Життя складається по‑різному – то квадратних метрів на всіх не стає, то оренда з’їдає всю зарплату. Тут і стає ключовою проблемою купівля власного житла. Що пропонує сьогодні івано-франківський ринок нерухомості та як знайти той варіант, який підійде вашому гаманцю.
Ціна вистояла
Економічна криза чи не найсильніше вдарила саме по будівельній галузі. Попит на квартири відчутно знизився. Це стало одним із факторів падіння ціни на квадратний метр.
Та зараз ситуація почала стабілізуватися, запевняють будівельники. «Звісно, нині на ринку непросто, але ніякої трагедії я не бачу, – каже Володимир Балагура, керівник будівельної компанії «Ярковиця». – Є декілька великих забудовників, які в цей час здатні працювати стабільно. А житло якраз і треба купувати у відомих фірм, які відзначаються перш за все стабільністю протягом багатьох років».
За словами Балагури, нині ціни стабілізувались і тенденції до зниження немає. А в подальшому вони будуть поволі повзти вгору. «По-перше, це відбудеться за рахунок нестачі квартир, яких будують дуже мало, – каже він. – По-друге, очікується підйом вартості будматеріалів, у зв’язку з останніми заявами про збільшення цін на газ».
Сьогодні вартість квадратного метра на первинному ринку більш-менш фіксована. «Ціна коливається від 3,5 тис. до 7 тис. грн. за метр квадратний, – розказує Іван Болгак, директор ТзОВ «Потенціал». – Сьогодні більшим попитом користуються малі квар-тири, так званий економ-клас – від 40 до 80 квадратів».
Вартість метра залежить від кількох чинників. Перше, в якому районі знаходиться будинок. Адже нині зводять як на околицях (так званих спальних районах), так і у центральній частині міста. «Будуємо декілька мікрорайонів, – каже Володимир Балагура, – один із них на вул. Пулюя, інші – у Крихівцях, на Каскаді, в районі парку Воїнів інтернаціоналістів, маємо ще кілька дрібніших будмайданчиків».
По-друге, ціна може залежати і від поверху, на якому знаходиться квартира. «За кордоном вважається, що вище поверх, то краще, – розповідає Іван Болгак. – У нас навпаки – «хорошими» поверхами є від другого по п’ятий. Адже у наших реаліях раптом може не бути електрики, не працюватиме ліфт і це викличе чималі незручності. Хоча, формуючи ціну, ми керуємося не можливими незручностями, а тим, що на ці поверхи більший попит».
До речі, новобудови мають цілий ряд переваг. «Це – електрична розводка по стінах, стяжка, лічильники на газ, воду, світло. Крім того, вікна з металопластику та броньовані вхідні двері», – розповідає Тарас Мицик, керівник ТзОВ «Транскомсервіс». Один із найбільших плюсів новобудов – нові надійні мережі та автономне опалення.
Кожному своє
В Івано-Франківську працює декілька основних схем купівлі житла в нових будинках. Перша і найпростіша – купуєте квартиру в уже зданому в експлуатацію домі. Звісно, якщо у вас на руках є достатня сума грошей.
Та сьогодні більш поширеним є інший варіант – розтермінування оплати на час будівництва. На квартиру доведеться почекати, але… така схема менш болісно б’є по сімейному бюджету. «Ми залучаємо кошти інвесторів на будь-якій стадії будівництва, – каже Тарас Мицик. – Людина дивиться, якою сумою вона розпоряджається, ми оцінюємо реальну вартість квартири. Розбиваємо суму так, як зручно клієнту – помісячно чи поквартально. У такому разі людина має ще одну суттєву перевагу – клієнт може змінити планування квартири до початку її будівництва».
Сьогодні будівельні компанії беруться шукати нові підходи, які би приваблювали клієнтів. «Потенційним інвесторам ми пропонуємо нову схему вкладення коштів – мова йде про розтермінування оплати на вісім років, – говорить Іван Болгак. – Тобто, на неоплачену суму буде нараховуватися певний процент. Це доволі вигідний варіант для тих, хто має незначні кошти і хоче придбати квартиру. Якщо розбити суму на вісім років (відповідно 96 місяців), то місячні платежі будуть незначними, навіть для українських реалій».
Вживана хата
Проте, крім первинного ринку, тобто новобудов, не варто забувати і про вторинний. Йдеться про квартири, які вже обжиті попередніми власниками.
У такому разі, крім попередньо перелічених факторів, які впливають на ціну, знайдеться ще кілька додаткових. Адже «вживані» квартири, на відміну від новобудов, дуже різняться одна від одної.
«На вартість квартири впливатиме: район, в якому знаходиться квартира, тип планування, вид опалення, чи зроблений там ремонт, чи є усі зручності. І те, який це будинок – цегляний чи панельний, – розповідає Оксана Максимчин, засновник агентства нерухомості «Янус». – Ціна на вторинному ринку Івано-Франківська сформована у доларах – від 700‑750 до 1000‑1200 за квадратний метр».
Утім, щодо таких квартир існує ще декілька нюансів, які потрібно знати. І якщо ви в них не орієнтуєтеся, то краще звернутися до фахівців. «Агентство нерухомості хоче мінімізувати всі ризики людини, – каже пані Оксана. – Приймаючи об’єкт на продаж, агенція веде розмову із власниками, знайомиться з докумен-тами. Оскільки зараз багато людей за кордоном, перевіряємо, чи всі власники будуть присутніми на оформленні. Тобто, чи реально буде провести оформлення в найближчий час. Також з’ясовуємо, чи є там неповнолітні власники. По кожній квартирі є ризики щодо заборгованості. Саме агентство нерухомості готує документи до нотаріального оформлення».
Ціна на послуги агенцій нерухомості – договірна. Але в нашому місті вони працюють переважно за три відсотки від вартості покупки.
Варіантів є багато. Якщо добре шукати, то обов’язково знайдете саме свій. Компанії, які займаються нерухомістю, хором запевняють: до кожного клієнта підходять індивідуально, зважаючи на його можливості. Ми ж можемо тільки побажати – доступної і власної вам домівки.
Comments are closed.