не змінився. Лікар повинен сформувати висновок про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров’я. Якщо меддопомогу надавав лікар-спеціаліст, не обов’язково звертатися до медика первинної ланки. У такому разі декларацію показувати не треба.

Якщо у лікаря немає можливості сформувати висновок в електронній системі, він може видати його у паперовій формі.

Якщо роботодавець не може опрацювати документи через бойові дії, виплати все одно можна отримати безпосередньо від фонду соціального страхування.

Читайте: З досвідом і без. Яку роботу пропонують на Прикарпатті переселенцям і місцевим

Для цього потрібно звернутися у найближче відділення фонду – у Франківську воно розташоване на Мельника, 11. З собою треба мати паперовий листок непрацездатності або номер електронного лікарняного, копії 1-4, 11-16 сторінок паспорта (чи сторінки з необхідною інформацією з іншого, документа, що посвідчує особу) і довідку про присвоєння реєстраційного номера картки платника податків. А ще – інші документи, які посвідчують право на пільги, розмір зарплати – якщо такі є. Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу не обов’язкова, але не буде зайвою.

Тоді кошти перерахують на спеціально відкритий рахунок або особисту банківську картку.

переселенцям новини Івано-Франківська

За пологи не платять

Вагітні на новому місці можуть звертатися до будь-якого пологового будинку, який має договір з НСЗУ.

На пологи бажано мати посвідчення особи, обмінну карту, речі індивідуального користування для себе та дитини на час перебування у лікарні. Якщо цього немає – не страшно, допомогу все одно нададуть.

Допомога для породіллі буде безплатною. До послуг, за які не треба платити, входить робота акушерської бригади, партнерські пологи, плановий чи ургентний кесарів розтин, ведення ускладнених пологів, знеболення під час та після пологів чи операцій, моніторинг породіллі та дитини. А ще – щеплення за національним календарем, харчування у стаціонарі та ліки з національного переліку.

Як повідомили у міському перинатальному центрі, від початку війни до них на облік стали 226 вагітних внутрішньо переміщених жінок. У стаціонарі пролікували 157 українок з інших областей, зараз там перебуває 12 жінок. За два місяці у франківському пологовому в переселенок народилися 62 дитини.

Із гарячих точок і тилу. Як у Франківську допомагають пережити стрес від війни

«Доступні ліки» стали простіші

Програма «Доступні ліки» також продовжує діяти під час війни. Процедуру видачі рецептів за програмою спростили. Тепер не обов’язково, щоб він був електронний – підходить і паперовий. Як інформують у МОЗ, його може видати будь-який лікар первинної ланки, незалежно від того, чи підписана з ним декларація.

Всі аптеки, які входять до програми «Доступні ліки» повинні приймати як електронні, так і паперові рецепти.

До того ж, на час воєнного стану, пацієнтам не треба доплачувати за інсулін. Повну вартість препаратів аптекам виплачують з держбюджету.

лікар ліки новини Івано-Франківська

Все ж, за словами Ольги Савчук, у випадку з «Доступними ліками» краще, коли пацієнт має укладену декларацію. Втім, не всі переселенці у Франківську спішать це робити.

Матері з дітьми переважно без проблем переукладають декларації. Дорослі – не завжди, десь 50% на 50%, – розповідає керівниця франківських поліклінік. – Це викликає труднощі, тому що рецепт на «Доступні ліки» має виписувати лікар, з яким укладена декларація. А якщо з ним немає доступу телефоном, тоді є проблеми.

На час війни змінилася і система фінансування поліклінік. Зараз гроші надходять не за кількість наданих послуг по деклараціях, а відповідно до укладених на початку року договорів.

Просто щомісяця оплачується 1/12 коштів. І навіть ті заклади, які зараз припинили свою роботу в зоні воєнних дій, теж повинні фінансуватися, – каже Ольга Савчук. – Тому від декларацій ми зараз особливо не залежимо. А який буде перерахунок після того, як закінчиться війна – важко сказати.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.