Соціум

У школі шукають кістки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Під зірваною підлогою в одному з класів франківської ЗОШ № 5 члени ГО «Меморіал» знайшли унікальні шеврони з тризубом, печатку НКВД і кілька невеликих уламків людських кісток. Хочуть копати далі. Але керівництво школи проти – мовляв, клас треба готувати до навчального року.

Такого ще не бачили

Як розповідає член правління ГО «Меморіал» Василь Тимків, з проханням дослідити, що ж там під підлогою, до них звернулися самі батьки учнів одного з класів ще десь наприкінці лютого.

«Вони хотіли поміняти підлогу, а оскільки люди свідомі, знали, що там раніше було управління НКВД, то розуміли, що треба ще когось залучати до цієї роботи, – каже він. – Розповідали, що діти часто хворіють алергіями, тож боялися, щоб там не було якихось поховань. Особливо їх турбували підвали. Під їхнім класом вони засипані».

Далі, кажуть у «Меморіалі», вони отримали на це дозвіл від міської влади і десь з 25 травня взялися до роботи.

До теми. У Бурштині шукатимуть рештки угорських солдат Першої світової війни (ВІДЕО)

Шеврони «Баудінсту» і печатка НКВД з підвалу школи №5

Під підлогою, у шарі будівельного сміття – сантиметрів 30-40, знайшли невеликі фрагменти людських кісток: частинку ребра, кістки руки, зуб. Що це за рештки – поки що питання відкрите. Але там же натрапили на цілком унікальні речі. Близько 40 металевих шевронів – із тризубом та перехрещеними кайлами.

Як каже Тимків, належали вони членам організації «Баудінст» – у перекладі з німецької це означає «служба допомоги».

«Коли німці прийшли сюди в 1941 році, вони формували з молодих хлопців такі будівельні загони напівмілітарного характеру, – пояснює він. – У нас тут окупаційна політика була м’якшою, ніж на сході України, тому дуже багато молоді йшли в ту організацію. По-перше, це була робота. По-друге, можливість організуватися. Тож багато туди потрапляло свідомої націоналістичної молоді, яка вже пройшла «Пласт», «Луг» і т. д. Пізніше частина цих хлопців пішла в дивізію «Галичина», а хто не захотів – то одразу в УПА».

До теми. Потрібні добровольці для розкопок біля палацу Потоцьких

Архівне фото членів організації «Баудінст»

І хоч офіційно члени цієї організації мали символіку з літерою «G» – «Галіція», вони дозволяли собі замість неї вибивати тризуб. Найімовірніше – це шеврони 1941-43 років.

«Це унікальна знахідка, – говорить Тимків. – Принаймні, ми ніколи не чули, щоб такі речі знаходили, або щоб вони були в когось з колекціонерів».

Крім того, ще знайшли печатку НКВД. На ній так і написано – «Управление НКВД. Станиславская область. Архивный отдел». Знайти таку в розкопках мало кому вдавалося, бо чекісти намагалися їх не губити.

«Майже всі ці шеврони й печатка були замащені характерною речовиною, ніби клей, – розказує Василь Тимків. – Може, вони були в одній упаковці. Припускаю, що ці шеврони були речовими доказами для енкаведистів у справах тих, кого звинувачували у співпраці з Німеччиною».

Треба копати далі

До теми. У 2012 році в Івано-Франківську відбувалися розкопки у Меморіальному сквері. Там піднімали рештки німецьких та угорських солдат, які загинули у Другій Світовій війні.

Так виглядав шеврон «Баудінсту»

Нині ж перед «Меморіалом» постало питання, як продовжити розкопки. Адже, як каже Тимків, керівництво школи стоїть на тому, що клас треба готувати до нового навчального року – тобто ставити підлогу й робити ремонт.

«Але є питання, чому ті підвали взагалі засипані, – говорить Тимків. – Ми там зробили два невеличкі пробні шурфи, то виявилося, що все ж таки цей ґрунт засипався в повоєнний період. Крім того, склад ґрунту в обох шурфах різний, а ще ми знаходили багато органіки – тваринних кісток і т.д».

Що саме ховається в тих підвалах, наперед вгадати не можливо. «Але якщо за аналогією, то на початку двотисячних у Жовкві, в монастирі, так само проводилися такі розкопки, розчищали засипані підвали, – розповідає Василь Тимків. – І знайшли понад 280 осіб, закатованих НКВД. Я не кажу, що там можна знайти щось унікальне, але навіть за найменшою імовірністю, що там щось є, всю ту землю треба винести в руках».

Перше вересня не відкладеш

Зі свого боку директор ЗОШ № 5 Ярослав Олексин запевняє, що ніяких проблем з розкопками у школі немає. Вони завершились і припинив їх сам «Меморіал».

«Але нині вони хочуть копати, а завтра – ні, проходить тиждень – ще щось надумали, – обурюється Олексин. – Ми не можемо виконувати їхні захцянки. Школа має бути готова до нового навчального року. Там величезний обсяг роботи. А 1 вересня, скільки років уже працюю, ще ніхто не пересував».

Печатка НКВД, яку знайшли в підвалі франківської школи №5

Заступник міського голови Михайло Верес теж каже, що клас має бути готовим прийняти дітей.

«П’ята школа – це така школа, де немає жодного вільного кабінету, – пояснює Верес. – І дозволити собі проводити там розкопки під час навчального процесу не можемо».

За його словами, «Меморіал» сам вибирав місця для шурфів.

«З їхніх знахідок я бачив лиш печатку та шеврони – і то вони були у будівельному смітті під підлогою, – розповідає Верес. – У землі, яку вони копали, мені сказали, що нічого не знайшли. От це і все».

Мова про продовження розкопок не велася, запевняє заступник міського голови. І йшлося тільки про один кабінет, бо батьки хотіли переконатися, що все добре, от і переконалися. А ще одразу стояла умова – копають лише на літніх канікулах.

Та в «Меморіалі» відступати не збираються. Як каже Василь Тимків, ще минулої п’ятниці вони звернулися з листами і в ОДА, і в обласну та міську ради, аби меморіалізувати цей об’єкт (школу – Авт.).

«Там було управління НКВД, – каже Тимків. – Може, вже варто почати цей процес, елементарно для початку поставити меморіальну таблицю. І далі працювати над пошуковими та археологічними роботами».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.