Соціум

Смерть від сонця

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після холодної та затяжної зими на вихідні до нас завітало справжнє літо. Береги обох Бистриць засіяли охочі позасмагати. Більш працьовиті ґазди подалися на городи, аби також вернутися звідти аж червоними від сонця. У цей час медики б’ють на сполох — сонячне проміння може спровокувати одне із найстрашніших ракових захворювань — меланому.

Вона не вибирає

«Меланома на сьогодні вважається однією з найбільш злоякісних пухлин шкіри, — каже Роман Никифорук, головний лікар обласного клінічного дермато-венерологічного диспансеру (ОКДВД) — Вона може виникнути у будь-якому віці, нерідко і в молодих людей, трохи частіше з’являється у жінок».


Лікар пригадує, як минулого року при профілактичному огляді запущену меланому знайшли у зовсім молодого хлопчини. «Воно виросло у нього на спині десь за два місяці, він абсолютно не звертав на це уваги, не відчував жодного дискомфорту, — розповідає Никифорук. — Відправили в онкодиспансер, діаг­ноз підтвердився, наступного ж дня його прооперували. Але прогноз для хворих з такою стадією не дуже добрий. Бо меланома має здатність до швидкого метастазування. Дає метастази у головний мозок, легені, печінку».

За даними обласного онкодиспансеру, минулого року на обліку з діагнозом меланома у них перебували 412 людей, 67 із них діагностували вперше. Головний лікар онкодиспансеру Володимир Романчук, у своє чергу, наголошує на агресивності цих пухлин. За його словами, смертність в Україні від них дуже висока — 90%, тоді як у світі — 10-20%. Все тому, що пізно виявляють.

Родимка — не родимка

У кожного з нас є родимки — вони можуть бути плоскими або виступаючими над поверхнею шкіри, гладкими чи покритими волоссям. По-науковому вони називаються пігментними невусами, і є доброякісним скупченням пігментних клітин. Перетворитися в меланоми вони можуть через травми, ультрафіолетове опромінення та гормональну перебудову організму. До речі, два останні фактори впливають і на виникнення меланоми на «чистій» шкірі.

«Озоновий шар планети зараз тоншає, — каже лікар ОКДВД Сергій Гринюк, — і ультрафіолетові промені більш активні, ніж це було, скажімо, років двадцять тому. Нині з’ясовано, що надмірне перебування на сонці, особливо без сонцезахисних засобів, сприяє збільшенню ризику захворіти на рак шкіри».

Дуже важливо пам’ятати кілька простих правила, каже лікар. Уникати сонця від 10.00 до 16.00. Одягати капелюх із широкими крисами, захисний одяг та окуляри. Застосовувати сонцезахисні креми, навіть коли просто пішки йдете на роботу чи гуляєте містом. І не зловживати соляріями.

Тепер щодо травм «Якщо людина по своєму незнанню буде робити якісь маніпуляції з пігментними невусами, — говорить Гринюк, — випікати якимись лугами чи обробляти термічно, тоді вони можуть почати перероджуватися у меланому. Небезпечна навіть така банальна річ, як механічна травматизація — натирання лямками сумок чи рюкзаків».

До речі, найбільш схильні до захворювання люди — зі світлою шкірою, білявим волоссям та світлим кольором очей. Тобто ті, в кого швидко виникають опіки від сонця. У групі ризику й ті, у кого в родині були онкохворі. Цікаво, що існує й каста невразливих меланомою. «Це хворі на псоріаз, — каже Сергій Гринюк. — Є різні речі, які виділяються при псоріазі. Якщо пояснити поверхнево, то вони знищують ракові клітини».

Важливо — сама меланома на вигляд дуже схожа на безобід­ні невуси. Це просто маленька темна пляма на шкірі. Вона може зовсім не турбувати — не боліти, не свербіти… Але якщо уважно ставитися до свого тіла, то різницю помітити доволі легко. «Меланома більш чорна, ніж невуси, гладенька, на її поверхні ніколи немає волосся, — пояснює Гринюк. — Можна навіть сказати, що вона смоляного кольору, проте на початкових етапах зустрічаються менш пігментовані меланоми, які й можуть сприйматися людьми як банальні пігментні невуси».

Не знати де вистрелить

З лікуванням цієї хвороби також усе дуже не просто. Звісно, що швидше виявлять, то краще. Є шанс, що її просто виріжуть, і людина зможе прожити довге і щасливе життя.

Але особливість меланоми в тому, що вона здатна до бурхливого метастазування. «Ніхто не знає, де вона вистрелить, — розповідає заступник головного лікаря обласного онкодиспансеру Павло Семенів. — Вона метастазується двома шляхами: лімфогенним — по лімфовузлах, і гематогенним — з током крові. Тож може осісти у будь-якому органі. Найчастіше вражає легені, печінку та головний мозок. Найбільша біда у тому, що меланома ні до чого не чутлива — людство не придумало проти неї хімії. Її вирізають. Коли йдуть метастази, якщо їх ще можна забрати, то забирають. Є люди з меланомами, які оперовані вже і 5, і 10, і 15 разів».

Хіміотерапія у таких випадках може бути тільки паліативною допомогою, тобто полегшує стан хворих на четвертих стадіях.

Смертність від меланоми, як уже сказано, дуже висока. І передбачити, хто виграє у цій війні — людина чи пухлина — практично не можливо.
«Нещодавно мали випадок. Молода жіночка, 24 роки, два роки тому під час другої вагітності в неї забрали маленькі утворення, їхню глибину навіть у мілімет­рах не можна було вирахувати, — розповідає Павло Семенів. — Не встигла народити, появилися ще дві крапочки, забрали знову — там вже було півміліметра, це перша стадія. Але через два роки пішли метастази — спочатку легені, потім печінка, а там і голов­ний мозок…».

День меланоми

Наступного понеділка, 18 травня, в обласному клінічному дермато-венерологічному диспансері проходитиме «День діаг­ностики раку шкіри» у рамках проекту «ЄвроМеланома».

У цей день дерматологами диспансеру і кафедри шкірних та венеричних хвороб медуніверситету будуть проводити масові обстеження людей з приводу новоутворів шкіри за допомогою дерматоскопа. Як повідомив головний лікар ОКДВД Роман Никифорук, ці обстеження — безкоштовні. Крім того, перевірити новоутвори на шкірі там же можна у будь-який інший день. Процедура також безкоштовна.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.