Соціум

Обережно: вірусна пневмонія

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після декількох епідемій останніх років (особливо «лячної» 2009 року) кожен українець значно серйозніше ставиться до такого захворювання, як грип. І правильно. Адже його віруси можуть спровоковувати розвиток тяжких захворювань, зокрема, вірусної пневмонії.

Реагувати треба швидко

За даними професора кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, доктора медичних наук Олександри Пришляк, за сезон 2009-2010 року на Прикарпатті захворіли понад 110 тисяч людей. До кінця сезону – 47 померло, з них – шість вагітних жінок. Усі скарги хворих були типовими для грипу: інтоксикація, гарячка, головний біль, ломота в суглобах, сухий кашель, головний біль у надбрів­них ділянках.

«Особливістю вірусу грипу є те, що він вражає легені, тому дуже швидко розвивається геморагічна, або вірусно-бактерійна пневмонія, – каже Олександра Пришляк. – Буквально за дві доби. Коли робили розтини померлих від грипу під час епідемії, то майже у всіх випадках здивування лікарів викликали кровонаповнені легені. Люди гинули впродовж доби та наступних 3-5 днів через легеневий набряк і крововиливи у дихальні мішечки».

Головні симптоми вірусної пневмонії: біль у горлі, відчуття важкості при диханні та відхаркування кров’ю. З такими симп­томами – негайно до лікарні. Що швидше зреагуєте, то більше шансів на одужання.

Профілактика та стабільність

«Боротися з цією пневмонію дуже важко, – говорить завідувач відділу анестезіології та інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні Ігор Пулик. – Якщо лікування починається своєчасно, тоді можна очікувати позитивних результатів. Інакше людина помирає, не зважаючи на застосування усіх можливих засобів лікування».

За словами медиків, у порівнянні з минулими роками, зараз ситуація стабільна. За дев’ять місяців на Прикарпатті з діагнозом пневмонія (не вірусна) успішно пролікувалися понад три тисячі осіб. Зараз у дитячій реанімації обласної лікарні з діагнозом «вірусна пневмонія» лежить один хлопчик, є всі шанси на одужання.

З профілактичною метою франківські лікарі часто їздять з консультаціями у райони. До складу таких груп зазвичай входять пульмонолог, анестезіолог та інфекціоніст. Якщо є хворі – від­правляють в область, до реанімаційного відділення.

«Ми переводимо хворих на штучну вентиляцію легенів, бо заражені легені не можуть самі дихати, – розповідає Пулик. – Усе це робиться для того, аби виграти час, поки подіють медикаменти, які мають знищити мікроби, та поки не почне відновлюватись легенева тканина. На жаль, у період 2009 року така штучна вентиляція легень тривала аж 42 доби, це дуже багато. Як правило, легені відновлюються за 14 днів».

Проаналізувавши результати епідемії, медики виділили групу ризику – тих, хто може отримати «грипозну» пневмонією. Отже, вона найчастіше розвивалась у людей похилого віку, схильних до ожиріння, з фоновими захворюваннями (гіпертонія, ендокринна система), у тих, хто зловживає алкоголем, діабетиків, дітей раннього віку та у вагітних.

Кисень у нормі?

Профілактика від вірусної пневмонії – це перш за все профілактика від грипу. Всі медики в один голос стверджують, що найперший та дієвий засіб – вакцинація, яка захищає від усіх вірусів грипу груп «А» та «В». Наприклад, до групи «А», відноситься свинячий грип, а також сезонний грип Н3N2, про який ми часто чуємо по телебаченню, він також дає усклад­нення на легені. Віруси групи «В» переносяться легше.

«При перших ознаках захворювання слід звертатися до лікаря, – радить Ігор Пулик. – Збивати температуру треба тільки вище 38 градусів. Усім своїм друзям та знайомим раджу приймати вітамін С – 500 г щодня. Але не аскорбінку, бо там цього вітаміну недостатньо».

Також Ігор Пулик радить не полінуватися та в якості профілактики виміряти спеціальним пристроєм рівень кисню у крові. Він мусить бути у кожному медзакладі, тому людина може просто прийти (навіть до приймального покою) та попросити поміряти їй сатурацію кисню. До речі, норма кисню у здорової людини – 95-99.

А тепер про прогноз епідситуації на сезон 2011-2012. За словами фахівців, сезонний період грипу і ГРВі цьогоріч прогнозується на початок грудня. Будуть переважати сезонний вірус грипу «А» Н3N2 та Н1N1, але високої захворюваності він не спровокує. Також будуть циркулювати два варіанти віруси грипу «В».
Отже, їжте вітаміни, тримайте ноги в теплі, не займайтесь самолікуванням. В разі захворювання викликайте лікаря. І не беріть у голову зайвого.


Найдивніші хвороби у світі

Виявляється, існує й таке. Більше того, від дивних хвороб страждають понад 100 мільйонів людей.

Живий труп – характерно для людей, які вірять, що вони померли. Синдром викликається стійким прагненням до суїциду та безперервною депресією. Люди з таким діагнозом скаржаться, що втратили все, включаючи майно й тіло або його частину. Вони вважають, що померли, а лишився тільки їхній труп.

Хвороба вампіра – пацієнти панічно бояться сонця. Коли такі люди потрапляють під дію сонячних променів, їхня шкіра покривається пухирями, починає «горіти». Це нагадує одну з властивостей вампіра, тому хвороба й отримала таку назву.

Загострена рефлексія – хворі сильно лякаються, несподівано щось побачивши або почувши шум. Значно більше, ніж інші, людина з таким діагнозом переживає, коли хтось іде позаду нього, – починає кричати, розмахувати руками та повторювати одні й ті самі слова. Їм треба чимало часу, аби заспокоїтися.

Аллотріофагія – люди, які страждають від цієї хвороби, їдять папір, клей і глину. Реальна причина і способи лікування не знайдено досі.

Синдром Аліси в Країні чудес (мікропсія) – спотворене сприйняття часу, місця і власного тіла. Хворі бачать людей, тварин, об`єкти значно меншими, ніж вони є насправді. Наприклад, автомобіль з нормальними розмірами може їм здатися маленькою іграшкою.

Синдром синьої шкіри. Протягом 1960-х років велике сімейство «синіх людей» проживало у США. Вони були відомі як Сині Фьюгейти. Багато з них ніколи нічим серйозним не хворіли та доживали до 80 років. Ця риса передається з покоління в покоління. Люди з таким діагнозом мають синю, сливову або майже фіолетову шкіру.

Синдром перевертня. У маленьких дітей відростає довге темне волосся на обличчі. Хвороба називається вовчим синдромом або гіпертрихозом. Синдром може охоплювати різні частини тіла.

Смуги Блашко. Дуже рідкісна хвороба. Її виявив німецький дерматолог Альфред Блашко у 1901 році. Це невидимий малюнок, закладений у ДНК людини. Багато придбаних і успадкованих хвороб шкіри або слизових оболонок з’являються відповідно до закладеної в ДНК інформації. Симптом такої хвороби – поява на тілі видимих смуг.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.