Певне, не варто довго розповідати про те, що в івано-франківських ЖЕО ніколи немає коштів. Все просто: тариф – економічно необґрунтований, отже коштів, щоб ефективно працювати, не вистачає. А працювати таки треба, бо саме від цього залежить можливість зібрати оплату з мешканців. Відтак, жеки рятуються як можуть. Найпростіше з того, що вони вигадали, – це самим систематично не доплачувати. В результаті комунальні підприємства, які через жеки надають послуги мешканцям, теж опиняються в боргах. Аби полегшити їм роботу, міськвиконком планує прийняти рішення про автоматичне «розщеплення» коштів. Тобто частина проплат від мешканців незалежно від того, хоче чи не хоче керівництво ЖЕО ділитися, автоматично поступатиме на рахунки інших комунальних підприємств.
Хто кому платить
ЖЕО збирають квартплату, до складу якої входять десять різних платежів. Левова частка йде на прибирання прибудинкової території. Решта дрібниться на дев’ять інших послуг. Деякі виконують самі жеки. Втім, не всі. Наприклад, технічне обслуговування ліфтів, внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водопостачання, аварійне обслуговування виконують кілька інших підприємств.
Ліфтами в Івано-Франківську опікуються два підприємства. Перше – комунальне – «Івано-Франківськліфт» обслуговує приблизно 530 ліфтів. Друге – приватне – «Прикарпатліфт» – близько 40 ліфтів.
Технічним обслуговуванням внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водопостачання в усіх жеках, окрім ЖЕО № 7 і № 9, займається ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». А в сьомому та дев’ятому жеках – Спец РАД (спеціалізована ремонтно-аварійна дільниця). До речі, саме це підприємство займається аварійним обслуговуванням жеків. І працює з усіма ЖЕО, крім другого, що має власну аварійну службу.
Пропорційно-примусово
Мешканці жекам, як правило, платять. Проте, завжди залишається якихось 5‑10 % населення, яке боргує. Тож, ЖЕО мали б автоматично щомісяця віддавати кошти підприємствам, які виконують певні послуги. Втім, попри те, що оплата закладена в тариф, жеки вирішують власні фінансові проблеми й систематично не доплачують «партнерам».
«Це не їхні кошти, вони ними просто нахабно користуються, – говорить начальник міського УЖКГ Петро Косюк. – Бо у структурі квартплати закладені послуги, які надають інші підприємства. Жек отримує гроші, які має віддати, втім не віддає: чому? Тому що має багато різних видатків: газ, вода, зарплата, може, й премію комусь дати. Витрати завжди є».
Як каже Косюк, у зв’язку з систематичними недоплатами ЖЕО перед іншими комунальниками ледь не всі наради міської влади треба починати і закінчувати виясненнями – чому жеки не заплатили. На що керівництво ЖЕО завжди знайде відповідь: кошти йому терміново були потрібні. Далі їм погрожують: мовляв, заплатіть, а то з вас знімуть премії. Після цього жеки платять. Проте, все одно залишаються значні борги.
Отже, щоб покінчити із цією практикою, на наступному засіданні виконавчого комітету розглядатиметься рішення «Про пропорційне використання плати за утримання будинків та прибудинкових територій». Тобто: якщо мешканці сплачують 80 чи 90 % квартплати, то саме 80 чи 90 % з жеків будуть відраховувати їхнім «партнерам».
Безнадія
«Якщо процес буде відбуватися автоматично, то незалежно від точки зору начальника певного жеку кошти все одно будуть йти цим підприємствам. Саме тому ми хочемо врегулювати проблему на рівні нормативно-правового акту», – стверджує Петро Косюк. Це мало б поліпшити й виробничий процес. Щоправда, мінімально.
Адже, за словами начальника КП «Івано-Франківськліфт» Михайла Ткачука, прийняття цього рішення не вплине на зменшення усього боргу, а стосуватиметься тільки поточних платежів. Так, лише «Івано-Франківськліфту» дев’ять франківських ЖЕО нині боргують 1 млн. 600 тис. грн., з них цьогорічна заборгованість – 260 тис. грн.
«Це безнадійні борги, – говорить Ткачук. – А в результаті наше підприємство теж має борг з ПДВ і до Пенсійного фонду. Я думаю, що ніхто нам ці борги просто так ніколи не спише. А це рішення нам допоможе тільки щодо поточних платежів».
До речі, за словами керівника Спец РАД Сергія Шишуряка, жеки їм винні 400 тис. грн., з них 190 тис. грн. є цьогорічними боргами. А як каже заступник міського голови Олександр Дерев’янко, «Теплокомуненерго» жеки заборгували понад 15 млн. грн.
Схоже на те, що ці борги так і залишаться несплаченими. Принаймні більшість з них. Хоча тішить те, що влада нарешті подумала створити передумови для того, аби тих боргів не нарощувати.
Comments are closed.