Мандрівний художник Сергій Баловін у кожному місті, де зупиняється, влаштовує «Натуральний обмін». Він малює людям портрети, а ті за це дарують йому необхідні для подорожі речі: квитки на транспорт, харчі, якісь дрібниці. Гроші він не бере.
Таким способом художник мріє об’їхати цілий світ і довести всім та собі, що гроші — не головне. 28 лютого він буде «обмінюватися» в Івано-Франківську, в фортечній галереї «Бастіон».
Завжди усміхнений 28-річний художник приїхав до Івано-Франківськ із Сум. Сам він з російського Воронежа, звідти й почав свій мистецько-мандрівний експеримент.
За словами Сергія, усім, що він нині має та знає, завдячує батькам, які розгледіли в ньому художника. Хоч за фахом вони — геологи.
«Ще коли мені було п’ять років, у дитячому садочку дали завдання намалювати якихось сніговичків, — розповідає Сергій. — Та як я не намагався, нічого не виходило. Тоді підійшла вихователька й допомогла. Точніше, вона зробила за мене практично всю роботу. Коли ж увечері мама прийшла мене забирати, то побачила, який у неї «талановитий» син. Пам’ятаю, було дуже соромно, але я не став розколюватися, що це не я малював. Саме в той момент мама в мене повірила та з восьми років віддала в художню школу».
Відтоді й почалися його «художества»: дитяча школа мистецтв, потім художній клас у коледжі та факультет художньої освіти у Воронезькому державному університеті. А там і проект «Натуральний обмін». Завдяки йому Сергій нині — відомий художник у Китаї, Росії, а тепер ще й в Україні. Ідея його проекту зародилась у Китаї.
«Три роки тому я вирішив поїхати до Шанхаю, пожити й попрацювати — пригадує художник. — Зняв там квартиру, а в ній не вистачало багатьох необхідних дрібниць. Весь цей перелік я опублікував в інтернеті. Запропонував усім шанхайцям, у кого є щось непотрібне з перерахованого, принести мені. А навзаєм обіцяв дарувати їм їхні портрети».
Усі портрети Сергій малював при зустрічі, за чаєм і спілкуванням. Таким чином через два місяці у хлопця було все необхідне для життя. А головне — багато друзів.
Звідти й виріс цілий мистецький проект «Натуральний обмін». У 2011 році проект був номінований на премію відомого російського музиканта Сергія Курьохіна в галузі сучасного мистецтва. А тепер з його допомогою Сергій планує об’їздити цілий світ. Отак — без гаманця.
На сьогодні він уже 28 днів у дорозі. Подорожувати почав із рідного Воронежа, зараз мандрує Україною. Далі за маршрутом: Молдова, Туреччина, Болгарія, Греція, Італія. «Перший етап мандрівки — Європа, потім Азія та Америка, — перераховує Сергій. — Поки що маршрут у деталях розписаний лише до середини квітня. Їду туди, куди мене запрошують».
За словами художника, цим проектом він хоче довести, що без грошей можна пристойно жити та здійснювати свої мрії. «Кожен може отримати портрет не за гроші, а через обмін на якісь речі: одяг або харчі, — пояснює Баловін. — Таким чином людина сама оцінює роботу художника. З урахуванням згоди автора на будь-яку винагороду обмін виходить цілком «ринковим».
Щодо самих подарунків, то вони бувають різними. За портрети Сергію вже дарували гамбургер, ноутбук, квитки на дорогу та різне начиння, що ставало у пригоді під час мандрівки. Серед найоригінальніших подарунків — ціла барабанна установка.
«У Шанхаї мій сусід по квартирі Шурік давно мріяв про там-там, — сміється художник. — От я й написав у списку потрібних мені речей «барабан для Шуріка». І одного разу мені прийшов лист, де запитували, чи той барабан ще актуальний. Коли ж наступного вечора я спустився вниз, аби зустріти гостя з подарунком, то перед під’їздом стояла вантажівка, з якої знімали барабанну установку. Шурік дуже зрадів. Але потім він поїхав, а барабани залишив. Зараз вони на тій же квартирі — у Шанхаї».
Наразі художник уже відвідав чимало міст і намалював величезну купу портретів різних людей. Характеризувати міста він особливо не береться — каже, що це складно, кожне має свій шарм і родзинку. Та й головне для нього — спілкування, люди, їхні емоції. На думку Баловіна, люди всюди чудові. Приємного спілкування він очікує й від іванофранківців.
Comments are closed.