Соціум

Астероїд, який знищив динозаврів, породив тропічні ліси Амазонії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Падіння астероїда, яке пов’язують з вимиранням динозаврів, одночасно породило на планеті тропічні ліси, йдеться у дослідженні.

Вчені вивчали скам’янілий квітковий пил та листя з Колумбії, щоб з’ясувати, як же вплинула катастрофа на ліси у Південній Америці. Вони дійшли висновку, що після того, як 66 млн років тому космічна брила завширшки 12 км упала на Землю, тип рослинності у цій частині світу різко змінився, пише українська служба BBC.

Фото ілюстративне

“Ми вивчили понад 50 тис. викопних зразків пилку та більш як 6 тис. викопних листків з періоду до та після удару астероїда”, – розповідає співавторка роботи доктор Моніка Карвальйо зі Смітсонівського інституту тропічних досліджень у Панамі.

Вчені встановили, що хвойні та папороті були широко поширеними до того, як величезний астероїд впав у місцевості, які ми зараз називаємо півострів Юкатан у Мексиці. Але після цієї руйнівної події, різноманіття рослин дуже знизилося – приблизно на 45%. Багато видів зникло, особливо серед насінних.

Поки шість мільйонів років ліси відновлювались, домінувати у них почали вже покритонасінні рослини (або ж квітучі рослини, Angiospermae). Як наслідок, змінилася і структура тропічних лісів.

У Крейдовому періоді, коли динозаври все ще ходили по планеті, дерева у лісах росли на більшій відстані одне від одного. Їхні верхівки не перекривали все сонячне проміння, яке доходило до лісової підстилки внизу.

Але після падіння астероїда ліси стали густішими й вже значно менше сонця досягало землі. Але як саме катаклізм перетворив розріджені тропічні хвойні ліси часів динозаврів на сучасні дощові ліси з височезними деревами, усіяними різнокольоровими квітами та орхідеями?

Вчені висунули три різних пояснення.

Перше – динозаври не давали лісам бути надто щільними, поїдаючи та витоптуючи рослини на нижніх ярусах лісу.

Другий можливий фактор – попіл, що вкрив грунт після вибуху астероїда у тропіках, збагатив його й зробив сприятливим для квіткових рослин, які здатні швидко рости.

Нарешті третє пояснення – переважне зникнення хвойних видів просто дало можливість квітковим рослинам перемогти у конкуренції.

Всі ці фактори, за словами вчених, не виключають одна одну й могли всі разом створити ті тропічні ліси, які ми бачимо сьогодні.

“Урок полягає у тому, що під час швидких і потужних змін… тропічні екосистеми не просто відновлюються. Вони змінюються й цей процес триває дуже довго”, – каже доктор Карвальйо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.