Соціум

Обережно, підробка!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нацбанк попереджає – в обігу побільшало фальшивих двохсотгривневих купюр старого зразка. Та й інші несправжні гроші «ходять» постійно. На що звертати увагу, щоб не підчепити фальшивку та що робити, якщо ви вже стали її власником?


Лідирує гривня

Фальшиві гроші з’явилися, певно, одразу ж слідом за справжніми. І хоча засоби захисту з часом удосконалювалися, разом з ними зростала і професійність фальшивомонетників.

«Сьогодні побільшало двохсот-гривневих купюр старого зразка, які якраз вилучаються з обігу, – розповідає Вікторія Кашуба, начальник відділу готівково-грошового обігу «Плюс-банку». – Іноземна валюти, звісно, також трапляється, але рідше. Частіше попадається гривня, оскільки вона більш ходова».

Якщо знати, на що саме звертати увагу, фальшивку виявити не так уже й складно. «Щоб відрізнити ті ж 200 гривень старого зразка, перш за все треба подивитися на якість паперу. Потім – на водяний знак і захисну кодову стрічку – це основні елементи захисту, – каже пані Вікторія. – У євро однознач-но треба розглянути голограму, бо її найважче підробити. Коли дивитися під різними кутами, то на голограмі кругами має бути прописана сама валюта. Якщо вона не прописана повністю чи там узагалі нічого немає, а є просто відображення різних кольорів, це вже має непокоїти».

Із доларами ситуація складніша, оскільки захисних елементів там менше. Тож варто подивитися на водяний знак і на захисну стрічку, де прописаний номінал купюри. При заломленні світла номінал у правому куті буває зеленого чи чорного кольору. У фальшивок колір взагалі не міняється.

Віддати по-доброму

Якщо ви все ж стали власником фальшивої купюри і спробували її збути, ситуація розвертатиметься за наперед прописаним і доволі неприємним для вас сценарієм.

«Згідно з установленим порядком будь-який представник каси, у якого виникла підозра, що гроші несправжні, зобов’язаний викликати міліцію та вжити усіх заходів, аби не дати людині піти, – розказує Валентин Блєднов, начальник відділу по боротьбі зі злочинами у сфері фінансів ДСБЕЗ МВС в Івано-Франківській області. – У жодному разі касир не має віддавати цю купюру, відправляти людину чи казати, що не може її прийняти».

На місце одразу ж виїде оперативна група, проведе дізнання. Головне, що їх буде цікавити, чи знали ви, що гроші несправжні, та як ви їх отримали.

У кращому випадку відбудетеся тільки поясненням. До речі, гроші заберуть без компенсації. У гіршому, якщо ви знали, що вони несправжні, – кримінальна відповідальність. В Україні існує 199 стаття Кримінального кодексу. Вона говорить, що не тільки виготовлення, але й збут фальшивих грошей карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

Отож, якщо ви виявили у своєму гаманці підробку і вважаєте себе законослухняним громадянином, то варіант один – іти в найближчий відділок міліції і писати заяву, де вказати, чому виникли такі підозри і звідки у вас ця купюра.

Основні притоки

Фальшиві гроші у нас на Прикарпатті з`являються кількома основним шляхами. «Наша область лежить між двома центрами розповсюдження і виготовлення фальшивок, це Львів та Одеса. Міста, де добре розвинута поліграфія. Тобто Прикарпаття такий собі транзитний шлях», – стверджує Валентин Блєднов.

Крім того, фальшивки примудряються робити і в нас. Немає високоякісної техніки – підійде звичайний принтер. До цього, як правило, вдаються дрібні злочин-ці і друкують вони найходовіші купюри – 20, 50, 100 гривень. «Це роблять люди, які добре розуміються на техніці, – каже Блєднов. – Просто потрібні знання, доступ до обладнання та ідеолог цієї справи».

Для прикладу, зовсім недавно в одному із сіл Галицького району міліція затримала групу із трьох осіб, яка збувала фальшиві двадцятки. «Молоді хлопці друкували їх на звичайному принтері. Поїхали в далеке село, спочатку ще й натрапили на жінку з поганим зором. Пройшла одна двадцятка, вони давай інші збувати. От купує щось на три гривні і отримує 17 гривень решти», – розказує міліціонер.

Фальшиві гривні легко «підчепити» і при перетині кордону, у валютників. «Десь чотири роки тому був випадок у Надвірнянському районі. Частина грошей, яку заплатили при купівлі свині, виявилися фальшивими, – розповідає голова ЦГЗ УМВС в області Василь Гультайчук. – Потім вияс-нилося, що той чоловік приїхав із заробітків, з Росії. У поїзді поміняв рублі на гривні».

Схоже трапилося і з мешканцем Рожнятівського району. Чоловік, коли зрозумів, що його обманули, в міліцію не пішов. Вирішив потроху збувати ці гроші. Одну купюру здав, другу, а на третій спіймали…

Тож будьте обережними. Охочі зробити і збути таку купюру завжди були і будуть. Не ловіться на гачок.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.