Соціум

У новий рік без пестицидів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після розпаду СРСР в Україні залишилося чимало пестицидів — токсичних речовин, призначених для знищення шкідливих рослин. Деякі з них просто не встигли використати, а інші заборонили, коли виявили в них надзвичайно шкідливі сполуки. Такі, наприклад, як гексахлоран, який може викликати рак та інші захворювання у людей і тварин. В Івано-Франківщині накопичилося 186,1 тонни пестицидів у 12 районах області. Нещодавно ці хімікати почали утилізовувати. Та чи дійте справа до завершення?


Захоронення чи утилізація?

Ситуація зі зберіганням пестицидів на Прикарпатті доходила до курйозних ситуацій. Протягом 2002‑2005 років у деяких районах хімікати перезатарили у бочки і металеві ємності. Через деякий час вони заіржавіли та потріскали, а пестициди почали висипатися на землю. В інших районах пестициди заварили у металеві цистерни і вивезли в поле — на безлюдне місце.

До прикладу на Рогатинщині ці бочки знайшли злодії, які перерізали цистерну, викрали метал, а пестициди висипали на поле. У Долинському районі знайшлися — викрали понад 20 пластмасових бочок з пестицидами заради тих самих бочок. Деякі розпорядники пестицидами погрожували привезти їх під обласну адміністрацію, щоб стимулювати владу швид-ше знайти спосіб і гроші вирішити пестицидну проблему. До речі, постало два варіанти її вирішення: захоронення або утилізація.

Спершу хімікати вирішили захоронити, оскільки це набагато дешевше. Зобов’язання виконати цю роботу, захоронити всі пестициди області на полігоні промислово токсичних відходів у Калуші взяло ТзОВ «Оріана-Галев». Для цієї мети з обласного бюджету протягом 2003‑2005 років було виділено 344,7 тис. гривень, 246,3 тис. грн. з яких витратили на виготовлення документації, придбання тари та підготовку котловану для захоронення. Та з цього нічого не вийшло. Підприємство, яке було власником полігону, в 2006 році стало банкрутом, тому все‑таки єдиним вирішенням проблеми залишків пестицидів залишилася утилізація.


Три мільйони на утиль

Гроші на утилізацію пестицидів з’явилися тільки минулого року. В держбюджеті заклали кошти на виконання прийнятої урядом програми вивезення з території України небезпечних речовин, що використовувались у сільському господарстві. За словами начальника відділу комплексного управління та координації природоохоронною діяльністю державного управління охорони навколишнього природного середовища в області Андрія Пліхтяка, утилізація пестицидів на Прикарпатті коштує три мільйони гривень. Був оголошений тендер, який виграло запорізьке ТзОВ НТВ «Динаміка».

«Частину коштів виділило з держбюджету Міністерство охорони навколишнього природного середовища, а другу частину виділено з обласного фонду», — говорить Пліхтяк. За його словами, на сьогодні затарено й підготовлено для утилізації та вивозу пестициди з Коломийського, Городенківського, Снятинського, Косівського і Тлумацького районів. Крім того, вивезена перша машина зі Снятинщини. «Приблизно 17 тонн вивезено на утилізацію за кордон — у Німеччину та Угорщину», — каже Пліхтяк.

Завершити роботу з утилізацією пестицидів обласна влада планує до кінця року: «Щоб у новий рік увійти без цих проблем і зустріти його без пестицидів», — говорить чиновник.