Соціум Статті

Чому у Франківську масово звільняються робочі. Куди вони тікають

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У Франківську з підприємств звільняються фахівці, подекуди цілими бригадами, їдуть у Польщу, Чехію – там за ту ж роботу отримують у п’ять разів більше. тікають

Наскільки масово звільняються люди та чи є якісь шанси їх втримати? тікають

Є різниця!

Прес-секретар КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег каже, люди просто не хочуть працювати за 5-6 тис грн.

«Молодь взагалі не йде на таку роботу, – говорить Шпег, – вважають, що працювати з каналізацією непрестижно. А старші – часто вже пенсіонери, ми їх мали би звільняти, натомість втримуємо на роботі преміями, бо ж нема кому працювати. От прийшов до нас недавно молодий хлопець, а за три місяці звільнився – не витримав. Ми – держустанова, підняти зарплату не можемо, а працівників бракує. На шість районів зараз по дві бригади – каналізація і водо­управління, а мало б бути тих і тих по шість. На очисних спорудах теж бракує людей».

За словами Володимира Шпега, все через умови праці – багато доводиться робити буквально руками. На підприємстві хоч і видають спецодяг, але приємнішою робота від того не стає.

«Складно і через те, що у наших людей немає культури користування каналізацією – чого тільки ми звідти не діставали: памперси, ганчірки, презервативи, – каже Шпег. – Буває, їздимо на одну адресу по кілька разів на місяць – чистити. Та тікають від нас не лише робочі, працював тут на диспетчерській машині водій, отримував 6 тис грн, а за кордоном має 1200 доларів, ще й місяць працює, а місяць – вдома. Є ж різниця! Від нас йдуть і робочі, і кадрові спеціалісти – комусь за кордоном краще, а хто і тут знаходить кращу роботу».

Читайте: Супрун розповіла як знайти баланс між роботою і особистим життям

Cкаржиться на нестачу робочих рук і директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк. За його словами, більшість працівників у них старшого віку, звільняються, йдуть на пенсію. Є й такі, які чесно кажуть, що їдуть за кордон.

«Можливо, через невелику зарплату, попри те, що ми її постійно підвищуємо, інфляція, яка є у країні – не перекриває цього, – говорить Голутяк. – Друга причина – люди зараз часто обирають неофіційну зарплату замість офіційної, хоча там отримають не набагато більше. Вони не вірять у реформи і пенсію».

За його словами, торік у них звільнилися 15 водіїв тролейбусів, із них шестеро щойно пройшли навчання, пропрацювали лиш 2-3 місяці. Цьогоріч із групи, яких вони навчали, вісім з дев’яти ще працюють.

«Ми перекваліфіковуємо водіїв у вищі класи, щоб вони могли заробляти більше, але це все треба вирішувати на рівні держави, бо у нас тут скоро залишаться одні пенсіонери», – каже Віталій Голутяк.

Страждають не всі

На ВО «Карпати» «Репортеру» не розказали про кількість тих, хто звільнився, однак запевнили, що роблять усе можливе, аби таких було менше. На заводі є їдальня, а на харчування в день кожному працівнику виділяють по 25 грн. Крім того, їхні автобуси безкоштовно привозять і розвозять працівників по 16 напрямках. Також турбуються і про умови праці – чисті цехи, стала температура. А ще – проводять для працівників спартакіади та екскурсії в інші міста.

Роботу на підприємстві оплачують погодинно, є система бонусів і винагород (за якісне виконання роботи, за трудову участь у процесі виробництва тощо). Окрім того, для нових працівників перший місяць стажування вже оплачується. За роботу у вечірню й нічну зміни теж доплачують.

За словами начальниці відділу персоналу Оксани Івасів, деякі працівники таки виїжджають за кордон, проте частина з них після приїзду із заробітків повертається працювати на «Карпати».

Про те, що з ПАТ «Івано-Франківськгаз» масово звільняються фахівці, у мережі підприємство написало давно. Усе тому, що середня зарплата менше 6,5 тис грн, натомість середня зарплата по галузі на Прикарпатті становить 9 тис грн.

Читайте: Робота мрії – на грецький острів потрібен доглядач котів (ВІДЕО)

От люди і йдуть у пошуках гідної оплати своїх умінь. Так, у 2016 році звільнилися 513 працівників, у 2017-му – 330, а за перше півріччя 2018 року – вже близько 320. Найбільший дефіцит кадрів серед робітничих професій: слюсарі, зварники, водії.

Оплата праці газовиків закладена у тарифі, а через велику кількість пільговиків, за інформацією прес-служби, підприємство останні кілька років є збитковим. Тому вони ніяк не можуть вплинути на те, що люди звільняються.

А от один із найбільших підрядників міської ради – ТОВ «Автомагістраль-ІФ» – від нестачі робочих рук не страждає. За словами директора компанії Романа Федорняка, неможливо вберегтися від того, що працівники їдуть, але на їхнє місце приходять працювати інші.

«Середня зарплата у робочих – 4 тис грн, майстер отримує трохи більше 5 тис. Премій ми не даємо, це ні на що не вплине, бо до польських зарплат нам все одно далеко, – каже Федорняк. –Протягом року 5-6 людей звільняється і їде, але нестачі немає, всі люди на місцях».

Спортзал, лікар, мовна школа…

Про те, що у програмістів високі зарплати, знає, напевно, кожен: у місяць, залежно від досвіду й напрямку роботи, вони зароб­ляють від 500 до 3500 доларів. Але це зовсім не означає, що вони не виїжджають – як і інші фахівці, програмісти за кордоном заробляють більше.

Директор франківського офісу ІТ-компанії SoftServe Любомир Ходак каже, для них важливо, щоб працівники почувалися комфортно та постійно розвивалися, тому умови праці регулярно покращують. А перед тим ще й проводять опитування.

«Зокрема у Франківську в нас є свій спортзал, ігрова кімната, корпоративний лікар, обладнані кухні. Крім того, у компанії діє дисконтна програма, що налічує понад 500 партнерів по всій Україні – це різні магазини, кафе, ресторани, які надають знижку на товари чи послуги. Також є проект Kids Matter, в рамках якого ми організовуємо різні розважальні та освітні події для дітей наших працівників», – каже Ходак.

Читайте: “Оцифрований Франківськ”: у мережі з’явилося відео роботи та дозвілля працівників швейної фабрики 1967 року

Окрім зручних офісів та соцпакету, у SoftServe є власний корпоративний університет – SoftServeUniversity. У його структурі працює відділ навчання і розвитку: багато різноформатних тренінгів і програм, сертифікаційний центр, де можна пройти внутрішню і міжнародну сертифікацію, мовна школа, центр розвитку майбутніх лідерів, програма менторства…

Звісно, зробити усіх програмістами, які вдома працюють на аутсорсингу з закордоном і заробляють відповідно, неможливо. Тоді треба шукати інші шляхи. Інакше через кілька років, наприклад, єдиний на весь Франківськ сантехнік зароблятиме як 33 бухгалтери, але всієї роботи все одно не зробить.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.