В обласному центрі упродовж січня майже не вивозили відсортовану петпляшку. Люди скаржилися. Чиновники розуміли: питання треба вирішувати. Або відмовлятися від сортування, або знайти вплив на підприємців і таки забирати пластик.
Наразі в місті вивозом пластику займаються два підприємці: «Василишин» (з Івано-Франківська) та «Мельник» (з Калуша). Вони поділили між собою територію на дві частини. Після збору петпляшку пресують, аби зменшити об’єм, готують пачки і вивозять до Львова. Там є завод «ГалПЕТ», який займається переробкою, робить гранули, відправляє їх до Польщі, а звідти – у Китай. Там із петпляшки виготовляють синтетичні волок-на. Ще на Прикарпатті є підприємець, який виготовляє із петпляшки черепицю. Правда, йому потрібен невеликий обсяг цієї сировини.
Олександр Дерев’янко, заступ-ник міського голови, погоджується – проблема є. «Сортування – дуже корисна річ, – каже він. – Правда, ринок закупівлі вторсировини ще не розвинений. Час від часу виникають проблеми із продажем пластику. Відтак, бувають зриви у підприємців, які займаються петпляшкою. Деколи може бути перенакопичення. Втім, усе врегульовується».
Віце-мер вважає, що, попри всі труднощі, сміття треба сортувати. Мовляв, без цього збільшиться навантаження на міське сміттєзвалище. «Петпляшка займає великий об’єм, – пояснює Дерев’янко. – Тому, якщо її захоронювати на полігоні, то ми дуже швидко використаємо всю його площу. Ще є питання в тому, що пет-пляшка не розкладається. Тобто це – екологічна небезпека».
Відтак, він певен: якщо є можливість окремо збирати пластик, то це треба робити. Інша справа, що не всюди це можливо. Адже в Івано-Франківську далеко не всі контейнерні майданчики мають сітки для сортування відходів. До речі, місто свого часу виграло грант, завдяки якому й закупило 196 контейнерів‑сіток. Ще трохи підприємці закупили самі. Але на весь обласний центр цього не вистачає.
За словами в. о. начальника КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» Степана Кукули, в Івано-Франківську нині є 1077 контейнерів, які розташовані на 250 контейнерних майданчиках. Попри те, що відходи в місті мають сортуватися, навіть не всі майданчики обладнані потріб-ними сітками. Адже їх в місті є тільки 238. Це при тому, що петпляшку мешканці викидають щодня. Відтак, на кожен десяток контейнерів має бути ще кілька сіток. Напевно, кошти на них з’являться лише після того, як місто виграє ще один грант.
До теми
Період розкладання пластику – приблизно 1000 років. Утилізувати його без переробки неможливо. В Івано-Франківську вже декілька років діє програма поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ), одним із її розділів є сортування. Натомість, єдине, що наразі може сортувати Івано-Франківськ, це петпляшку. А щоби приступити до сортування іншої вторинної сировини, наприклад, скла, немає ані виробничого ресурсу, ані коштів.
Comments are closed.