Щороку 15 березня відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів. Часто ми забуваємо, що маємо право на якісний товар і послуги, доступну інформацію та захист цього всього у суді.
Найважливіше — чек
В інспекції прав споживачів Івано-Франківської області за перший квартал цього року вже є 69 скарг, з них на користь споживача розглянули 29. «Найбільше скаржаться на гарантійне обслуговування та непродовольчі товари: техніка, мобільні телефони, взуття, — каже начальник відділу контролю у сфері внутрішньої торгівлі, реклами, послуг та розгляду звернень громадян Оксана Кобильчук. — На продукти в останні роки скарг меншає. Маємо лише чотири скарги на м’ясо та одну на молочні».
За словами Кобильчук, за два місяці цього року інспекція провела вже 108 планових і 29 непланових перевірок. Усі вони тематичні. Наприклад, останньої була перевірка парфумів і косметики, зокрема, й дитячого асортименту. Щодо дитячої продукції, каже начальник відділу, то на Прикарпатті із цим порядок. «Щодо косметики, то під час перевірки не завжди були документи, які б підтверджували якість товару, — говорить пані Оксана. — Не було сертифікатів і продукція не містила доступної інформації для покупця. А має бути вказаний виробник, юридична адреса, склад, дата виготовлення, термін і застереження. Якщо це імпорт — адреса імпортера. Було багато випадків, коли вказували лише місто Київ та абонентську скриньку. Таке траплялося з продукцією фірми «Nivea».
Найперше, на чому акцентують в інспекції, — завжди вимагати чек. «Без нього ми не можемо захистити права споживача, — стверджує Оксана Кобильчук. — От зараз маємо випадок: людина купила взуття, а чек їй не видали. Кілька разів поносила і підошва тріснула. Прийшли, написали заяву, сказали, в якому магазині купили, а підприємець каже: а може вони не в мене купували?».
За словами начальника відділу ринкового нагляду інспекції Володимира Монастирецького, кожен покупець має право дізнатися все про товар і вимагати від продавця документів якості. «Що стосується виконання робіт чи надання послуг, то повинен бути укладений договір, — говорить Монастирецький. — І там має бути прописаний кожен момент: коли, як, який матеріал. Інакше потім важко довести, хто правий. Є багато скарг на фірми, які роблять та встановлюють металопластикові вікна. Також не бракує звернень від громадян на ЄРЦ».
Кілька простих правил
Найчастіше ми купуємо харчі. І тут головне — завжди бути уважним. А далі все просто.
Добре вивчайте етикетку в супермаркеті. Іноді на фасованій продукції можна помітити два штрих-коди, наклеєні один на одного. Якщо уважно придивитеся, то побачите, що дата фасування змінена.
Не женіться за дешевизною. Наприклад, купуючи на ринку свіже м’ясо, переконайтеся, чи не просякнуте воно фуксином — він додає свіжого вигляду, а на дотик залишає на м’ясі червоні сліди. Свіже м’ясо не змінює колір при натисканні та швидко відновлює форму.
Вибираючи рибу, зверніть увагу на її консистенцію. Якщо шкіра пружна, очні яблука прозорі, а луска відшаровується — риба дійсно свіжа.
Якщо герметичність, то вже герметичність. Така упаковка повинна щільно облягати продукт. Якщо ви помітили дірочки — це могли зробити спеціально, аби спустити повітря.
Отож, будьте уважними, не лінуйтеся все добре дослідити, зайвий раз перепитати продавця про товар, добре вивчити зміст і попросити сертифікат якості. Ніхто вас не вбереже, якщо ви самі не будете цього робити.
Comments are closed.