Соціум

Помідори на дорозі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Відколи в Івано-Франківську розпочався сезон помідорів, відтоді їх продають прямо на дорозі перед продуктовим ринком на Дністровській. Раніше того не було. Якби не журналісти, то контролюючі органи цієї новації, мабуть, так би й не побачили. Ба більше – санстанція, управління торгівлі, ДАІ кажуть, що питання не до них. Тоді до кого?

Якби одна проблема…

Іванофранківці, йдучи на ринок, просто не можуть пройти повз і не побачити цьогорічної базарної новинки. Торгові прилавки, сміттєві урни та мотузка, яка відділяє продавців від руху транспорту. Усе це – на дорозі, на території парковки, яка належить ринку.

Начальник міського управління торгівлі Віктор Рараговський спершу заявив у ЗМІ, що це стихійна торгівля. Може, питання до кінця не вивчив? Бо, врешті, погодився із журналістом «Репортера», що слід уточнити, на підставі чого люди торгують.

«Стихійна торгівля – це на вулиці без дозволу, – говорить Рараговський, – де не сплачуються податки й нема документів. Щодо Дністровської, то треба перевірити, чи це з санкції ринку, чи вони самі собі вирішили там продавати».

Хто має слідкувати, є документи чи нема? Як каже керівник управління торгівлі, у першу чергу цим повинна займатися міліція. Крім цього, за його словами, за цим мала б дивитися ветсанлабораторія, яка перевіряє якість продуктів. (Лабораторії, які є на продовольчих ринках у кожному великому місті – Авт.).

«100 % із вами згідний, що на проїжджій частині помідори продаватися не можуть», – говорить Віктор Рараговський. І обіцяє, що скоро в міськвиконкомі створять комісію, яка займеться цим питанням.

На запитання, чому ж така комісія й досі не створена, Рараговський відповів: «Якби це одна проблема була, то вона б давно була вирішена. Але по місту таких місць вистачає. Можливо, ще є й більш нагальні».

Нема з кого питати

«На око» виглядає, що конт­ролювальників достатньо. А от якщо підійти ґрунтовніше, то нема на кого сподіватись.

Наприклад, керівник міськ­районного управління Держсанепідслужби Руслан Савчук каже, що з нового року перевіряти підприємців вони просто не мають права.

«Нас має хтось залучити, – наголошує Савчук. – Раніше ми мали повноваження й самі перевіряли продукти. А тепер у нас ці функції забрали. Не можемо здійснювати нагляд за підприємствами, які знаходяться на єдиному податку. Навіть попри те, що вони виробляють продукти харчування».

ДАІ також вважає, що це не їхній обов’язок. Як каже старший інспектор з профілактичної роботи Мирослава Белдик, на це є міліція та управління.

Але в міліції інформації не більше. Як повідомили нам у прес-службі, дільничні інспектори спільно із працівниками міськ­виконкому «відпрацьовують» вулиці. До того переліку входять Дністровська, Привокзальна і т. д. Так, з початку року, кажуть, склали 198 протоколів за статтею 160 (торгівля з рук у невстановлених місцях) Кодексу України про адміністративні правопорушення, а ще 29 протоколів – за статтею 164 (порушення порядку провад­ження господарської діяльності). Обіцяють, що вийдуть на місце та вивчать усе детальніше…

Городина з Городенківщини

Та чи можна назвати стихійною продаж помідорів на Дністровській? Гендиректор ТзОВ «Торговий сервіс» Ігор Дутка переконаний: нема з чого галасувати. Мовляв, це місце – далеко не єдине в Івано-Франківську, де харчі продають на дорозі. І чому всі вчепилися саме сюди – не розуміє.

Як каже Дутка, ці продавці, мешканці двох сіл Городенківського району, торгують помідорами та іншими овочами на базарі щороку. І завжди просять поставити їх усіх разом. Щоразу вони торгують у різних місцях, цьогоріч – тут.

«Ми їх поставили на своїй території й розвернули так, щоб їм і покупцям було зручно, – пояснює директор ринку. – Вони навіть стоянку не займають, а стоять на шматку території базару. Сміття за ними очищають, прибирають, проблем вони не створюють. Це не стихійний ринок».

За словами Ігоря Дутки, напередодні сезону до них приїхали два сільські голови та попросили розмістити людей з городиною. Вони й погодилися. Звісно, зараз він міг би їх вигнати, але не вважає, що хтось від цього виграє. Бо ці помідори люди самі виростили і самі ж продають.

Виглядає, що ми таки приречені їсти овочі або з нітратами, або з вихлопами. Чому не можна поставити помідори в доброму місці – не зрозуміло.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.