Перед різдвяними святами віруючі особливо ретельно намагаються обмежити себе в їжі. Натомість на саме Різдво часто влаштовують собі свято живота, споживаючи все підряд та у великих кількостях. Після такого застілля доводиться довго реабілітовувати свій організм і не завжди тим, що потрібно. В результаті виникають серйозні проблеми зі шлунком та підшлунковою залозою.
Застільне навантаження
Як зазначає обласний позаштатний дієтолог Івано-Франківського управління охорони здоров’я Наталія Попович, навіть за церковними правилами об’їдатися – гріх, особливо під час великого релігійного свята, адже сорок днів посту та щира сповідь перекреслюються одним днем переїдання.
Після свят у медперсоналу додається роботи, лікарні переповнені ненажерами, які, ледь дочекавшись свята, починають наповнювати шлунки ковбасами, холодцями й запивати все це спиртними напоями. Пишне застілля призводить до навантаження кишково‑шлункового тракту, дванадцятипалої кишки, печінки та жовчного міхура. Особливо обережними треба бути з гострими стравами та спиртним, тому що вони загострюють панкреатит, гепатит, коліт, гастрит та виразку шлунка.
«Зловживання жирною їжею та спиртними напоями провокує втому, сонливість, зниження розумової діяльності, – говорить Наталія Попович. – Аби спробувати всі страви святкового столу та не завдати шкоди здоров’ю, варто їсти маленькими порціями».
Від «хорошого» життя
Зазвичай, коли немає часу поїсти, чи хоча б перекусити, ми надаємо перевагу піці, булочці замість чорного хліба з маслом. Харчуємося «на ходу» всілякими чіпсами, хот-догами та іншою «хімією». Забуваючи, що саме такі продукти не приносять ніякої користі, а тільки помітно збільшують масу тіла.
«Проблеми із травленням виникають переважно від «хорошого» життя, – розповідає лікар-гастроентеролог однієї з івано-франківських приватних клінік Ольга Кардаш. – Багато хто щодня харчується смаженими котлетками чи відбивними. А насправді ці продукти треба вживати дуже рідко, а не у повсякденній їжі. Або, наприклад, чіпси. Вони дуже шкідливі для шлунка, печінки, товстої кишки і можуть бути лише додатком до їжі – як цукерка».
Для нормальної роботи кишківника, на думку фахівців, на день потрібного з’їдати 250‑300 г клітковини. Корисно їсти житній хліб, салати: з огірків, помідорів, капусти. Квасоляні і горохові супи, картоплю, гречку. Головне – їсти все по сезону.
«Зайва вага суттєво збільшує ризик захворіти на діабет, гіпертонію та серцеві хвороби, та є основною причиною ожиріння, – говорить Наталія Попович. – А все тому, що ми вживаємо багато солодощів і калорійної їжі. Я раджу всім купувати натуральні продукти, займатися фізичними вправами, дотримуватись режиму праці і відпочинку. Тоді все буде гаразд».
Фізкульт-привіт
Приватний вчитель танців Зоряна Винник радить не забувати старе правило: сніданок з’їж сам, обідом поділися з другом, а вечерю віддай ворогові. «Проте наші люди все роблять навпаки, – говорить вона. – Зранку зазвичай не снідають, на обід – булочки, гамбургери, бутерброди. Ввечері втомлені приходять додому, наїдаються від душі, і лежать, як удави, переварюючи їжу. А головне – не займаються фізичними вправами, що негативно впливає на організм і додає зайвих сантиметрів до талії. Раджу всім займатись ранковою гімнастикою та бігом, приймати контрастний душ. Це підніме життєвий тонус, покращить мускулатуру тіла та підніме настрій».
Лікар дієтолог Наталія Попович радить: якщо у вас намічена вечірка чи гучне свято з великою кількістю спиртного, обов’язково запасіться ферментами. Перед вживанням їжі прийміть, наприклад, таблетку-другу «Мезиму» а перед вживанням спиртного – активоване вугілля. Вони не тільки допоможуть перетравити їжу та алкоголь, але й запобіжать токсикації всього організму.
Ось що радить лікар-гастроентеролог Ольга Кардаш для уникнення проблем зі шлунком:
- Виходити з посту необхідно поступово: раптове переїдання після повного голодування небезпечне не лише для здоров’я, а й для фігури: саме так можна набрати зайву вагу;
- Щоби шлунок нормально працював та виділялася соляна кислота, не варто пити під час їди. Напої можна вживати за півгодини до трапези або через годину після неї;
- Починати застілля слід не з салатів, а з фруктів та овочів, окремо від заправок;
- М’ясо краще їсти із хроном, який стимулює секрецію шлунка;
- Не можна запивати спиртні напої, особливо газованими водами. Вуглекислий газ прискорює всмоктування алкоголю в клітини, спричиняючи сп’яніння.
Не забувайте, що все добре в міру. А що забагато, те не здорово. Будьте здоровими!
Їжте сало – схуднете
Щоби скинути зайву вагу та тримати її в нормі, лікар-дієтолог Наталія Попович радить зменшити порції їжі вдвічі. Також споживати багато рідини: соків, компотів, але в жодному разі – солодких газових напоїв, які тільки провокують організм до збільшення ваги.
Два-три рази на тиждень робити «розгрузочні» дні, тобто споживати кефір, йогурти, легкі салати, фрукти. Нетривале голодування сприятиме виведенню токсинів і шлаків з організму, покращить самопочуття, знизить вагу. Також слід утриматись від споживання солодощів, макаронів, чіпсів, гострої та жирної їжі. А от сало треба вживати частіше – воно не тільки додасть різноманітності вашому меню, але й зміцнить стінки судин та оздоровить нирки. Їжте також овочі, особливо на парі, так ви зможете зберегти смакові якості продукту та «втримати» вітаміни.
Дієта для офісних працівників
Все більша кількість людей працює, сидячи цілий день за столом. На жаль, така праця сприяє ожирінню – мало руху, сидяча поза. Наші діти також довгий час проводять біля телевізора чи за комп’ютером. Ваша їжа – це зазвичай кава та булочка, куплена по дорозі, а інколи навіть пиріжок або батончик. Щоб не «померти з голоду», і при цьому дещо схуднути, варто поміняти свої звички в їжі.
Декілька загальних правил:
• Сніданок з’їжте вдома. Завдяки цьому можна уникнути перекусів на роботі і під час розмов з колегами, за компанію. Обов’язково візьміть з собою на роботу ланч, невелика порція захистить вас від голоду.
• Під час перерви на обід з’їжте салат, або суп.
• Головну страву з’їжте вдома після роботи. Якщо ж ви працюєте допізна, обов’язково знайдіть трохи часу, щоб сходити в кафе, та їжте повільно, без поспіху. Французи стрункі зовсім не тому, що так люблять спорт, а тому, що вміють насолоджуватися процесом прийому їжі, їдять «зі смаком».
• Перед тим, як лягати спати, з’їжте якийсь фрукт або випийте склянку овочевого соку.
• Не пропускайте часу прийому їжі, бо якщо зголоднієте, з’їсте багато.
• Не забувайте про вправи. Навіть в офісі можна трохи порухатися: помахати руками, понахилятися, покрутити головою і розім’яти шию. Пройдіться по офісу, навідайте своїх колег по роботі.
Comments are closed.