Соціум

Не дзвоніть незнайомцям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нові способи заробляння грошей з’являються постійно. І далеко не завжди вони є законними. Злодії від прогресу не відстають. «Кількість шахрайств за допомогою смс-повідомлень нині зросла, – каже Юрій Бейсюк, старший експерт центру обслуговування абонентів Івано-Франківської філії МТС. – Шахраї діють ніби хвилями – після затишшя обов’язково приходять скаржитися нові ошукані».

Першим і найбанальнішим способом є: «Вітаємо! Ви виграли приз!». Довірливому абоненту надсилають повідомлення із проханням вказати код ваучера поповнення рахунку на певну суму. Або просто набрати комбінацію цифр. Таким чином людина, сама того не розуміючи, переказує гроші на інший рахунок.

«До нас у сервісний центр кілька місяців тому прийшов юнак і сказав, що він отримав повідомлення про те, що став власником цінного подарунка, – розповідає Юрій Бейсюк. – Три менеджери намагалися переконати його, що це шахрайство. Проте, він таки хотів придбати ваучерів на 1,5 тис. грн.».

Наступний спосіб ошуканства базується на почуттях. Зловмисники дзвонять і схвильовано повідомляють, що хтось із ваших рідних потрапив у ДТП чи іншу халепу. Кажуть, що телефон у постраждалих не працює. А щоб допомогти, потрібно переказати гроші на незнайомий номер. Якщо з вами таке трапилося, спробуйте таки спочатку зателефонувати «жертвам ДТП». Швидше за все, ви будете приємно здивовані…

Соцмережі в Інтернеті. Саме їх популярність дозволила шахраям придумати нову методику. Спочат-ку вони зламують чиюсь сторінку. Потім від імені її власника надсилають повідомлення з проханням проголосувати за нього. Адже той бере участь в якомусь конкурсі та, щоб виграти комп’ютер чи навіть авто, йому не вистачає кілька голосів. Вартість такої послуги, за словами «друга», незначна. Хто ж відмовиться допомогти? А насправді це обійдеться вам в десятки разів дорожче.

Якщо отримаєте смс-повідомлення інтригуючого змісту з незнайомого номера, наприклад, «Я одружуюся! Будеш у мене свідком?», то також можете позбутися значної суми. Тому що це може бути так зване push-повідомлення.

«Такий месидж є своєрідним інтернет-посиланням, – говорить Назар Сідор, начальник сектору обслуговування сервісного центру абонентів Київстар. – Текст у ньому є активним. Якщо на нього натиснути, то можна, не усвідомлюючи того, підписатися на платну розсилку чи замовити певний контент».

Нині популярні замовлення послуг через Інтернет. Але часто відвідувачі всесвітньої павутини відправляють на короткий номер смс, а його вартість виявляється значно вищою, ніж зазначено на сайті. «Хоч оператор і надає так звані короткі номери, він із цими махінаціями не пов’язаний, – стверджує Назар Сідор. – CPA-провайдер передає номери в оренду. А вже недобросовісні суборендарі можуть порушувати умови договору, без попередження завищуючи вартість додзвону».

У житті буває всяке. Якщо вас ошукали таким чином, не сором-теся прийти в сервісний центр мобільного оператора і написати скаргу. Там вам обов’язково спробують допомогти. «У нас навіть був такий випадок, – розповідає Юрій Бейсюк. – Чоловік хотів придбати щось через Інтернет. Відправив смс на короткий номер, а воно коштувало значно дорожче, ніж зазначено на сайті. Коли він прийшов до нас і написав заяву, то через певний час компанія, в якої були невідповідності, повернула йому гроші».

«Є у Кримінальному кодексі України стаття 190, яка так і називається – шахрайство, – нагадує керівник Центру зв’язків із громадськістю обласного УМВС Василь Гультайчук. – Тобто заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Якщо людина вважає, що її таким чином обманули, вона повинна звернутися із заявою до міліції. Ймовірно, що злочин буде розкрито. Проте, наразі заяв на «мобільне» шахрайство до нас не поступало».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.