Соціум

Водоканал працюватиме якісніше?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Мешканців Івано-Франківська попросили оцінити роботу КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Зокрема якість води, надання послуг і співпраця зі споживачами. Люди сказали — задовільно.

Воду вважають майже чистою

Таке опитування в Івано-Франківську провели у лютому-березні 2013 року. Дослідження проводила громадська організація «Центр муніципального та регіонального розвитку — ресурсний центр» (ЦМРР-РЦ) у рамках проекту Світового банку «Покращення підзвітності у секторі водопостачання у місті Івано-Франківську».

 

«Ми опитали 500 осіб, — розповідає директор ЦМРР-РЦ Уляна Сидор. — Запитання в анкеті були поділені на три категорії: оцінка якості надання послуг, спів­праця з громадою та обізнаність населення про воду, зокрема, її економію. Про таке дослідження було проінформоване і підприємство. Усі ці результати ми їм надіслали для удосконалення їхньої роботи».

Цікаво, що 67% опитаних поставили роботі КП «Івано-Франківськводоекотехпром» оцінку «задовільно».

Серед позитивів реципієнти відмітили цілодобове постачання води. Лише 32,4% змогли згадати 1‑2 перебої, а 30,2% — від трьох до п’яти. За словами Уляни Сидор, для підприємства це хороший показник, адже інколи відключення води трапляються через планові ремонтні роботи.

Також більшість опитаних відповіли, що на скарги служба реагує протягом доби, або у той же день. Лише 5,97% відмітили, що на їхні заяви не реагували. Натомість деякі іванофранківці наголошували, що інколи їм доводиться повідомляти про негаразди двічі, а то й тричі.

Щодо якості води, то більше половини опитаних, а це 53,4%, вважають її чистою, але з умовою доочищення. 23% відповіли, що вода у наших кранах не придатна для пиття.

«Брак інформації серед населення веде до неекспертного аналізу самими мешканцями, який вони проводять, спираючись на власні знання чи смакові вподобання, — пояснює Уляна Сидор. — Відсутня чітка, систематична, експерта оцінка, тому роль інформування громадськості щодо цього — дуже важлива. Про це споживачів має інформувати сам водоканал — так зазначили 63,86% опитаних».

Де сайт?

Серед негативів роботи комунального підприємства, за даними досліджень, можна відмітити низьку підзвітність та співпрацю із громадою. Наприклад, 29% опитуваних не мають укладеного договору з КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (ІФВЕТП). Причина — недостатній контакт і непорозуміння постачальника та споживача. А 71% самі вираховують суму для оплати, спираючись на показники, а не на щомісячні рахунки, які надсилає КП ІФВЕТП, і не через дані особистого кабінету на сайті підприємства.

До речі, 55% опитаних не знали про існування сайту. Хоча 23% все ж відвідували його та отримали там необхідну інформацію. Додатково респонденти відмітили, що інформації на сайті — недостатньо, тому й немає бажання його відвідувати.

Також більшість опитаних не знають про участь водоканалу в різних проектах і програмах, хоч у структурі є цілий підрозділ, який займається цією роботою.

Економія на умиванні

За словами Уляни Сидор, третій блок питань, який стосувався обізнаності населення щодо економії водних ресурсів, показав дуже позитивні результати. Виявляється, на щоденних гігієнічних процедурах економлять 82% опитаних. У 92% встановлені лічильники, які також дозволяють контролювати втрати води й витрати у сімейному бюджеті. Цікаво, що 39% опитаних щомісяця споживають 4‑7 м3 води, а 33% — 8‑11 м3.

«Часто люди забувають про те, скільки води втрачається через несправні крани, протікання тощо, — зазначає Уляна Сидор. — Про такі несправності вказали 39% опитаних. Тому одна річ — говорити про економію у кожного в квартирі, інша — в цілому будинку. Тому КП «ІФВЕТП» повинен мотивувати мешканців одразу ж повідомляти про протікання води у підвалах чи на прибудинковій території».

Підтвердженням того, що якість води — задовільна, є й те, що 53% опитаних не використовують фільтри для очистки води у своїх домівках. Але майже всі — 93% — погодились із потребою встановлення фільтрів у дошкільних, шкільних, освітніх чи медичних закладах.

До теми

Богдан Білик, начальник управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому:

«Підсумовуючи результати соціологічного дослідження, можна зробити загальний висновок. Так, водопостачання в Івано-Франківську цілодобове, вода придатна для побутових потреб, ціни не є високими. Поряд із цим є великі втрати води в системі водопостачання через застарілі комунікації, аварійні ремонтні роботи призводять до фінансових втрат підприємства та погіршення якості надання самих послуг водопостачання.

Сама ж комунальна установа досить повільно вдосконалює свою діяльність, немає відчутного прогресу в залученні інноваційних технологій. Про діяльність та досягнення водоканалу мало що відомо. Можливо, колись така робота і була хорошою, проте зараз її важко назвати прозорою та відкритою. Завдяки цьому проекту керівництво комунальної установи заговорило про питання тарифоутворення, стратегічний план розвитку підприємства та залучення мешканців до удосконалення роботи організації. І це повинно стати основним у роботі організації з мешканцями міста. Тому КП «Івано-Франківськводоекотехпрому» рекомендується удосконалити роботу сайту та покращити механізм інформування через нього мешканців про свою діяльність, функції та можливості для споживачів. Треба інформувати громадськість про якість води, участь КП «ІФВЕТП» у проектах, програмах міжнародних фінансових організацій та залучення міжнародної технічної допомоги. За рахунок впровадження інноваційних технологій необхідно покращити якість обслуговування клієнтів, залучати їх до обговорення пріоритетних питань роботи підприємства, а також запровадити інноваційні форми та методи зворотного зв’язку з мешканцями міста, налагодити тіснішу співпрацю з депутатським корпусом».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.