Соціум

Пасажира захищає квиток. Якщо він є

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ця тема виникла, як часто буває в «Репортері» з читацької рубрики запитань. «Я регулярно їжджу міськими автобусами, плачу по дві гривні, та ніколи жоден водій не давав мені квитка, — каже пані Наталія, менеджер. — А якщо раптом станеться аварія і я травмуюся — хто й на якій підставі відшкодує мені витрати на лікування?». Запитання ніби й простеньке, а довелося робити ціле розслідування.

Одразу — що таке квиток? Хоч і невеличкий, а документ: і фіскальний (для податкової), і своєрідний договір із перевізником про надання послуг, і навіть страховий поліс. Саме цей папірець є найкращим підтвердженням того, що ви справді їхали в автобусі чи тролейбусі. В іншому разі довести, що саме під час поїздки в цього перевізника ви розбили чоло чи зламали руку, буде майже неможливо. То чому їх не видають?

У понеділок, 10 грудня, на вулиці Лепкого в Івано-Франківську зіткнулися автобус і легковик. На щастя, ніхто не постраждав, але затор утворився чималий

«Усі приватні перевізники в Івано-Франківську працюють на єдиному податку, — говорить Юрій Маджуга, керівник відділу транспорту і зв’язку міськвиконкому. — Аби видавати квитки, підприємці-перевізники мали б отримувати субвенцію від держави, але цього нема. А от КП «Електроавтотранс», наприклад, отримує цю субвенцію, тому вони єдині в місті видають квитки».

Отже, виявляється все законно, хоч і не зовсім логічно. А що скаже податкова? «Дійсно, ця проблема існує давно, — каже начальник прес-служби ДПС в області Михайло Королик. — Перевізники зобов’язані вести щоденний облік прибутку. Це повинно робитись за допомогою видачі пасажирові квитка. Інша справа, що вони цього не роблять. Та згідно з законом, податкова інспекція слідкує за розрахунками у торгових мережах, закладах харчування тощо. А контролювати діяльність транспортної галузі має автомобільна інспекція».

Як запевняє заступник начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області Ігор Король, в разі настання нещасного випадку в потерпілих є шанси добитися компенсації від страховика та перевізника в судовому порядку, але… «Це є проблемне питання. Водії не видають квитки з однієї причини — частина прибутку в такому разі йде в їхні кишені, — говорить Король. — Але ми намагаємося вирішити це питання, накладаємо на недобросовісних перевізників штрафні санкції». Натомість, за словами Ігоря Короля, без підтримки міської влади інспекція не зможе остаточно вирішити проблему.

Телефонуємо до страховиків. Начальник відділу управління регіональної мережі і обов’язкових видів страхування СК «Галицька» Василь Скварій стверджує, що страхування пасажирів у міському транспорті не є обов’язковим. «Оформлення такого договору між перевізником і страхувальником буває дуже рідко, принаймні, в нашій компанії», — говорить Скварій.

А що ж самі перевізники? Якщо без прізвищ, то коментують таким чином: «В принципі, водій мав би видавати квитки. Але уявіть собі, одна людина — кермо, за всім треба слідкувати, гроші за проїзд, здача. Якщо ще й квитки, то в нього взагалі голова відпаде. Хоча квитки в кожного водія є і, коли пасажир вимагає, то отримує той квиток. А от посадити кондуктора на зарплаті — чистий збиток, працювати не буде сенсу. Он, уже й у тролейбусах кондукторів забирають…».

Якщо раптом ДТП і є травмовані, кажуть перевізники, то завжди можна залучити свідків, скласти протокол і т. д. Але судів у таких справах вони не пам’ятають.

«У разі травми на транспорті, якщо пасажир не має квитка, він зможе претендувати на компенсацію лише в одному випадку — якщо доведе, що під час ДТП їхав у тому автобусі, — говорить Андрій Іванович, юрист Івано-Франківської правничої агенції. — Наприклад, це має документально засвідчити міліція».

До речі, «квиткова» проблема є не тільки у Франківську, а й у багатьох містах Украї­ни. Схожа ситуація у Львові. Але там хоча б на десяти маршрутах водії таки видають квитки. А франківським пасажирам можемо порадити одне — якщо щось трапилося, чекайте приїзду швидкої, міліції, протоколу і т. д. Але краще будьте здорові.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.