Соціум

Під звуки грому

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Глобальне потепління та непередбачувані літні грози несуть з собою чимало бід. Проте від спеки нас хоч якось захистять Карпати, а от від грози з блискавками мусимо захищатися самі.


Синоптики грози не бояться

Івано-Франківськ та область про погоду повідомляють з авіаційної цивільної метеостанції, яка знаходиться в аеропорту. Щодня синоптики отримують комплект карт з метеостанцій у Коломиї, Долині, Яремчі та з високогірної сніголавинної станції «Пожижевська». Тут їх аналізують та складають денний прогноз погоди по області.

На території аеропорту діє центр спостереження за змінами погоди – окремо для авіації (щопівгодини), окремо – для народного господарства (кожні три години). Уся ця інформація з Івано-Франківська потрапляє через сервер зв’язку до Львова, а потім у Київ. Звідти – в міжнародний банк даних, і так на обмін по всьому світу, щоби з будь-якої точки мати прогноз погоди.

«Кожен може почути ці прогнози по радіо, – розповідає завідувач сектору метеопрогнозів Світлана Бігун. – Бувають випадки, що люди спеціально телефонують до нас, щоб конкретно дізнатися про погоду: якою вона буде в такий день, в такому селі, а найчастіше – на стадіоні».

Крім погоди, синоптики повідомляють і виписують штормові попередження. Якщо прогнозують, що за півдоби має випасти 15 мм опадів, то це для Прикарпаття – небезпечне явище.

«Літній період дуже нестійкий та сприятливий для утворення стихійних явищ, – каже Світлана Бігун. – Тому штормові попередження ми видаємо чи не щодня. Наша область дуже специфічна та складна, тому що в нас йде поєднання рівнинної та передгірської місцевостей. Ці перепади викликають такі непрогнозовані явища, що ми інколи просто опускаємо руки. Але гори рятують нашу область від спеки. Адже до кінця цього тижня на сході України прогнозують 40‑42 градуси…».

Деякі синоптики працюють тут уже понад 40 років. За їхніми словами, такої погоди ще не зустрічали. І з кожним роком вона стає все більш непередбачуваною.

«Цьогоріч жодних аномалій, пов’язаних з блискавками ми не відслідковували, – стверджує Бігун. – Натомість, у нас перші роки спостерігаються такі природні аномалії, як смерч. Великих швидкостей смерчі в нас не досягають. Але для території України, де немає перепадів температури та океану, це все одно аномально».

Смерч мешканці Івано-Франківська спостерігали на початку липня. Велику чорну хмару, з якої виділявся хоботок, було видно з центру міста та з аеропорту.

Страх не зайвий

До речі, часто до гідрометеорологічного центру звертаються, щоб отримати довідки, які потрібні для отримання страхової компенсації внаслідок збитків завданих силами природи. Які підтверджують, що дійсно в день, коли трапилась біда, була гроза. До групи ризику від стихійного лиха входять і блискавки.

«У минулому році у нас було шість випадків, коли блискавка влучала у будівлі, та чотири – по великій рогатій худобі. На ці всі збитки ми виплатили до 50 тисяч гривень відшкодування, – розповідає перший заступник директора Івано-Франківської обласної дирекції НАСК «Оранта» Володимир Сенчук. – Цього року така виплата була лише одна. У Богородчанському районі блискавка влучила у будівлю, внаслідок чого та загорілась. Але люди швидко зреагували і не допустили великих збитків. Ми виплатили тисячу гривень компенсації».

Подалі від дерев

Кожен захищає свій дім на власний розсуд, використовуючи, як правило, традиційні та перевірені часом методи. Наші бабусі під час сильної негоди завжди запалювали «стрітенську» або ж «грозову» свічку, щоб відігнати біду подалі від хати. Але рятувальники нагадують про інші методи.

Найперше під час грози потрібно вимкнути мобільні телефони та зняти з себе всі металеві предмети. У жодному разі не треба бігти чи лягати на землю. Також не слід ховатися під поодинокими високими деревами – вони притягують блискавки.

У місті не можна ховатися від грози під металевими навісами під`їздів і зупинок. Також під час грози категорично заборонено купатись. Перечікувати грозу у машині цілком безпечно, але знов таки слід від’їхати від високих дерев. Удома краще відключити всі побутові прилади з електромережі. І взагалі, усі ж знають: «Береженого Бог береже».


До теми

Блискавка-2010. Статистика МНС

30 травня. У селі Підгайчики Коломийського району загорівся дуб біля спортивного майданчику. Збитки 7100 грн.
У селі Маркова Богородчанського району біля житлового будинку блискавка влучила у тринадцятирічну дівчинку. Дитина від удару знепритомніла, але лишилася жива.
3 липня. В селі Ільці Верховинського району внаслідок електричного розряду блискавки загорівся оборіг. Згоріла тонна сіна.
4 липня. У Коломиї по вул. Мазепи загорілася квартира на четвертому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку. Вогонь знищив речі домашнього вжитку.
20 липня. В селі Олеша Тлумацького району загорілася господарська будівля. Вогнем знищено покрівлю на площі орієнтовно 40 м. кв. та одну тонну грубих кормів. Збитки – 10 000 грн.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.