Соціум Статті Фото

Альтанки, лавочки і дрон. Як молодь на Городенківщині збирається рятувати Дністер

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Сотні туристів, які приїжджають відпочивати на Дністер, залишають після себе гори сміття. Це – спільна проблема для всіх природних об’єктів України.

Активна молодь села Городниця, що біля Дністровського каньойну, вирішила покращувати екологічний стан села своїми силами, пише Репортер.

Городниця – село в колишньому Городенківському районі, тепер уже в Коломийському, на березі Дністра. Городниця менш популярна, ніж Заліщики, але тут теж річка гарно огинає берег і зелені горби. Кілька років тому велися розмови про будівництво ГЕС, що могло б зашкодити екосистемі Дністра. Тоді мешканці села активно протестували, і, на щастя, про цю ідею в уряді наразі забули.

Село славиться своїми овочами, бо тут дуже сприятливий клімат. А колись, за Польщі, у Городниці був курорт. Тепер жити на березі Дністра – це постійно боротися з повенями, а також – зі сміттям, яке залишають на берегах і приїжджі, і місцеві.

Дністер мусить вижити. Чи надовго затишшя з будівництвом ГЕС? (ФОТО)

За словами старости села Дмитра Коломийчука, гостей зараз стало менше через пандемію, але все одно вистачає. Каже, намагаються говорити з людьми, пояснювати, що не можна смітити.

«Буває, місцеві теж не прибирають за собою. Але тепер люди вже більше розуміють, що не можна смітити. Просимо прибирати, але самі знаєте людей», – зітхає Коломийчук.

Рятувати ситуацію вирішила місцева молодь. У липні минулого року в Городниці створили громадську організацію «Лабораторія громадських ініціатив». Її голова – Богдан Николаїшин – сам родом не звідси, але тут живе його батько.

«Метою було об’єднати молодь села навколо спільної мети, – говорить Николаїшин. – Ми прибирали берегову територію Дністра, робили лавочки, щоб можна було посидіти, поговорити. А вже восени побачили інформацію про проєкт від міжнародної організації з питань міграції з розвит­ку ОТГ, вирішили податися. У результаті – пройшли відбір».

Читайте: Кислота, ніж, терпіння. Як франківські музейники рятують архіви УПА (ФОТО)

Проєкт називається «Долучайся, взаємодій, створюй: молодь за розвиток згуртованих і сталих громад». Його оголосили уряди України та Великої Британії для молодіжних ініціативних груп з Івано-Франківської, Волинської та Закарпатської областей. Проєкт передбачає участь у тренінгах, практичне навчання, розробка проєкту громади і втілення його в життя. За допомогою проєкту місцеві взялися вирішувати ситуацію зі сміттям на березі Дністра.

«У село приїжджає багато людей відпочивати на вихідних, зокрема, з околиць Городенки, – каже Богдан. – Буває, нема де припаркувати машину, хоч територія дуже велика. І більшість людей залишає після себе сміття. Максимум – можуть поскладати його під деревом. Ми за ними прибирали, писали таблички, що не можна смітити. Тепер плануємо поставити окремі сміттєві контейнери для пластику».

Молоді люди з Городниці стали учасниками конкурсу та отримали на свою ідею 150 тис грн гранту. Вона полягає у створенні на Дністрі рекреаційної зони та покращенні екологічної ситуації в селі. Для кращого моніторингу стану довкілля придбали дрон.

«Кошти виділили на рекреаційні зони: альтанки, волейбольне й футбольне поле, мале баскетбольне поле, – розповідає голова організації. – А також – роздільні сміттєві контейнери, інформаційні стенди, щоб повідомляти людям, як правильно викидати сміття. Дрон уже є, ще закупимо вимірювальні пристрої якості води. Будемо робити заміри на окремих ділянках, писати статті, звернення до влади, якщо десь буде критичний стан».

Читайте: Облрада ліквідувала “Теплий дім” у Долині: що буде з дітьми (ФОТО)

Загалом у громадській організації є близько 30 мешканців Городниці. Протягом січня-лютого цього року вони проходили тренінги.

«Молодь активна, їм треба було просто пояснити ситуацію. Вони розуміють, що це класно для села, для них, – каже Богдан Николаїшин. – Там були різні тренінги – з комунікацій, фандрейзингу, пілотування дронів. Це цікаво, учасники знайдуть щось для себе, що їм знадобиться не тільки для цього проєкту, а й у подальшому житті».

Перші кроки заплановані вже на березень, скоро почнуть встановлювати перші об’єкти рекреаційної зони. Темпи залежатимуть від погоди. Наприклад, основа під альтанки ще має добре застигнути. Але в будь-якому разі, за умовами проєкту, треба завершити все до кінця літа. Втім, молодь Городниці націлена встигнути до червня – до початку сезону туристів та відпочивальників загалом.

На майбутнє мають ще більші задуми.

«Є більш глобальні ідеї, але на це потрібні великі кошти, – розповідає Богдан Николаїшин. – У нас є стихійне сміттєзвалище на виїзді з села, в яру. Все сміття звідти треба вивезти, очистити яр. Потім – загорнути його землею за допомогою важкої техніки і посадити дерева, зробити сад – відновити природу на тому місці».

Молодь надіється, що спільними зусиллями в них вийде навчити людей дбати про природу. А також покращити інфраструктуру Городниці – щоб і місцеві, й приїжджі мали де відпочити.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.